Nadchodzą święta, zacznie się czas odwiedzin i rodzinnych uroczystości. Wasze dziecko spotka dawno niewidzianych wujków albo dziadków mieszkających na drugim końcu Polski. Trudno się… dziwić, że będzie atrakcją rodzinnej imprezy – dawno niewidziany „aniołek”, ukochany „królewicz”.... Maluch będzie rozchwytywany, ściskany i całowany.
Grzeczność wymaga, aby odwzajemnił uczucia cioć i babć. Czy na pewno? Czy wolno zmuszać dziecko do dawania buziaków krewnym, jeśli nie ma na to ochoty?
Spis treści
- Czy wolno zmuszać dziecko do dawania buziaków krewnym?
- Stawianie granic - nauka na przyszłość
- Co robić, gdy dziecko nie chce się całować z babcią?
Czy wolno zmuszać dziecko do dawania buziaków krewnym?
Psychologowie twierdzą, że nie. Przytulanie ciotki lub wujka może wydawać się dobrymi manierami i oznaką dobrego wychowania, ale tak naprawdę jest łamaniem granic, do stawiania których ma prawo każdy z nas. Także, a może przede wszystkim tych cielesnych.
W końcu my dorośli nie pozwalamy, aby ktoś brał nas na kolana, tylko dlatego, że dawno się z nimi nie widzieliśmy. Skoro my nie chcemy nadmiernego spoufalania się z innymi, to dlaczego zmuszamy do tego dziecko? Zwłaszcza, że 3–4–latek może odczuwać w tym momencie także inne emocje, od których my już się uwolniliśmy, np. wstyd czy strach.
Stawianie granic - nauka na przyszłość
Ważnym aspektem jest również kwestia molestowania. Żyjemy w takich czasach, w których przypadki molestowania dzieci nie są odosobnione. Jeśli każemy dziecku przytulić się do wujka, który daje mu w prezencie czekoladę, to nie oczekujmy, że nie przytuli się do obcego mężczyzny, który kilka miesięcy później zaczepi go na ulicy.
Pamiętajmy też, że słowa: pocałuj ciocię na powitanie! są dla dziecka poleceniem. Zgodzi się bo wie, że niewykonanie poleceń rodziców zwykle prowadzi do mniejszych lub większych kłopotów. To sprawi, że w przyszłości nie będzie umiał ocenić, kiedy wolno powiedzieć mu „stop”, a kiedy nie.
Stawianie granic to dla dziecka nauka szacunku do własnego ciała, która może być mu przydatna w nastoletnim i dorosłym życiu.
Czytaj również: Całowanie noworodka w usta – nigdy tego nie rób i nie pozwalaj rodzinie!
PRZEMOC W RODZINIE: czy można ją powstrzymać?
Co robić, gdy dziecko nie chce się całować z babcią?
Nie ma nic złego w przytulaniu i całowaniu się z bliskimi. To naturalny odruch wynikający z potrzeby bliskości i właśnie dlatego wybór, czy maluch przywita się z babcia, czy nie, należy do niego. Oczywiście, powinniśmy wymagać, by przedszkolak powiedział jej grzecznie dzień dobry, ale to, czy padnie jej w ramiona zależy od tego, jak bardzo ją kocha i jak bardzo się za nią stęsknił.
A co zrobić, gdy rodzina biegnie z uściskami do dziecka na przywitanie? Jeśli będziesz wystarczająco szybka, może zdążysz zapytać dziecko na głos: chcesz się przytulić do cioci? Jeśli usłyszysz, że nie, zaproponuj i dorosłym, i maluchowi przybicie "piątki" na powitanie albo zrobienie "zółwika".
Pamiętaj!
- Naucz dziecko, że nie musi okazywać uczuć (wchodzić w kontakt fizyczny) z nikim – także z krewnymi – jeśli tego nie chce.
- Wyjaśnij, że nie musi się przytulać, aby kogoś zadowolić lub podziękować za prezent.
- Jeśli twoje dziecko nie jest na tyle odważne, aby samo powiedzieć „nie”, porozmawiaj z krewnymi i poproś, by nie zmuszali malca do czułości.
- Wyjaśnij dziecku, że czasem stawianie przez nie granic może spotkać się z niezadowoleniem dorosłych, ale to nie jest jego wina: nie może czuć dyskomfortu tylko po to, aby inny czuli się dobrze.