Spis treści
- Zmiany w zachowaniu uzależnionego dziecka: zwróć na to uwagę!
- Objawy fizyczne świadczące o tym, że dziecko bierze narkotyki
- Co robić, kiedy podejrzewa się, że dziecko bierze narkotyki?
Zobacz jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że dziecko bierze narkotyki lub jest od nich uzależnione.
Zmiany w zachowaniu uzależnionego dziecka: zwróć na to uwagę!
Niektóre ze zmian, które opiszemy poniżej, wcale nie muszą świadczyć o tym, że dziecko zaczęło brać narkotyki. Na przykład: fakt, że córka zaczęła rozpalać kadzidełka w pokoju nie mówi jeszcze o niczym złym. Jednak nasze podejrzenia mogą okazać się słuszne, gdy zauważamy więcej, niż kilka poniżej opisanych zmian. Wówczas nie ma na co czekać - trzeba szukać pomocy.
Nagłe zmiany zachowaniaZwykle wiemy, co powoduje takie a nie zachowania u naszego dziecka. Widzimy, kiedy jest smutne czy przygnębione, wiemy, jak możemy poprawić mu humor, czego nie lubi. Gdy nagle zaczyna się to zmieniać w tak dużym stopniu, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć zachowania naszej pociechy, a wręcz zaskakują nas zupełnie nowe i często nieadekwatne reakcje – jest to sygnał niepokojący.Przykład: Nastolatek, który proszony jest o zmycie naczyń, zwykle mamrocze coś pod nosem, ale w końcu idzie pozmywać. Jeśli nagle wpada w szał na taką prośbę, a potem zasypia na trzy godziny i takie „dziwności” przytrafiają mu się coraz częściej – może być to spowodowane zażywaniem narkotyków.
Nadwrażliwość na krytykęNikt z nas nie lubi być krytykowany, jednak zwykle potrafimy radzić sobie z negatywnymi słowami na swój temat. Jeśli twoje dziecko nagle, z nieznanych ci powodów, zaczęło przestać radzić sobie z krytyką na swój temat (np. zamiast jak zwykle mówić: „Oooj mamo, wiem, poprawię tę ocenę”, zamyka się w pokoju i płacze albo rzuca wulgaryzmami), może być to niepokojący objaw.
Zmiana rytmu dobowegoWielu nastolatków „zarywa” noce, spędzając je przed komputerem, by później dosypiać popołudniu. Jeśli jednak twoje dziecko zaczyna chodzić kompletnie niewyspane i senne, a zamiast do dwunastej, nie śpi już do piątej rano – nie jest to „typowe” zachowanie nastolatka.
Pojawienie się kłopotów w szkoleSumienna i grzeczna dotąd uczennica zaczyna nagle nie tylko przynosić coraz gorsze oceny, ale też, co wyjątkowo dziwne – wdaje się w konflikty z nauczycielami. W takiej sytuacji warto porozmawiać z kadrą szkolna i dowiedzieć się, jakie zmiany zauważyli sami nauczyciele.
Zaburzenia pamięciDo tego czasem bełkotliwa mowa czy trudności w podtrzymaniu toku myślenia – te zachowania mogą również świadczyć o tym, że dziecko może brać narkotyki.
IzolacjaKażdy nastolatek lubi czasem odciąć się od świata i spędzić kilka chwil w swoim pokoju. Gdy jednak różnica ta jest nagła i zaskakująca – na przykład towarzyski i rodzinny nastolatek zaczyna nagle zamykać się na klucz w pokoju na całe godziny – nie mówimy tu już o „typowym” zachowaniu, ale niepokojącym symptomie.
Nowi znajomiStarsi, niepokojący, inni, niż dotychczasowi – jeśli tacy są właśnie nowi znajomi twojego dziecka, postaraj się poznać przyczyny nagłej zmiany otoczenia. Niestety, czasem zawieranie takich „dziwnych” przyjaźni ma niebezpieczne, drugie dno.
KradzieżeZ domu znikają zabytkowe przedmioty, a ty masz wrażenie, że stałaś się roztargniona, zgubiłaś już drugą parę złotych kolczyków? Taki sygnał jest niepokojący. Przeanalizuj dokładnie ilość pieniędzy w swoim portfelu, sprawdź biżuterię, dopytaj dziecko o posiadane sprzęty (na przykład prezenty od was) i „przypadkowo” zostaw pieniądze na komodzie.Narkotyki kosztują i w dodatku kosztują sporo. Jeśli nagle zaczęły znikać wraz z cennymi przedmiotami, może to oznaczać, że twoje dziecko szuka wszelkiego sposobu, by znaleźć fundusze na środki odurzające.
Objawy fizyczne świadczące o tym, że dziecko bierze narkotyki
Zażywanie narkotyków zawsze wpływa na wygląd dziecka. Jeśli intuicja mówi ci, że coś „jest nie tak”, nie wahaj się przed dokładną obserwacją swojej pociechy. Oto, co powinno cię zaniepokoić:- często przekrwione oczy- poszerzenie lub zwężenie źrenic (dodatkowo – brak reakcji na światło lub reakcja zbyt wolna. By to sprawdzić, zaświeć dziecku w oczy latarką)- ciągły katar- częste krwawienia z nosa- gęsia skórka- chudnięcie/przybranie na wadze- słodkawa woń w oddechu i na ubraniach
Co robić, kiedy podejrzewa się, że dziecko bierze narkotyki?
Podejrzenie, że dziecko bierze narkotyki, jest szokiem dla każdego rodzica. Wystrzegaj się jednak odruchowych zachowań – takich jak robienie awantur i pytanie o to, czy dziecko „coś bierze”. Oczywiście, że powie, że nie!Jeśli masz podejrzenia, że dziecko zażywa środki odurzające, udaj się do specjalisty. Najpierw wraz z ojcem dziecka – aby wytłumaczył wam na osobności, na czym będzie polegało wasze zadanie. Kolejny krok to pójście do specjalisty już z samym dzieckiem. Warto pamiętać, że narkotyki świadczą o problemie twojego dziecka. Bądź zatem blisko niego, szukaj przyczyn i staraj się postępować zgodnie z tym, co radzi specjalista. Niestety, w tym poważnym przypadku działanie na własna rękę może mieć bowiem tragiczne skutki.