Czytanie dzieci - jak zachęcić dziecko do czytania książek?

2009-05-13 13:35

Książki - jeszcze niedawno były dla dzieci źródłem informacji o świecie. Niestety, dziś, wypiera je telewizja i komputer. Dostarczają rozrywki, nie wymagają żadnego wysiłku i skupienia, są łatwiejsze niż książki. Szybciej można z nich uzyskać potrzebną wiedzę. Jak wynika z badań biegłości w czytaniu dzieci (10-latków), które przeprowadzono 2 lata temu, tylko co trzecie dziecko czyta dla przyjmeności. Najwyżej 2 razy w miesiącu.

Zachęć dziecko do czytania

i

Autor: Istockphoto

Spis treści

  1. Czytaj dziecku na głos, już od 2 roku życia.
  2. Nie rób z czytania konkurencji dla telewizji i komputera
  3. Dlaczego warto czytać książki
  4. Książki dla dzieci

Czytanie nie tylko poszerza zakres słownictwa, ale przede wszystkim pobudza wyobraźnię. Między innymi dlatego czytanie dzieci jest takie ważne. Kolorowe migawki, które dziecko znajduje w telewizji czy w komputerze nie są w stanie zastąpić mu ciekawej książki. Niestety dziecko może uważać, że właśnie odpowiedni program z kreskówkami czy gra komputerowa są bardziej atrakcyjne. Najłatwiej przekonać dziecko, że warto poświęcić czas na książki jest czytanie mu już od 2, 3 roku życia. Jeśli nie stosowaliście takich praktyk, teraz może być trudno przekonać dziecko do sięgnięcia do lektury. Nie warto jednak rezygnować, bo nie jest to niemożliwe.

Czytaj dziecku na głos, już od 2 roku życia.

Tymczasem roli książek nie sposób przecenic. Literatura pomaga rozwijać język, wzbogaca słownictwo, uczy precyzyjnie wyrażać myśli, pobudza fantazje, pomaga zrozumieć innych, uczy również tolerancji dla innych kultur. A biegłość w czytaniu i nawyk sięgania po książki czynią młodego człowieka zdolnym do dalszej nauki.Ale czytanie trzeba polubić, nikogo nie zmusi się do niego siłą. Tak naprawdę jedyny sposób, który daje niemal stuprocentową gwarancję, że dziecko polubi książki, to czytanie mu ich na głos już od 2., 3. roku życia. Wystarczy pół godziny dziennie poświęcić na przeczytanie maluchowi baśni czy opowiadania, by wyrobić w nim potrzebę lektury, i to na całe życie. Czytając, zmieniaj intonację, wczuwaj się w bohaterów tekstu, aby stworzyć odpowiedni nastrój.Ważne jest też to, że wspólna lektura daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu czytanie będzie w przyszłości odbierane przez nie jako czynność przyjemna i warta tego, by poświęcać jej czas.

Nie rób z czytania konkurencji dla telewizji i komputera

Jeśli jednak przegapiłaś moment, kiedy warto głośno czytać dziecku, nie załamuj się – możesz próbować nadrobić zaniedbania, choć przekonanie pociechy do książek zajmie zapewne trochę czasu.

  • Najważniejszą zasadą, jakiej powinnaś przestrzegać, jest... opanowanie. Nawet jeśli masz ochotę wyrzucić komputer przez okno, nie zabraniaj dziecku grania w ulubione gry (oczywiście w granicach rozsądku), zapędzając je zamiast tego do lektury. Przegrasz, jeśli czytanie stanie się konkurencją dla komputera czy zabawy z kolegami.
  • Zadbaj, by dziecko często widziało ciebie i męża z nosami zatopionymi w książkach. Wymieniajcie uwagi na temat lektury, zachwycajcie się nią. W ten sposób dziecko otrzymuje informację, że książki są warte tego, by poświęcać im sporo czasu.
  • Zorientuj się w możliwościach czytelniczych dziecka. Jeśli słabo czyta, nie podsuwaj mu długich tekstów, które będą sprawiać mu kłopot. I przeciwnie: jeśli biegle opanowało sztukę składania wyrazów w zdania, szukaj książek, które będą w stanie je zainteresować.
  • Na początek podsuwaj dziecku książki napisane na podstawie popularnych filmów. Większa jest szansa, że zainteresują go znane z serialu przygody lubianego bohatera niż nieznane mu baśnie.
  • Zacznij mu czytać (nieważne, czy ma lat 7, czy 11) na głos i przerwij w najbardziej emocjonującym momencie, mówiąc, że więcej czasu nie możesz mu dziś poświęcić. Potem co jakiś czas dopytuj się o dalsze losy bohaterów. Gdy skończy lekturę, w ten sam sposób możesz zainicjować czytanie kolejnej.
  • Jak najczęściej chodźcie wspólnie do księgarni. Pozwól dziecku wybrać książkę, która je zainteresuje.

Dlaczego warto czytać książki

Żaden film czy gra komputerowa nie zastąpią wrażeń jakie może dać książka. Prócz tego, że czytanie jest przyjemne - rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo i wspomaga koncentrację. Książka to podróż do krainy fantazji i przeżywanie wspaniałych przygód. Naucz swoje dziecko kochać czytanie.

Książki dla dzieci

Chcesz zachęcić dziecko do czytania? Helena Klosa, miłośniczka bajek z wydawnictwa Cotkotu, opowiedziała nam czym wg niej jest dobra książka dla dzieci.

miesięcznik "Zdrowie"