Dzieci uzależniają się od telefonów. Jak z tym walczyć?

2014-09-05 12:36

Dzieci i nastolatki są uzależnione od telefonów - już nie potrafią bez nich żyć. Fonoholizm jest tak powszechny, że nawet przestał budzić zdziwienie. Jednak rodzice powinni zacząć walczyć z uzależnieniem dziecka, gdy tylko zauważą, że ich pociecha nie potrafi się obyć bez telefonu.

Dzieci uzależniają się od telefonów. Jak z tym walczyć?

i

Autor: materiały prasowe Wśród młodzieży nasila się zjawisko fonoholizmu. Ostatnie badania pokazały, że już co trzeci nastolatek nie wyobraża sobie dnia bez komórki.

Spis treści

  1. Uzależnienie dziecka od telefonu może mieć opłakane skutki
  2. Jak walczyć z uzależnieniem dziecka od telefonu?

Wśród dzieci i młodzieży można zaobserwować uzależnienie od telefonów komórkowych, czyli fonoholizm. W szkołach, na podwórkach, na rodzinny spotkaniach - dzieci nie potrafią obyć się komórkowych gier i sms-owania z kolegami. Nie byłoby w tym nic dziwnego czy niebezpiecznego, gdyby nie fakt, że brak telefonu czy rozładowana bateria budzą frustrację, nerwy i niepokój. A to już oznacza uzależnienie.

Według raportu "Młodzież a telefony komórkowe", który został opublikowany przez TNS OBOP wynika, że już co trzeci nastolatek nie wyobraża sobie dnia bez telefonu! Jak więc rodzice mogą walczyć z uzależnieniem dziecka?

Uzależnienie dziecka od telefonu może mieć opłakane skutki

Rodzice często bagatelizują uzależnienie dziecka od telefonu. Wręcz sami ułatwiają mu dostep do sprzętu, żeby dziecko czymś zająć. Tak się zaczyna, a potem jest tylko gorzej. Dziecko opuszcza się w nauce, bo poświęca za dużo czasu na komórkowe gry czy surfowanie po internecie. A co gorsze - uzależnienie może wpłynąć nawet na kontakty dziecka z rówieśnikami!

Dzieci tracą zdolność do rozpoznawania emocji na twarzach innych ludzi! Wszystko przez cyfrowy świat >>

Jak walczyć z uzależnieniem dziecka od telefonu?

Przede wszystkim rodzice powinni zacząć obserwować dziecko. Jeśli zauważą niepokojące objawy, to na początek mogą dawać dobry przykład dziecku i nie korzystać z telefonu, gdy to nie jest niezbędne. Poza tym warto zająć dziecko różnymi kreatywnymi zajęciami czy domowymi obowiązkami. Wspólne gotowanie czy sprzątanie może stać się świetną zabawą.

Znacznie trudniej będzie rodzicom uporać się z uzależnionym i zbuntowanym nastolatkiem. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na specjalne aplikacje monitorujące na telefony komórkowe i smartfony. Te narzędzia umożliwią rodzicom kontrolę nad czasem, które dziecko spędza na korzystaniu z telefonu.

Warto wiedzieć, że aplikacje monitorujące są proste w instalacji i co istotne - niemożliwe do wykrycia podczas codziennego użytkowania telefonu! Wszystkie informacje na temat korzystania z telefonu dziecka są wysyłane na e-mail rodziców.

Czy TABLET DLA DZIECKA to nie przesada? >>

Jedną z aplikacji, które są warte uwagi, jest SpyPhone. Program umożliwia nawet lokalizację telefonu.