Dorastanie z psem ma pozytywny wpływ na rozwój społeczny i emocjonalny dziecka. Badania opublikowane w czasopiśmie Pediatric Research wykazały, że dzieci z gospodarstw domowych, w których mieszkają psy, były o 23 procent mniej narażone na ogólne problemy z emocjami i interakcjami społecznymi niż dzieci, które nie miały psa.
Co więcej, inne badania udowadniają, że wychowywanie z psem, pomaga w uczeniu dziecka odpowiedzialności i obowiązkowości, a także zdecydowanie poprawia radzenie sobie ze stresem, przez co pojawia się znacznie mniej problemów wychowawczych.
Przeczytaj też: 8 historii zwykłych psów, które uratowały dzieciom życie - to najlepsi opiekunowie
Wychowywanie z psem = mniej stresu
Nie od dziś wiadomo, że problemy z radzeniem sobie ze stresem, są jednym z głównych podłoży problemów wychowawczych u dzieci. Jak udowadniają badania, wychowywanie dziecka z psem może być tu niezwykle pomocne.
Naukowcy z University of Florida odkryli, że psy domowe zapewniają dzieciom kluczowe wsparcie, gdy są zestresowane. W badaniu naukowcy poprosili dzieci o wykonanie wystąpienia publicznego i zadania arytmetycznego, o których wiadomo, że podnoszą poziom hormonu stresu. Dzieci zostały losowo przydzielone do wykonania tych zadań w obecności psa w celu wsparcia psychicznego, w obecności rodzica lub bez żadnego wsparcia. Odkrycia wykazały, że najmniejszy stres wykryto w grupie, która miała ze sobą psa.
Zobacz też: Pies dla dziecka – jaką rasę psa wybrać dla dziecka? Galeria
„Dzieci, które aktywnie namawiały swoje psy, aby przychodziły i były głaskane, miały niższy poziom kortyzolu w porównaniu z dziećmi, które mniej angażowały swoje psy” – odkryli naukowcy.
W innych badaniach, naukowcy udowadniali też, że dzieci śpiące z psami mają mocniejszy, bardziej regenerujący sen i brak problemów z zasypianiem. Sprawdza się także wciąż powtarzana teoria o bezwarunkowej miłości psów. Dzieci, które mają w domu psa, lepiej radzą sobie z problemami w grupie rówieśniczej, a także są mniej skłonne do depresji i obniżonego nastroju.
Różnice w umiejętnościach społecznych
Podobne badania, tym razem pod kątem umiejętności społecznych, wykonali naukowcy z Uniwersytetu Zachodniej Australii. Jak się okazało, dzieci wychowujące się od wczesnych lat z psami, miały znacznie mniej problemów w przedszkolu i szkole w kwestii nawiązywania i utrzymywania relacji w grupie rówiesniczej. Zgodnie z tymi badaniami, życie w jednym domu z psem, sprawia, że:
- 23% - o tyle mniej prawdopodobne jest, że dzieci będą mieć problemy z emocjami i interakcjami społecznymi,
- 34% częściej praktykuje miłe zachowania, takie jak dzielenie się,
- 30% mniejsza skłomnność do zachowań aspołecznych,
- 40% mniej prawdopodobne, że będą mieć problemy z interakcją z innymi dziećmi.
Przeczytaj także: Uwaga pies! Jak nauczyć dziecko bezpiecznego zachowania wobec obcych zwierząt?
Psy uczą obowiązkowości i lojalności
„Dla wielu dzieci zwierzęta domowe są źródłem bezwarunkowej miłości i lojalności. Mogą być aktywatorami społecznymi i pomóc uczyć dzieci odpowiedzialności poprzez opiekę opiekę nad swoim zwierzakiem” - skomentował profesor nadzwyczajny Hayley Christian, prowadzący badania.