Magdalena Boćko-Mysiorska to pedagożka, autorka książek dla dzieci i rodziców. Na Instagramie podpowiada m.in. jak reagować w różnych sytuacjach, czym zastąpić słowa, które często wypowiadamy. Jeden z jej ostatnich wpisów to odpowiedź na pytanie "Jak nie zabierać dziecku prawa do własnych odczuć?".
Dziecko może mieć inne odczucia
Jesteśmy różne, lubimy różne rzeczy, nie zawsze podoba nam się to samo. To jasne. Chociaż chyba nie do końca, bo gdy bywa, że dzieciom nie pozwalamy mieć własnych odczuć. Nie szanujemy ich zdania, nie chcemy wysłuchać ich argumentów, narzucamy nasze zdanie i chcemy, aby uważały tak samo.
Magdalena Boćko-Mysiorska przypomina, że każdy z nas może odczuwać inaczej. Nie możemy więc zaprzeczać temu, co czuje dziecko, ale zauważać to i przyjmować. Jeśli dziecko będzie mówiło jedno, my będziemy mówiły drugie, sprzeczne z tym, co uważa maluch, przestanie ufać swoim osądom. Co istotne, ma to znaczenie nie tylko wtedy, gdy jest dzieckiem - wpływa i na dorosłe życie.
Brak zaufania do siebie przyczynia się do postępowania sprzecznego z własnymi potrzebami i granicami dziś i w przyszłości. To wpływa niekorzystnie na ogólne samopoczucie i nastrój; generuje liczne problemy natury fizycznej, psychicznej i emocjonalnej
- podkreśla w swoim wpisie Magdalena Boćko-Mysiorska.
Zamień komunikaty na takie, które szanują odczucia dziecka
W swoim wpisie pedagożka podała przykłady komunikatów, które możemy zamienić innymi, bardziej wspierającymi. Jak więc powinnyśmy reagować? Na przykład, gdy słyszysz "To były moje najgorsze urodziny!" nie mów, że były świetne, tylko dziecku coś nie pasuje. Zamiast tego zapytaj, co było nie tak, wtedy zmienicie coś za rok.
Słyszysz: "Nie chcę jeść. Nie jestem głodna". Zamiast mówić, że musi być głodna, bo nie jadła nic od rana, powiedz po prostu, że jedzenie czeka. A gdy dziecko uważa, że "ta zupa jest ohydna!" nie wmawiaj mu, że jest inaczej. Zapytaj, co mu w niej nie pasuje.
Czasem niewiele trzeba, aby komunikat był wspierający, a nie narzucający. W końcu żadna z nas nie chce źle dla dziecka, nie zwracamy uwagi na nasze słowa. Przykłady zdań podane przez specjalistkę pokazują, w którym kierunku powinnyśmy iść, aby wzmacniać nasze dzieci, pokazywać im, że ich zadnie i uczucia mają znaczenie. Może się wydawać, że to "tylko" niesmaczna zupa, a może wpływać na resztę życia.
Zobacz także: Memy o rodzicielstwie. Zrozumie je każdy, kto ma dzieci