Kiedy dzieci dają wyraz swoim emocjom i zaczynają płakać, krzyczeć, złościć się i smucić, rodzice nie zawsze potrafią odpowiednio zareagować. Jakże często wypowiadają słowa „Nie płacz” lub „Nic się nie stało”, gdy po maluchu ewidentnie widać, że z czymś sobie nie radzi.
Wybuch gniewu i utrata kontroli przez rodzica może sprawić, że dziecko w końcu przestanie płakać. Czy to jednak oznacza, że się uspokoiło i poradziło sobie ze swoimi emocjami?
Ekspertka ds. rodzicielstwa i mama 6-latka Ishinna B. Sadana na swoim profilu na Instagramie @ishinna_b_sadana wyjaśnia, co stoi za takim zachowaniem. Tłumaczy także, co należy zrobić, gdy dziecko płacze.
Zobacz także: Nigdy nie ignoruj płaczu dziecka. Ten film pokazuje, jak wielką krzywdę wyrządzasz
Spis treści
Dziecko płacze a rodzic się złości
Widok płaczącego dziecka dla wielu rodziców jest bardzo trudny. Bywa także niewygodny, gdy maluch histeryzuje w sklepie i złości się, że nie możemy mu kupić kolejnej.
Zdarza się, że rodzice sami ulegają złości, która zaczyna się w nich kumulować. Zaczynają podnosić głos, straszyć i okazywać swoje niezadowolenie.
W końcu dziecko przestaje płakać, ale choć wydaje nam się, że się uspokoiło, to w rzeczywistości jest zupełnie inaczej.
Poważne konsekwencje
Złość, którą widzi dziecko gdy płacze nie jest oznaką wsparcia. Kiedy dziecko przestaje płakać, widząc, że się rozgniewaliśmy, nie robi tego, bo się uspokoiło.
Ekspertka podkreśla, że takie zachowanie prowadzi do tłumienia emocji. Dziecko zamyka się w sobie. Być może nawet uważa, że zrobiło coś złego, coś co nas rozgniewało. W przyszłości może to prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.
Tłumienie emocji może powodować:
- depresję,
- uzależnienia,
- niepokój,
- samookaleczanie.
Co zrobić kiedy dziecko płacze?
Ekspertka podkreśla, że bardzo ważne jest, aby dzieci potrafiły radzić sobie ze swoimi uczuciami, nie zaprzeczały im i ich nie unikały. Zamiast dodatkowo tłumić emocje dziecka poprzez wyrażanie swojego niezadowolenia lub bezradności, warto je wspierać.
Co dokładnie można zrobić, gdy dziecko płacze? Po prostu pozwolić mu się wypłakać. Nie mówić słów, które być może sami słyszeliśmy w dzieciństwie typu „nie płacz”, „przestań płakać”, „nie bądź beksą” lub „chłopaki nie płaczą”.
„Kiedy płaczemy, czujemy się lżejsi i pomagamy sobie radzić z emocjami” – podkreśla specjalistka.
Zwraca uwagę, że powinniśmy dać znać dzieciom, że płakanie jest w porządku. Każdy w ten sposób może wyrażać swoje emocje.
Czytaj także: Płacz dziecka cię irytuje? Psycholog zdradza, jak radzić sobie z tymi trudnymi emocjami
Pamiętaj o tych 3 potrzebach dziecka. Mają kluczowe znaczenie dla jego szczęścia w miłości