Dzięki tej zabawie twoje dziecko uspokoi się dużo szybciej. Działa nawet na upartego trzylatka

Pierwsze lata życia dziecka to okres, w którym maluch dopiero uczy się trudnej sztuki panowania nad emocjami. Możesz pomóc i jemu i sobie. To nie tylko przydatna rzecz, lecz także genialna zabawa. Wypróbuj metodę uspokajającego słoika.

Dzięki temu twoje dziecko uspokoi się dużo szybciej. Działa nawet na upartego trzylatka

i

Autor: getty images Dzięki temu twoje dziecko uspokoi się dużo szybciej. Działa nawet na upartego trzylatka

Niejeden rodzic czuł bezradność w chwili zetknięcia z napadami złości swoich dzieci. Maluch nie rozumie swoich odczuć, nie umie nad nimi zapanować. A dla rodzica, który się z tym mierzy, zniesienie okresu buntów jest wyjątkowo wymagające.

Szczególnie trudnym, pierwszym okresem, w którym maluch pokazuje swój upór i manifestuje złość, gdy coś idzie nie po jego myśli, jest magiczna granica 2 lat. Słynny już bunt dwulatka to jednak dopiero początek. Warto opracować sposób, jak reagować na dziecięce wybuchy złości, bo jeśli machniemy ręką i będziemy liczyć na to, że wystarczy "przeczekać", problem będzie tylko narastał.

Mamy jednak sposób, który działa na dzieci i ich humorki.

Słoik uspokajający dla dziecka, z metody Marii Montessori, to narzędzie dzięki któremu rodzinom będzie łatwiej znieść nerwowe sytuacje. To jednocześnie świetna zabawa z dzieckiem, która wyjaśni mu temat emocji w jasny i dosadny sposób. A w kryzysowym momencie wystarczy rzucić dziecku krótkie "przypomnij sobie nasz słoiczek", by dotrzeć do jego rozsądku i choć odrobinę skrócić jego wybuch. 

Zobacz też: "Zostaw mnie w spokoju!". Zamiast złościć się na dziecko, powiedz jedno zdanie

Bunt dwulatka - Plac Zabaw odc. 6

Metoda uspokajającego słoika - o co w niej chodzi?

Uspokajający słoik Montessori to gadżet do wykonania samodzielnie w domu. W środku słoika jest woda - najlepiej zabarwiona na ulubiony kolor dziecka i brokat. Cały sekret tkwi w tym, by brokat był różny - kolorystycznie, a najlepiej także pod kątem kształtów.

Gdy będzie stał spokojnie, będzie można dostrzec całą różnorodność jego zawartości. Jednak gdy nim mocno potrząśniemy - zmieni kolor na bardziej bury niż dotychczas i nie będziemy w stanie określić co w nim jest - wszystko będzie rozmazane.

To prosty sposób wytłumaczenia dziecku jego wybuchów złości. Niech kolory i kształty brokatu odpowiadają za poszczególne rzeczy:

  • myśli,
  • emocje,
  • zachowania. 

W tak obrazowy sposób możesz przekazać dziecku, że nerwy nie działają na jego korzyść, a tymbardziej na zrozumienie przez rodzica - bo on też nie odróżni, który brokat jest którym, gdy słoik jest wstrząśnięty. Tak samo jak z odczuciami i pragnieniami dziecka, gdy jest zdenerwowane. 

Dla wzmocnienia przekazu, na ściankach słoika można coś narysować markerem - buzię kotka, albo pieska. Niech słoik ma imię - wtedy jeszcze łatwiej będzie dziecku pojąć jego ideę, i utożsamić się z nią. 

Czytaj też: Dziecko znów cię uderzyło? Psycholog radzi, jak reagować

Jak zrobić uspokajający słoik Montessori?

Aby zrobić słoik wystarczy kilka rzeczy, które w większości masz w domu:

  • czysty słoik ze szczelną zakrętką,
  • woda,
  • barwnik spożywczy lub odrobina farby plakatowej,
  • klej z brokatem,
  • różne kolory i kształty brokatu, cekinów itp.,
  • kropla mydła w płynie,
  • ewentualnie marker to narysowania na szkle buzi.

Zobacz też: Histeria u dziecka - jak reagować? 9 sprawdzonych sposobów

Dla pewności, że dziecko nie otworzy słoika i nie wyleje przez przypadek jego zawartości, można zabezpieczyć miejsce zakrętki klejem na gorąco. Dobrą metodą jest taki wybór kolorów, by po zmieszaniu dawały ciemny efekt - przekaz będzie wówczas jeszcze jaśniejszy dla dziecka. 

Histeria u dziecka – jak na nią reagować?

Pytanie 1 z 5
Dwulatek rzuca się na ziemię w sklepie, bo nie pozwoliłaś mu zdjąć z półki słoika z dżemem. Co robisz?