Mimo wprowadzonych obostrzeń, liczba zakażeń nie zmniejsza się, dlatego powraca narodowa kwarantanna, znana nam z wiosennego okresu pandemii. W czwartek 17 grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział dalsze obostrzenia, które obowiązywać będą od 28 grudnia do 17 stycznia.
Nie będzie ferii i obozów
Większość z nich dotyczy dorosłych - nie ma możliwości organizowania imprez sylwestrowych, zamknięte będą galerie handlowe, siłownie, ale część zakazów odczują także najmłodsi. Narodowa kwarantanna trwać będzie bowiem dokładnie w terminie, kiedy dzieci nie będą chodziły do szkoły.
Przerwa od nauki zdalnej zaczyna się 23 grudnia, ale nie zakończy się po Nowym Roku - zostaje przedłużona o ferie zimowe, które w tym roku odbędą się w jednym terminie dla wszystkich województw, mianowicie od 4 do 17 stycznia.
Które obostrzenia dotkną bezpośrednio dzieci? Chodzi np. o zakaz wyjazdów w czasie ferii zimowych. Rząd zapowiedział zamknięcie hoteli i pensjonatów oraz stoków narciarskich, dlatego tradycyjny wyjazd w góry na narty nie będzie w tym roku możliwy - wszystkie zimowiska i kolonie już zostały odwołane.
Zakaz poruszania się po ulicy
To jednak nie wszystko: utrzymany został zakaz samodzielnego przemieszczania się dzieci do lat 16 w ciągu dnia w godzinach między 8 a 16. Oznacza to, że większość dzieci spędzi czas ferii świątecznych i zimowych dosłownie zamknięta w domach. Wyjście na boisko czy na spacer bez ekip dorosłego (który prawdopodobnie będzie w pracy) grozi nieprzyjemnościami.
Narodowa kwarantanna to trudny czas, dlatego rodzice powinni pomóc dzieciom przetrwać okres izolacji, spędzany bez kolegów i bez wielu rozrywek. Zachęcam rodziców do prowadzenia dziennika nastroju dziecka i monitorowania jego samopoczucie, zwłaszcza, jeśli widzimy, że dziecko źle znosi kwarantannę. Gdyby nastrój nagle się pogorszył, konieczna będzie konsultacja ze specjalistą.
Oto moje rady:
- Zapewnijmy dzieciom kontakt społeczny z rówieśnikami (przez komunikatory, telefony, wideorozmowy)
- Pamiętajmy o ćwiczeniach fizycznych, które zwiększają poziom endorfin (hormonów szczęścia)- powinno to być przynajmniej 15-30 min dziennie.
- Zapewnijmy dostęp do świeżego powietrza - jeśli dziecko mieszka w mieszkaniach bez balkonu - często wietrzmy, jeśli jest balkon, ogródek - korzystajmy z niego, ile się da. Po 16-tej koniecznie korzystajmy z wszelkiego rodzaju ruchu. Wskazane spacery, siłownie plenerowe itp.
- Podpowiedzmy dzieciom, aby zajęły się rzeczami, które sprawiają im przyjemność: jeśli ktoś lubi układać puzzle, niech je układa, jeśli lubi sklejać modele - kupmy mu kilka nowych.
- Postarajmy się trzymać ustalonego harmonogramu dnia (pobudka tak jak do tej pory lub odrobinę później, ale nie za późno, by nie zaburzyć dnia), rutyny.
- Organizujmy sobie i dzieciom np. wieczory z grami, babskie spotkania (np. mama z córką robią sobie maseczki na twarz), męskie (np. tata z synami ogląda mecz), tak by urozmaicić i wzmocnić relacje.
- Każdego dnia zróbmy sobie jakaś przyjemność (wypiszcie na karteczce wszystkie rzeczy, które można w domu zrobić dla samego siebie) i po kolei realizujcie je.
- Odnajdźmy ukryty talent dziecka. Poszukajcie z dzieckiem czegoś, co być może mu się spodoba i będzie potem przez niego kontynuowane, np. gotowanie, malowanie, tworzenie filmów, programów, pisanie książki, historii, konstruowanie z lego lub innych klocków.
- Ustalmy zasady dotyczące korzystania z multimediów - trochę rozrywki nie zaszkodzi, ale za dużo telewizji i komputera źle wpływa na psychikę i zdrowie dziecka.
- Zachęcajmy dzieci do korzystania z technik relaksacyjnych: joga, mindfullnes, by obniżyć napięcie które kumuluje się w ciągu dnia.
Półkolonie działają
Co zrobić, aby dzieci przetrwały jakoś ten trudny czas prawdziwego zamknięcia? Obozy i zimowiska w tym roku nie odbędą się, wyjątkiem są półkolonie dla dzieci, które zapewniają im opiekę w ciągu dnia. Część z nich również została odwołana (np. półkolonie narciarskie na warszawskiej Górce Szczęśliwieckiej czy zajęcia w ośrodkach sportowych zamkniętych z powodu lockdownu), ale wiele ośrodków kultury i prywatnych firm podjęło się przeprowadzeni zajęć dla dzieci.
Warto to sprawdzić na stronach urzędów miast i dzielnicy, aby zapewnić dzieciom minimum rozrywki w tym trudnym czasie.
Czytaj również:
Jakich zasad przestrzegać podczas zabaw dziecięcych w czasie epidemii koronawirusa?
Zabawy dla dzieci w domu. Kreatywne zabawy z dzieckiem bez telewizora
Baw się i odpoczywaj – 10 pomysłów na zabawy w pozycji leżącej