Gry planszowe i książki dla dzieci - zamiast oglądania telewizji i grania na komputerze

2012-08-24 15:04

Gry planszowe i książki nie muszą wcale przegrywać z komputerem i telewizorem. Zaciekawią dziecko, jeśli są mądrze wybrane. Jak zachęcić dziecko do rozrywek, które korzystnie wpływają na jego rozwój np. gier planszowych?

Zamiast oglądania telewizji i grania na komputerze: książki i gry planszowe dla dzieci

i

Autor: _photos.com|photos.com Zamiast oglądania telewizji i grania na komputerze: książki i gry planszowe dla dzieci

Spis treści

  1. Książki dla dzieci - wartościowa rozrywka dla dziecka
  2. Dziecko a telewizja - pożytki z telewizora
  3. Gry planszowe - najbardziej wartościowa rozrywka dla dziecka

Mamo, nudzi mi się – pewnie często słyszysz te słowa, jak wielu innych rodziców. I jeśli nie masz pomysłu, jak sensownie zapełnić dziecku czas, warto spróbować zainteresować je tym, co nam, rodzicom, umilało chwile, kiedy jeszcze nie było komputerów.

Książki dla dzieci - wartościowa rozrywka dla dziecka

Literatura dziecięca i młodzieżowa przeżywa renesans – nie ma tygodnia, by na półkach sklepowych nie pojawiły się nowe pozycje. Ma to niestety swój minus – po wejściu do księgarni często stajemy przytłoczeni ofertą, spośród której trzeba dokonać sensownego wyboru. Według ekspertów z Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom, warto szukać książek, które nie tylko są ciekawe, ale również mówią o czymś istotnym bądź czegoś ważnego uczą. Są napisane poprawną polszczyzną, uczą myślenia, rozwijają dobry smak i poczucie humoru, budują w dziecku szacunek dla innych ludzi, zwierząt, przyrody, norm społecznych, promują wzorce właściwych postaw, są także dostosowane do wieku i wrażliwości dziecka, tzn. nie budzą w nim niepokoju.Wartościowe są też pozycje, które w mądry sposób pomagają oswoić dziecięce lęki, np. strach przed ciemnością, śmiercią czy rozwodem rodziców. Mądre książki są także optymistyczne i unikają stereotypów, zarówno tych związanych z płcią, jak i rasowych czy kulturowych (np. tego, że łamanie norm społecznych to dowód zaradności).Przed zakupem warto zorientować się, co na temat danej pozycji sądzą inni rodzice i fachowcy – np. pedagodzy czy nauczyciele. Opinie o nowych książkach szybko pojawiają się na forach internetowych, można je też znaleźć na stronach poświęconych czytaniu, np. www.rodzinneczytanie.pl. Do księgarni dobrze jest wpaść bez dziecka, by spokojnie zastanowić się nad wyborem książki, nie ulegając presji malca, który koniecznie chce dostać bajkę z ulubionym bohaterem dobranocki.

>>Przeczytaj również, jak możesz odciągnąć dzieci od telewizora>>

miesięcznik "Zdrowie"
Dobrze wiedzieć

Dziecko a telewizja - pożytki z telewizora

Są domy, w których celowo nie ma telewizora. Jednak do takich pomysłów psycholodzy podchodzą coraz bardziej sceptycznie, gdyż dziecko, które nie ogląda telewizji, nie zna popularnych bohaterów, często czuje się wyobcowane z grona rówieśników. Oczywiście nie powinno spędzać przed telewizorem za dużo czasu, bo brakuje go wtedy na inne pożyteczne zajęcia, poza tym oglądanie w kółko tych samych bajek zubaża wyobraźnię. Ciężki zarzut wobec telewizji to także uczenie dzieci agresji – kreskówki czy filmy, których bohaterowie się biją, przekazują niewłaściwe wzorce zachowania i sprawiają, że maluchy zaczynają akceptować przemoc. Ale odpowiednio dobrane programy mogą sprzyjać rozwojowi i ułatwiać naukę, bo dzieci dobrze zapamiętują informacje przekazywane im za pomocą obrazu i dźwięku. W telewizji, zwłaszcza na kanałach przyrodniczych i historycznych, jest sporo programów edukacyjnych, które potrafią zainteresować nawet kilkulatka, a na pewno przyniosą sporo pożytku starszemu dziecku. Warto też wiedzieć, że niektórzy operatorzy oferują rodzicom możliwość zaprogramowania programów i kanałów, które może oglądać dziecko.

>>Dlaczego dzieci wierzą w potwory? Bo cechuje je myślenie magiczne!>>

Gry planszowe - najbardziej wartościowa rozrywka dla dziecka

Po latach zapomnienia gry planszowe znów zdobywają uznanie dzieci i ich rodziców. W niczym nie przypominają bowiem dobrze nam znanych warcabów czy chińczyka – mają rozbudowaną fabułę, a do grania wykorzystuje się nie tylko kostkę i pionki, ale też różne akcesoria, np. karty z opisem zadań czy strategii. Zmuszają do kombinowania, podejmowania decyzji, określania celów, które trzeba osiągnąć, by wygrać. Dzięki temu planszówki są w stanie zająć dziecko na dłużej. Rozwijają też ważne umiejętności, np. spostrzegawczość, ćwiczą pamięć, uczą logicznego myślenia. Budują relacje międzyludzkie i uczą przegrywać, co ma wpływ na funkcjonowanie dziecka w dalszym życiu.– Gry planszowe wspomagają rozwój naszych pociech na różnych płaszczyznach – mówi Małgorzata Dumańska, pedagog. – Możemy obserwować, jak dziecko radzi sobie z przegraną, jak zachowuje się w grupie, czy i jak długo potrafi się koncentrować. Dlatego ważne jest, aby przygodę z grami planszowymi rozpocząć już w wieku ok. 4 lat.Są gry przygodowe, ekonomiczne, strategiczne, fantasy, wojenne, logiczne – jakie wybrać?

  • Niezależnie od rodzaju ważne jest, by gra miała ciekawą, ale nieskomplikowaną fabułę, proste zasady i atrakcyjną grafikę, która przyciągnie uwagę dziecka.
  • Powinna być w pełnej polskiej wersji językowej – niektóre gry mają tłumaczenie w instrukcji, ale opisy kart i plansza są niestety obcojęzyczne.
  • Muszą być dostosowane do wieku. Na wielu grach dla starszych dzieci i nastolatków są nawet specjalne oznaczenia informujące o zalecanym wieku gracza, które ułatwiają rodzicom podjęcie decyzji o zakupie.

Gry są dość drogie (od ok. 50 zł), dlatego przed zakupem dobrze jest zasięgnąć opinii innych rodziców (np. na portalach internetowych). Warto też przeczytać wcześniej instrukcję gry (zwykle jest dostępna na stronie internetowej producenta gry albo w sklepach internetowych dla graczy), bo to pomoże zorientować się, czy dana pozycja zainteresuje dziecko na tyle, że będzie chciało w nią grać.