Historia dla dzieci: jak zachęcić dziecko do poznawania historii [5 pomysłów]

2015-08-20 10:38

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – powiedział dawno temu marszałek Józef Piłsudski. Coraz mniej lekcji w historii w szkole niestety nie ułatwia poznawania naszych dziejów. Nic jednak straconego, bo w prosty sposób możemy pomóc dziecku odkrywać przeszłość, a nawet zafascynować je nią. Oto 5 pomysłów, jak zachęcić dziecko do poznawania historii.

Nauka w domu

i

Autor: thinkstockphotos.com Aby zachęcić dziecko do poznawania historii, trzeba mu pokazywać, że świat wokół niego jest ciekawy!

Spis treści

  1. Jak zachęcić dziecko do poznawania historii? Muzeum nie jest nudne
  2. Czytaj także: >> Jak zachęcić dziecko do nauki? >>
  3. Jak zachęcić dziecko do pozwania historii? Gry miejskie
  4. Jak zachęcić dziecko do poznawania historii? Opowieści rodziców i dziadków
  5. Czytaj także: >> 5 aplikacji mobilnych, ułatwiających naukę dziecku >>
  6. Jak zachęcić dziecko do poznawania historii? Wycieczki śladami przeszłości
  7. Jak zachęcić dziecko do poznawania historii? Książki

Jak zachęcić dziecko do poznawania historii? Muzeum nie jest nudne

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu muzea kojarzyły się ze przydużymi kapciami i przydługim, a przede wszystkim nudnym wykładem przewodnika. Dziś ten obraz się zmienia i powstają placówki, które pomogą zafascynować historią nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Należy do nich niewątpliwie Brama Poznania w stolicy Wielkopolski. W placówce tej my i nasze dzieci nie tylko dowiemy się wszystkiego o początkach Polski, ale znajdziemy się tam, gdzie Polska się zaczęła. Ekspozycja jest nowoczesna, multimedialna, kolorowa i ciekawa. W Bramie Poznania nie można się nudzić. Inną perłą muzealnictwa jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Do dyspozycji zwiedzających oddano sugestywny i poruszający przewodnik po zrywie z 1944 r. Na najmłodszych czeka Sala Małego Powstańca. Innym przykładem doskonałego wykorzystania nowoczesnej techniki do oswajania z historią jest Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Czytaj także: >> Jak zachęcić dziecko do nauki? >>

Jak zachęcić dziecko do pozwania historii? Gry miejskie

Gry miejskie organizowane są w większych i mniejszych miastach. Ich zadaniem jest zaangażowanie uczestnika w rozwiązanie zagadki dotyczącej miejsca zamieszkania. Najczęściej jej tłem będzie historia. Gry miejskie nie mają stałego miejsca w kalendarzu, dlatego szczególnie w okresie letnim, trzeba śledzić propozycje domów kultury czy fundacji zajmujących się krzewieniem wiedzy o przeszłości. Ta forma poznawania przeszłości ma wspaniały atut – gracz staje się uczestnikiem o historii. Gry tego typu organizowane są dla starszych i młodszych.

Jak zachęcić dziecko do poznawania historii? Opowieści rodziców i dziadków

Historia staje się żywa, gdy ma namacalny związek z rzeczywistością. Opowiadanie dziecku o przeszłości to bardzo ważny, jeżeli nie kluczowy element zarażania go pasją. Opowiedzmy synowi czy córce o wydarzeniach z naszego życia, życia naszych rodziców czy dziadków, które mają historię w tle. Bardzo często nasi przodkowie byli świadkami ważnych wydarzeń z przeszłości. Dziecko nie tylko z ciekawością posłucha o tym, ale poczuje dumę z zakorzenienia w dziejach jego rodziny. Historie opowiedziane przez najbliższych pamięta się najdłużej.

Czytaj także: >> 5 aplikacji mobilnych, ułatwiających naukę dziecku >>

Jak zachęcić dziecko do poznawania historii? Wycieczki śladami przeszłości

Wycieczki śladami przeszłości to kolejna wspaniała forma budzenia w dziecku ciekawości. Zacznijmy od najbliższej okolicy, naszej miejscowości. Pokażmy ważne miejsca związane z jej historią, opowiedzmy o lokalnych legendach. Jeżeli nie czujemy się na siłach warto poszperać i spisać kilka kluczowych informacji z przewodników, książek czy internetu. Gdy pokażemy już dziecku nasze miasto, zorganizujmy mu wycieczkę do Warszawy czy Krakowa.

Jak zachęcić dziecko do poznawania historii? Książki

Piąty pomysł wydaje się najbardziej oczywisty. Warto jednak pamiętać o właściwym dobraniu lektury dziecku. Bogata oferta wydawnicza przyjdzie nam z pomocą. Dziś o historii opowiada się nie tylko podręcznikowo. Wychodzą komiks i wspaniałe przewodniki po przeszłości, które sprawią, że dziecko nie odłoży książki, znudzone po lekturze kilku stron. W ostatnich latach odrodził się też nurt powieści historycznej. Dzieła takich autorów jak Elżbieta Cherezińska czy Mariusz Wollny mogą przypaść do gustu także nastolatkom