Jak rozmawiać z dzieckiem? 12 skutecznych porad

2021-10-20 13:21

Komunikowanie się z dziećmi sprawia wielu dorosłym kłopot. Wynika to z wielu przyczyn, najczęstszą jest ta, że zwracamy się do dziecka jak do osoby dorosłej, mówimy językiem dla niego niezrozumiałym, zdania są zbyt długie, zawiłe, przekazujemy zbyt dużo informacji w jednej wypowiedzi. Jak rozmawiać z dzieckiem?

Rozmowa z dzieckiem

i

Autor: thinkstockphotos.com Rozmawiając z dzieckiem, lepiej unikać moralizowania.

Spis treści

  1. Jak rozmawiać z dzieckiem? Zmień sposób komunikowania
  2. Jak chwalić dziecko?

Dziecko jest w stanie zapamiętać i przyswoić w jednej chwili do 7 słów, każde następne już nie jest przez nie zapamiętywane i rozumiane. Dlatego tak ważne jest, by komunikat do dziecka był krótki i rzeczowy.

Zobacz jak NIE rozmawiać z dzieckiem. Wg T. Gordona, najczęstsze błędy to:

Jak rozmawiać z dzieckiem? Zmień sposób komunikowania

Jeśli dorosły przeanalizuje te sposoby komunikowania, zorientuje się, że właściwie formułując wypowiedź, można uniknąć karania dzieci. Kara pojawia się w sytuacji, gdy dorośli nie potrafią "dogadać" się z dzieckiem, chcą coś przekazać, a dziecko zupełnie inaczej to rozumie. Wtedy pojawia się złość, niewłaściwe zachowanie i w efekcie kara.

Dzieci potrzebują akceptacji, zrozumienia. Taki efekt dają pochwały, ale dawane w sposób przemyślany i słusznie. Pochwała zaspokaja potrzebę akceptacji i uznania. dziecko dowartościowane pochwałami znacznie lepiej się rozwija, ma motywację i chęć do działania.

Zobacz też: Nie kupię ci, bo... czyli jak mądrze odmawiać dziecku?

Jak chwalić dziecko?

  • odwoływać się do konkretnego zachowania lub wytworu dziecka (np. pracy plastycznej),
  • używać jasnych, prostych komunikatów,
  • opisywać to, co widzimy,
  • odnotowywać postępy.

Aby komunikacja z dziećmi była skuteczna dobrze jest  najpierw określić istotę problemu, poszukać rozwiązania posługując się metodą burzy mózgów, ocenić zaproponowane rozwiązania, podjąć decyzję o wyborze rozwiązania i wprowadzić je w życie. Wtedy obie strony  - dorośli i dzieci  - będą czuły się w zaistniałej sytuacji dobrze. Rozwiązanie będzie wymyślone wspólnie i za obopólna zgodą. Dzięki takiej strategii uda się uniknąć złej atmosfery i ewentualnej kary.

Komunikowanie się z dziećmi nie musi być stresujące i może zakończyć się sukcesem dla dziecka i dla rodziców. Ważne jest, aby poprowadzić rozmowę we właściwy sposób.

Czytaj: Nadopiekuńczy rodzice to niezaradne dzieci? Unikaj tych błędów

Czy rodzic powinien mówić dziecku "nie płacz"?