Wystarczą 3 rzeczy, by zbudować silną więź z dzieckiem. Pomoże prosty test

2023-03-28 13:03

Zbudowanie głębokiej relacji z dzieckiem nigdy nie jest proste, ale może być szczególnie trudne w sytuacji, gdy mamy całkiem inne charaktery. Warto sobie to ułatwić, dostosowując strategie rodzicielskie do osobowości dziecka. Na co warto zwrócić uwagę?

Jak zbudować silną relację z dzieckiem?

i

Autor: Getty Images Aby zbudować silną relację z dzieckiem, trzeba szanować jego odmienność.

Silna i głęboka relacja z dzieckiem zapewnia więź porozumienia na całe życie. Zbudowanie jej jednak nie jest proste, wymaga dużego zaangażowania, empatii i czułości ze strony rodzica. Mocna relacja powinna szanować odmienność dziecka i jego niezależność, dając mu przestrzeń do własnych wyborów i potknięć.

Traktowanie dziecka jak małego dorosłego, z poszanowaniem jego odrębności, nigdy nie jest łatwe, ale może być trudniejsze w sytuacji, gdy maluch ma charakter zupełnie różny od naszego. Nawiązanie więzi z dzieckiem o innym temperamencie wymaga większego zaangażowania i cierpliwości, ale przynosi ogromne korzyści i może zaprocentować na całe życie.

Jak zbudować relację z dzieckiem?

Aby zbudować głęboką i silną relację z dzieckiem, warto najpierw zrozumieć, jaka jest jego osobowość. W tym celu pomocne może się okazać zrobienie testu Wielkiej Piątku, pięcioczynnikowego modelu osobowości, polegającego na sprawdzeniu:

  • otwartości na nowe i ciekawości poznawczej
  • sumienności, wytrwałości i zorganizowania
  • ekstrawersji, otwartości i sposobu okazywania emocji
  • ugodowości, przejawiającej się w skłonności do osiągania kompromisów
  • neurotyzmu, umiejętności radzenia sobie z negatywnymi emocjami takimi jak złość czy strach.

Cechy dziecka vs. cechy rodzica

Po przeprowadzeniu takiego testu warto porównać cechy dziecka ze swoimi. To pomoże nam określić, jakie mamy wspólne cechy i zrozumieć, czy nasze charaktery bardzo się od siebie różnią. Często się zdarza, że dzieci rodziców, którzy są otwarci na nowe doznania, chętni do zmian i do wychodzenia ze strefy komfortu, wychowują dzieci, które wykazują podobne nastawienie do życia.

Nie musi to być jednak regułą i może zdarzyć się tak, że mimo że my jesteśmy ciekawi świata i otwarci na innych, nasze dziecko jest wycofane lub zamknięte w sobie. Aby zbudować z nim więź, nie należy go do niczego zmuszać, ale szanować jego odrębność.

W takiej sytuacji zrozumienie jego charakteru i cech osobowości jest szczególnie przydatne. Niektórzy rodzice sądzą, że dziecko nie chce uczestniczyć w jakiejś aktywności czy wydarzeniu, bo robi im na złość. Prawdopodobnie robi to z zupełnie innych powodów, dane wydarzenie napawa je lękiem, a może nie lubi uczestniczyć w imprezach, na których jest dużo obcych ludzi? 

3 czynniki, pomagające nawiązać relację z dzieckiem

Jeśli chcesz nawiązać silną relację z dzieckiem, skup się na tych czynnikach:

  1. Zwracaj uwagę na to, co was łączy, a nie dzieli — szukanie wspólnych zainteresowań i aktywności, które sprawią przyjemność zarówno dziecku, jak i wam, może pomóc wam nawiązać kontakt i miło spędzić czas. Może maluch nie lubi prac manualnych, ale zainteresuje go przeprowadzanie domowych eksperymentów? Może nie będzie chciał rysować, ale spodoba mu się malowanie rękami? Warto próbować różnych rzeczy, by znaleźć coś, co sprawi przyjemność wszystkim domownikom.
  2. Bądź szczery — uczciwość w relacji z dzieckiem jest kluczowa do zbudowania zaufania. Jeśli dziecko przyłapie nas na kłamstwie, nie będzie potrafiło nam zaufać i żadne zbudowanie więzi nie będzie możliwe.
  3. Dostosuj styl rodzicielstwa do charakteru dziecka — strategia, która sprawdza się w przypadku jednego dziecka, nie musi być skuteczna w przypadku innego. Dzieci wysoko wrażliwe potrzebują większej dozy empatii, czułości i cierpliwości niż dzieci, które mają silny charakter i świetnie sobie radzą z trudnościami. Dzieci żywiołowe, które potrzebują wybiegać swoją energię i potrzebują ciągle nowych bodźców, nie będą potrafiły skupić się na czynnościach, które wymagają siedzenia w jednym miejscu. Dostosowanie swoich komunikatów, aktywności i zasad do charakteru i temperamentu dziecka, może nam pomóc nawiązać z nim silną relację i zbudować więź.

Podsumowując, w zbudowaniu głębokiej relacji z dzieckiem, kluczowe jest zrozumienie jego odrębności i odmienności. Tylko traktując je z wyrozumiałością i szacunkiem, empatią i cierpliwością, możemy nawiązać z nim nić porozumienia, która zaprocentuje na przyszłość.

Czytaj: Jak kształtować charakter dziecka?