Spis treści
Pewnie na raz zastanawiałaś się, kiedy twoje dziecko może ci wreszcie pomóc w domu, ale tez kiedy możesz pozwolić mu na odrobinę samodzielności. To trudna decyzja, bo każda matka chce chronić swoje dziecko.
Ale musisz pamiętać, że trzymanie dziecka pod kloszem nie jest dobre ani dla ciebie, a nie dla niego, a zwłaszcza dla niego. Oczywiście zachowują zdrowy rozsądek i podstawowe zasady bezpieczeństwa, musisz pozwolić dziecku na rozwijanie samodzielności.
Musisz też pozwolić mu na pewna wolność, oczywiście dostosowaną do jego wieku, aby mógł rozwijać się społecznie i nauczyć życia wśród rówieśników.
Czytaj również: Jak uczyć nastolatka samodzielności?
Jak zachęcić dziecko do pomocy w domu? Oto nasze rady
Samodzielność i odpowiedzialność są ważne
Dzieci lubią naśladować dorosłych, ale lubią też czuć się potrzebne i ważne. To dlatego same garna się do zamiatania, gdy widzą, że robi to ich mama lub do naprawiania zamka, gdy robi to ich tata.
Jeśli w takiej sytuacji powiemy dziecku: „Zostaw, jesteś za mały, nie umiesz” – to zniechęcisz je do pomagania nie tylko teraz, ale i w przyszłości.
Nie dziw się więc, że jeśli za parę lat powiesz mu, żeby posprzątało swój pokój, ono powie, że nie umie. I powie prawdę, bo bez treningu i prób, nawet tych nieudolnych, nie nauczy się zamiatać, układać książek na półkach czy składać ubrań. Twoje działanie nie uczy go ani samodzielności, a to naprawdę ważna cecha w dorosłym życiu.
W nauce życia ważne jest nie tylko przyzwyczajanie dziecka do obowiązków domowych. Istotne jest również pozwolenie mu na własne działania, bez twojej asekuracji czy towarzyszenia, co kształtuje w nim poczucie odpowiedzialności.
Nadchodzi taki moment, kiedy możesz pozwolić córeczce pójść do koleżanki mieszkającej na innym piętrze, a synowi – iść na boisko, które znajduje się naprzeciwko waszego bloku.
Obowiązki i przywileje dostosowane do wieku
Jakie obowiązki i przywileje są odpowiednie dla danego wieku? Poniżej znajdziesz listę, z której możesz skorzystać. Pamiętaj jednak, aby budując wolność, samodzielność i odpowiedzialność dziecka, dawać mu tyle pomocy, ile potrzebuje, zanim nauczy się samemu radzić z wyzwaniami.