Kłócicie się przy dziecku? Oto 5 powodów dla których musicie przestać

2022-03-03 23:48

Rodzice starają się chronić dzieci przed różnymi niebezpieczeństwami jak przemoc w internecie, brutalne gry komputerowe, filmy przepełnione agresją. Często jednak nie zadają sobie sprawy, że do tego samego worka powinni wrzucić także rodzinne kłótnie, których oglądanie przez dziecko może być równie szkodliwe.

Kłócicie się przy dziecku? Oto 5 powodów dla których musicie przestać

i

Autor: Getty images Częste kłótnie rodziców odciskają piętno na psychice dzieci.

Oczywiście nie myślimy tu o sytuacji, w której rodzice, w pełen szacunku sposób, wymieniają swoje odmienne poglądy na jakiś temat. Obserwowanie jak dorośli kulturalnie i spokojnie pracują nad nieporozumieniami to dobry trening na przyszłość. Inaczej rzecz się ma, gdy dziecko obserwuje, jak rodzice atakują się nawzajem werbalnie lub (co gorsze) fizycznie. Widok takich zajść może mieć na dziecko długotrwały i szkodliwy wpływ.

Nawet niemowlęta i kilkulatkowie doskonale wyczuwają emocje, które towarzyszą sporom. Dlatego jeśli kłócisz się z partnerem przy małym dziecku, nie rozgrzeszaj się tym, że nie będzie później o tym pamiętało. Złe emocje oraz zaburzony obraz jak rozwiązywać konflikty w rodzinie z nim pozostaną. Jakie jeszcze mogą być konsekwencje kłótni przy dziecku? Poniżej punktujemy 5 najważniejszych. Weź je sobie do serca i podejmij kroki, które im zapobiegną.

Spis treści

  1. Problemy ze zdrowiem psychicznym
  2. Słabe wyniki w nauce
  3. Problemy z relacjami międzyludzkimi
  4. Nadużywanie środków odurzających
  5. Problemy ze zdrowiem fizycznym
Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Problemy ze zdrowiem psychicznym

Różne badania wykazały, że dzieci narażone na kłótnie rodziców częściej borykają się ze swoim zdrowiem psychicznym. Jedno z badań pokazało, że przedszkolaki, których rodzice żyli w konflikcie, były bardziej podatne na depresję i lęki przed osiągnięciem siódmej klasy.

W innym badaniu z kolei obserwowano wpływ kłótni rodziców na zdrowie psychiczne niemowląt. Wykazało ono, że 6-miesięczne maluchy są w stanie zareagować na spór między rodzicami marszczeniem brwi lub groźnym wyrazem twarzy. Reagowały też przyspieszonym biciem serca, co dowodzi, że wzrastał u nich poziom hormonu stresu.

Co ważne konflikty w rodzinie mogą również odbić się na pewności siebie. Badania dowiodły, że dzieci narażone na częste spory między rodzicami, częściej cechuje niska samoocena.

Przeczytaj: Tiki nerwowe u dziecka: co robić, gdy zauważysz, że dziecko ma tiki nerwowe?

Słabe wyniki w nauce

Niestety dzieci, które od najmłodszych lat są świadkami kłótni rodziców, częściej też mają problemy z nauką i słabsze oceny. Częściej też porzucają szkołę przed jej ukończeniem. Przykładowo jedno za badań dowiodło, że dzieci ze skonfliktowanych rodzin mają trudności z regulowaniem swoich emocji i skupianiem uwagi. Nie potrafiły szybko rozwiązywać problemów i dostrzegać schematów.

Polecamy: Co zrobić, gdy dziecko nie chce się uczyć?

Problemy z relacjami międzyludzkimi

Regularne obserwowanie rodzinnych kłótni może także powodować problemy z tworzeniem zdrowych relacji z innymi ludźmi, zarówno teraz jak i w przyszłości. Dzieci uczą się umiejętności komunikacyjnych od swoich rodziców. Powielają je później we własnych związkach. Gdy na co dzień mają zły wzór, ich zachowanie później również odbiega od przyjętych norm.

Jedno z badań wykazało, że kłótnie rodzinne mogą zmienić sposób, w jaki mózg dziecka przetwarza jego emocje i reakcje. Takie dzieci mogą być bardziej agresywne, niestabilne emocjonalnie, mieć trudności z wyrażaniem swoich uczuć oraz dostrzeganiem perspektywy drugiej osoby.

Przeczytaj: Agresja u dziecka i jej przyczyny, czyli 9 sposobów na agresywne dziecko

Co gorsza, badania pokazały, że złe relacje mogą przenosić się z pokolenia na pokolenie. Jeśli więc twoje dziecko od najmłodszych lat obserwuje rodzinne kłótnie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w jego związku też się one będą często pojawiały.

Nadużywanie środków odurzających

Obserwowanie rodzinnych awantur zwiększa również ryzyko, że dziecko w przyszłości popadnie w nałogi. Według badań takie dzieci częściej palą, upijają się i sięgają po narkotyki.

Polecamy: Palenie papierosów przez dzieci i nastolatków. Jak rozpoznać, że dziecko zażywa nikotynę?

Problemy ze zdrowiem fizycznym

Gdy rodzice się kłócą, cierpi nie tylko duch, ale i ciało. Spory w rodzinie zwiększają stres u dzieci, a ten wpływa na ogólny stan zdrowia niezależnie od wieku. Różne badania powiązały częste kłótnie rodziców z wyższym ryzykiem problemów zdrowotnych w późniejszym życiu jak np. zaburzenia odżywiania, bóle głowy czy problemy ze snem.

Im częściej dziecko obserwuje kłótnie rodziców, tym bardziej narażone jest na powyższe konsekwencje. Ale póki twoje dziecko jest małe, masz jeszcze czas to naprawić.

Przeczytaj także: Jak nadmiar bodźców wpływa na zachowanie niemowląt?

W jaki sposób motywujesz dziecko?

Pytanie 1 z 8
Twój maluch nie chce ubrać się przed wyjściem na spacer. Co robisz?