Konto bankowe dla dziecka

2019-05-06 7:54

Konto bankowe dla dziecka to produkt, dzięki któremu już kilkulatek może uczyć się, jak zarządzać swoimi finansami. Jak założyć konto bankowe dla dziecka i na co zwrócić uwagę, zakładając kontro dla ucznia?

konto bankowe dla dziecka

i

Autor: Gettyimages

Spis treści

  1. Rodzaje kont bankowych dla dzieci
  2. Jak założyć konto w banku dla dziecka
  3. O czym pamiętać przed założeniem konta dla dziecka?

Konto bankowe dla dziecka to odmiana zwykłego konta osobistego, jakie może założyć w banku każdy dorosły – tyle, że adresowanego do osób niepełnoletnich, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia. Swojemu dziecku może założyć je każdy rodzic.

Warto to zrobić, gdyż posiadanie konta bankowego już od najmłodszych lat pomaga dziecku zrozumieć, na czym polegają operacje finansowe, uczy również zarządzania pieniędzmi i odpowiedzialnego gospodarowania swoim kieszonkowym.

Rodzaje kont bankowych dla dzieci

Jeśli myślisz o tym, by założyć dziecku konto, warto wiedzieć, że istnieją różne „typy” takich kont: niektóre banki oferują możliwość założenia osobistego konta dziecku, które dopiero co ukończyło sześć lat.

Czytaj: Kieszonkowe – ile, w jakim wieku i na jakich zasadach?

Inne natomiast – i takich jest zdecydowana większość – umożliwiają to dopiero, gdy dziecko ukończy 13 lat, gdyż w świetle prawa dopiero w tym wieku staje się ono tzw. osobą małoletnią i zyskuje ograniczone prawo do wykonywania czynności prawnych. Czym różnią się te rachunki?

  • Konto dla dziecka od lat 6 to dziecięcy rachunek oszczędnościowy, który zakłada i którym zarządza osoba dorosła. Zazwyczaj jest tak, że stanowi ono „dodatek” do rachunku rodzica prowadzonego w tym samym banku.Rodzic ma wgląd w rachunek bankowy dziecka z poziomu swojego konta i w każdej chwili może sprawdzić jego stan przez internet, wchodząc w odpowiednią zakładkę w swoim serwisie transakcyjnym. Podczas zakładania konta dziecko również dostaje login i hasło do swojego konta – może na nim dokonywać operacji do określonej kwoty, płacić przez internet za drobne zakupy, niektóre banki umożliwiają również tworzenie subkont, których nazwę można dowolnie zmieniać, i na których można odkładać pieniądze na określony cel – np. rower. Charakterystyczne jest to, że na takim koncie dziecko nie może dokonać żadnej operacji bez wiedzy i akceptacji rodzica – by doszło do przelewu środków z rachunku (np. za zakupy przez internet), rodzic musi taką transakcję autoryzować, a informacja o planowanej transakcji pojawia się w wiadomościach na koncie rodzica.Mama lub tata mogą natomiast przelać pieniądze z konta dziecka na własne, jeśli np. zachodzi potrzeba dokonania transakcji na sumę wyższą niż limit ustalony wcześniej na koncie dziecka. Do kont dziecięcych wydawane są karty płatnicze, jednak zwykle są to karty przedpłacone: by pociecha mogła z takiej karty skorzystać, rodzic musi uprzednio zasilić ją określoną kwotą.Warto wiedzieć, że konto dla dziecka automatycznie przekształca się w konto dla nastolatka w chwili, kiedy pociecha skończy 13 lat – bank wysyła wówczas nowe dane do logowania, i choć rodzic nadal ma wgląd w konto dziecka i może sprawdzić, ile środków zostało na nim zgromadzonych, to nie może już dokonywać na nim żadnych operacji z poziomu swojego serwisu transakcyjnego.
  • Konto dla nastolatka powyżej 13 roku życia daje więcej możliwości z racji tego, że po ukończeniu 13 lat życia zyskuje on ograniczone prawo do wykonywania czynności prawnych. Może więc w miarę samodzielnie i bez stałego nadzoru dysponować środkami finansowymi, jakie zostały zgromadzone na koncie. Do kont dla nastolatków wydawane są zwykłe karty debetowe (warto upewnić się, że małoletni posiadacz konta płacąc taką kartą nie będzie w stanie przekroczyć środków, jakie ma do dyspozycji, bo bank zablokuje próbę zrobienia debetu na koncie). Nastolatek może również korzystać z bankomatu, wykonywać przelewy, płacić za zakupy internetowe czy korzystać z dostępu do konta przez internet. W trakcie zakładania takiego konta rodzic lub opiekun ma prawo ustanowić limit dziennych transakcji, a jeśli dziecko chciałoby dokonać jakichkolwiek zmian, musi uzyskać na to zgodę rodzica.

Jak założyć konto w banku dla dziecka

Założenie konta dla dziecka jest banalnie proste. Można to zrobić przez internet lub bezpośrednio w placówce banku.

Otwierając taki rachunek trzeba wypełnić wniosek i podać wymagane przez bank dane – zwykle prócz nazwiska i adresu jest to numer PESEL, a także okazać dowód osobisty lub legitymację szkolną małoletniego właściciela.

Czytaj: Polacy nie zabezpieczają finansowo swoich dzieci. Nie potrafią?

Konto dla dziecka rodzic może otworzyć samodzielnie, natomiast otwierając konto dla nastolatka warto pamiętać, że choć umowę podpisuje rodzic, to wiele banków wymaga, by pociecha również złożyła wzór swojego podpisu na dokumentach bankowych.

Warto więc do banku pojechać razem z dzieckiem lub, jeśli konto było zakładane przez internet, dopilnować, by nastolatek był w domu, kiedy przyjedzie kurier z dokumentami z banku.

O czym pamiętać przed założeniem konta dla dziecka?

Konto bankowe dla dziecka ma pawie każdy bank – przeważająca większość z nich ma jednak konta dla dzieci powyżej 13. roku życia. Chcąc założyć dziecku konto warto przede wszystkim sprawdzić ofertę banku, w którym sami mamy konto lub konta – bywa, że w związku z tym można uzyskać lepsze warunki lub skorzystać z promocji.

Decydując się na założenie konta dla ucznia pamiętajmy, by sprawdzić przede wszystkim wysokość opłat za podstawowe usługi – nie tylko prowadzenie konta, ale też używanie karty, wydanie duplikatu (w razie kradzieży czy zgubienia), wysokość opłat z bankomatu.

Czytaj:

Dziecko w sieci: na co pozwalać dziecku w internecie?

Dziecko i pieniądze - czyli skąd biorą i na co wydają pieniądze dzieci

Najbardziej korzystne są oferty, w których nie ma żadnych dodatkowych warunków, np. wysokość miesięcznej opłaty nie zależy od tego, jak intensywnie będzie użytkowane konto, czy przelewy będą wpływały regularnie, czy dziecko często będzie wypłacać środki z bankomatu.

Dobrze jest również sprawdzić wysokość oprocentowania. Wiele banków zrezygnowało z oprocentowania zgromadzonych na rachunkach środków, ale są też takie, które takie oprocentowanie mają. To dobra opcja, jeśli twoje dziecko jest oszczędne i ogląda każdą złotówkę, nim ją wyda.

Czytaj: Jak zabezpieczyć TELEFON DZIECKA?

Kolejną kwestią są bankomaty. Tu oprócz wysokości opłaty za wypłacenie środków (oczywiście najlepiej, jeśli nie ma jej w ogóle) ważna jest również ich dostępność oraz lokalizacja.

Warto także sprawdzić, jak wygląda system transakcyjny (wersje demo są zwykle dostępne na stronach www banków) i jakie możliwości dodatkowe oferuje konto – czy dziecko może samo zakładać subkonta oszczędnościowe, płacić za zakupy internetowe bezpośrednio z konta, korzystać z opcji szybkich przelewów itp.

Warto wiedzieć

Zawsze warto porównać oferty, nim zdecydujecie się na którąś z nich. Oferty banków bardzo się różnią, a zakładając konto dla dziecka można niejednokrotnie zyskać różne bonusy, np. zastrzyk gotówki na początek, rabaty na bilety na różne atrakcje, doładowania telefonów itp.

Sonda
Czy padłeś/aś ofiarą oszustów internetowych?