Dobre nawyki dbania o środowisko naturalne warto kształtować u malucha już od najmłodszych lat. To od nas dorosłych zależy, czy nasze dzieci będą oddychać świeżym powietrzem, czy może będą musiały na co dzień chodzić w maseczkach przeciwsmogowych. Czy będą kąpać się ze swoimi dziećmi w czystym morzu, czy może plaże będą pełne słomek i plastikowych butelek.
Jeśli nie wiecie, jak zabrać się do tematu dbania o środowisko i edukacji ekologicznej, z pomocą przychodzą książki o ekologii dla dzieci. Oto nasze rady i wybrane tytuły.
Spis treści
- Książki o ekologii dla dzieci - dlaczego warto je kupować?
- Książki o ekologii dla dzieci - te tytuły warto przeczytać:
- Jak wprowadzać edukację ekologiczną od najmłodszych lat?
Książki o ekologii dla dzieci - dlaczego warto je kupować?
Wsparciem domowej edukacji ekologicznej będą książki dla dzieci o ekologii, których na rynku wydawniczym ostatnio coraz więcej. Są kolorowe, ciekawe, a do tego poruszają bardzo ważne tematy w sposób przystępny dla małego czytelnika.
Zobacz też: Jak zachęcić dziecko do nauki przyrody? 5 sprawdzonych sposobów.
Książki tłumaczą świat, wiedzę o środowisku, przyrodzie, w sposób, który najlepiej dotrze do młodziutkich umysłów. Podają przykłady zwierząt, personifikują w zabawny i sygestywny sposób rośliny, a nawet śmieci. Książki o ekologii dla dzieci omogą nauczyć dziecko segregowania śmieci, wytłumaczą czym jest energia odnawialna i dlaczego powinniśmy troszczyć się o pszczoły.
Książki o ekologii dla dzieci - te tytuły warto przeczytać:
Przeczytaj także: Jak zachęcić dziecko do mycia zębów? Czytając książeczki [PRZEGLĄD TYTUŁÓW]
Jak wprowadzać edukację ekologiczną od najmłodszych lat?
Rodzice są szczególnie wrażliwi na to, w jakim świecie, będą w dorosłości żyły ich dzieci. By następne pokolenie mogło w przyszłości oddychać świeżym powietrzem, mieć dostęp do wody zdatnej do picia, a także, by nie zagrażały im klęski żywiołoww i katastrofy wywołanych działalnością człowieka, wartro edukować dzieci od najmłodszych lat.
Przeczytaj: Jak nauczyć dziecko szacunku do roślin i zwierząt? Edukacja ekologiczna dla dzieci.
Co możemy zrobić?
- Wykorzystujcie śmieci do tworzenia zabawek z recyclingu. Rolki po papierze toaletowym, wytłaczanki po jajkach, korki od butelek - to wszystko może być np. elementami gigantycznego robota, którego zbudujecie w ramach ozdoby pokoju.
- Wybierajcie wielorazówki, zamiast mnożyć plastik - niech dziecko samo wybierze tkaninowe siatki, które zawsze będziecie nosić do sklepu, czy też słomki z grubego platiku, które będziecie myć i wykorzystywać latami.
- Kupujcie bidony na wodę, zamiast małych plastikowych butelek.
- Dbajcie o zabawki, by móc je sprzedać i dać im drugie życie, zamiast wyrzucić.
- To samo róbcie z ubraniami - taki zwyczaj nauczy też dziecko przedsiębiorczości.
- Pobawcie się w tropicieli śmieci. Zabierzcie ze sobą do lasu worek na śmieci i gumowe rękawiczki i zbierajcie odpady. Możecie też urządzić konkurs, na to kto zbierze ich więcej w określonym czasie.
- Wspólnie sortujcie śmieci.