Pewność siebie jest jedną z cech, którą chcielibyśmy opisać nasze dziecko. Wiemy z doświadczenia, że wiara w swoje możliwości jest czymś, co przydaje się na co dzień i sprawia, że potrafimy poradzić sobie w wielu sytuacjach. Często jednak sami mami problem z pewnością siebie, mamy niską samoocenę, jak więc mamy przekazać dobre wzorce dzieciom?
Spis treści
Czym jest pewność siebie?
Według słownikowej definicji pewność siebie to "cecha kogoś, kto wierzy w swoje możliwości i jest przekonany o swojej wartości, więc zachowuje się pewnie i zdecydowanie". A gdy jesteśmy pewni siebie, dobrze o sobie myślimy i mamy pozytywne nastawienie do świata. Łatwiej jest nam poradzić sobie z wyzwaniami, które czekają na nas każdego dnia.
Przeczytaj także: Komplementy, które zwiększają u dziecka pewność siebie. "Konkretne i znaczące"
Jak kształtować pewność siebie?
Pewność siebie budujemy przez całe życie, nie można wskazać momentu, w którym jesteśmy wystarczająco pewni siebie. Na pewno nie bez znaczenia są nasze doświadczenia z dzieciństwa i to, jak wspierali nas rodzice.
Znanie swoich mocnych stron i robienie rzeczy, w których czujemy się dobrze, otaczanie się ludźmi, którzy mają na nas pozytywny wpływ, wyznaczanie realistycznych celów, stawianie granic, brak porównań do innych, po prostu… lubienie siebie - to kilka elementów, które wpływają na pewność siebie.
Przeczytaj także: Nie mów tak do swojego dziecka. Określenia, które ranią i niszczą pewność siebie
Osiem wskazówek przydatnych dla rodziców
Co możesz zrobić, aby wychować pewne siebie dziecko? Warto wykorzystać wskazówki, które znajdziesz poniżej.
- Pozwól podejmować decyzje i popełniać błędy
Chociaż czasem z góry wiemy, że dana decyzja jest skazana na porażkę, pozwólmy, aby dziecko samo się o tym przekonało. Dokonywanie wyborów, podejmowanie ryzyka to coś, co warto praktykować "od zawsze". A błędy popełnia każdy, warto stale o tym przypominać. Strach przed porażką nie powinien sprawić, że będziemy bali się działać - musimy mieć świadomość, że najwyżej nam się nie uda, ale za to wyniesiemy cenną lekcję.
- Zachęcaj do odkrywania różnych rzeczy
Nie złość się, gdy dziecko chce zrezygnować z jednych zajęć, aby zapisać się na kolejne. Pozwól mu testować, odkrywać różne możliwości i sprawdzać, w czym czuje się dobrze i co sprawia mu przyjemność.
- Nie wyręczaj
Z powyższymi punktami łączy się jeszcze jedno - nie wyręczaj. Pozwalaj na samodzielność - na ubranie się, pakowanie plecaka, sprzątanie pokoju… Jak dziecko ma się czegoś nauczyć, skoro w ogóle tego nie robi?
- Wyznaczaj cele
Określanie celów i ich osiąganie wpływa na poczucie sprawczości. Dawaj dzieciom zadania do wykonania, ale i pomóż wyznaczać cele, które one same chcą osiągnąć. Naucz je nazywać, podpowiedz, aby rozbijać je na mniejsze, wtedy łatwiej je zrealizować.
- Doceniaj sukcesy
Zwracaj uwagę na sukcesy, nawet te najmniejsze i chwal dziecko, ale pamiętaj, aby być szczerym w pochwałach. Jeśli wszystko będzie ci się podobało i wszystko uznasz za sukces, dziecko będzie wiedziało, że nie mówisz szczerze - w końcu pochwały, które nie wydają się zasłużone, nie brzmią prawdziwie.
- Ucz dobrze myśleć o sobie
Sformułowania typu "jestem beznadziejny" nie są niczym dobrym, a powtarzane w kółko sprawiają, że zaczynamy w nie wierzyć. Ucz, że każdy ma gorszy dzień, czasem wiemy, że nam nie poszło. Nie powinniśmy wtedy mówić "jestem beznadziejny", prędzej "czuję się beznadziejnie, ponieważ dostałem złą ocenę ze sprawdzianu, chociaż poświęciłem dużo czasu na naukę".
- Daj dobry przykład
Słowa to jedno, nasze codzienne zachowanie - drugie. Jeśli nie jesteś pewną siebie osobą, przyznaj to dziecku, nie udawaj, że jest inaczej. Szczerze powiedz, że ty też się uczysz wiary w swoje możliwości.
- Zapewnij, że jesteś
Niech dziecko wie, że zawsze może na ciebie liczyć, a twoja miłość jest bezwarunkowa. "Mocne plecy" sprawiają, że łatwiej nam uwierzyć w siebie.