Rola mamy to nie tylko wychowanie, troska, mycie i przygotowywanie zdrowego jedzenia. To także sprzątanie, umawianie do lekarza, na zajęcia dodatkowe, robienie zakupów i dopytywanie, czy lekcje zostały odrobione. A nawet na tym rola mamy się nie kończy.
Chcemy znaleźć czas na wszystko. Pracę, obowiązki domowe i tę chwilę, aby spokojnie usiąść i pobawić się z dzieckiem. Kiedy jednak nie na wszystko starcza sił, najczęściej rezygnujemy z ostatniego punktu.
Gdy po ciężkim dniu dziecko przychodzi do nas i pyta, abyśmy się z nim pobawiły, niekiedy brakuje tego zaangażowania.
Tymczasem dziecko przez proste słowa „Mamo pobaw się ze mną”, chce nam powiedzieć o czymś bardzo dla niego istotnym.
Zobacz także: 3 propozycje zabaw dla dzieci (i mam), przy których się nie zmęczysz
Chcę spędzić z tobą więcej czasu
Dla naszych dzieci zabawa jest codziennością. To na niej się skupiają przez większość dnia, ucząc się i rozwijając nowe umiejętności.
Przez pretekst wspólnej zabawy, dzieci chcą nam powiedzieć, że potrzebują spędzić z nami więcej czasu. Pragną nawiązać z nami większą więź i relacje.
Prośba o to, abyśmy dołączyli do ich świata, to wyciągnięcie ręki i powiedzenie, że jesteśmy dla nich kimś bardzo ważnym.
Zobacz, co zrobiłem
Dzieci poprzez zabawę z rodzicami, chcą także pokazać im, czego nowego się nauczyły. Pochwalić się swoimi nowymi umiejętnościami.
Może to być zbudowanie ogromnej wieży z klocków, zrobienie fikołka lub narysowanie misia z kolorowymi kwiatkami. Pragną zwrócić naszą uwagę, czymś, co może wydać się na pierwszy rzut oka bardzo proste. Dla nich jednak jest to coś niezwykle ważnego, co może je wzmocnić i podnieść ich poczucie własnej wartości. Wszystko zależy od naszej reakcji.
Naucz mnie, pokaż mi jak
Poprzez wspólną zabawę dzieci mogą nauczyć się czegoś nowego. Zdobyć wiedzę nie tylko poprzez własne doświadczenia, ale również poprzez obserwowanie i naśladowanie.
Zachęcając malucha do sięgania po różne zabawki, możemy pokazać mu, że można bawić się nimi na wiele sposobów. Eksperymentować, łącząc zabawę z zajęciami ruchowymi i opowiadając mu o świecie, w którym żyjemy. Dzięki temu rozwijamy w dziecku wyobraźnię, koordynację wzrokowo-ruchową i wzbudzamy ciekawość do poznawania świata.
Znajdź czas na wspólną zabawę
Możemy teraz sobie pomyśleć, że chcemy dla dziecka jak najlepiej, ale nie mamy tyle czasu, aby spędzić cały dzień na zabawie. Wbrew pozorom nie potrzebujemy, aż tyle, aby okazać wsparcie i nawiązać głębszą więź z dzieckiem.
Według naukowców z National Association for the Education of Young Children wystarczy poświęcić dziecku 15 minut dziennie, aby wesprzeć go emocjonalnie. Chodzi jednak o czas tylko dla niego. Spędzanie tego czasu aktywnie, całą uwagę poświęcając dziecku.
Zobacz tylko: Wystarczy pół godziny dziennie, by być świetnym rodzicem. Te 3 momenty w ciągu dnia są kluczowe