Molestowanie seksualne dzieci i pedofilia w zasadzie nie schodzą z pierwszych stron gazet. Jest to temat, który przeraża rodziców, a dzieci często nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, jakie na nie czeka. Dlatego ważne jest aby od samego początku uświadomić dziecko jakie są zagrożenia i prowadzić rozmowy na temat edukacji seksualnej. Jak rozmawiać z dzieckiem o pedofilii?
Spis treści
- Molestowanie seksualne dzieci: prawdy i mity
- Molestowanie seksualne: kim jest pedofil, który molestuje dzieci?
- Molestowanie seksualne dzieci: kiedy zacząć rozmawiać z dzieckiem
- Molestowanie seksualne dzieci: co dziecko musi wiedzieć
Molestowanie seksualne dzieci: prawdy i mity
Prawie dwa razy częściej wykorzystywane seksualnie są dziewczynki niż chłopcy, zwykle w wieku poniżej 12 lat. Molestowanie seksualne dzieci zaś nie musi odbywać się w mrocznej scenerii, lecz w domowym (często nawet rodzinnym) ciepełku.
A pedofil to wcale nie obrzydliwy stary pan w długim czarnym płaszczu, lecz przemiły przystojny mężczyzna mieszkający obok lub młoda pani, która wita każdego promiennym uśmiechem. Wystraszyłaś się nieco? Chcemy obalić mity i przybliżyć ci prawdziwy problem pedofilii.
Dowiedz się: Jak rozpoznać, że dziecko padło ofiarą molestowania seksualnego?
Niestety, panuje powszechne mniemanie, że molestowanie seksualne dzieci to problem marginalny dotyczący patologicznych rodzin, łatwy do wykrycia i wskazania konkretnego sprawcy. Tymczasem coraz częściej okazuje się, że ofiarą seksualnej przemocy pada dziecko z normalnej rodziny, a sprawca naprawdę niczym niepokojącym nie wyróżnia się z otoczenia.
Jako że problem dotyczy dziecka, to my – rodzice – musimy wiedzieć o nim jak najwięcej i jak najwięcej przekazać swoim pociechom.
Molestowanie seksualne: kim jest pedofil, który molestuje dzieci?
Statystyki są przerażające. Nawet w 90 procentach przypadków molestującym seksualnie jest ktoś z rodziny lub ktoś blisko z nią związany. Zdecydowanie częściej pedofilem jest mężczyzna, a nawet w dwóch trzecich przypadków – ojciec, ojczym lub partner matki.
Najwięcej aktów przemocy seksualnej zdarza się w domu dziecka, a niezwykle rzadko (maksymalnie 2 proc. przypadków) w żłobku lub przedszkolu, czego najczęściej obawiają się rodzice.
Przeczytaj: Seksualność dziecka - co trzeba o niej wiedzieć? Rozmowa bez tabu z terapeutką od seksu
To przerażające, bo okazuje się, że dziecko zwykle pada ofiarą osoby, której może nawet ufać i wszystko dzieje się na terenie, które jest jemu bliskie i na którym czuje się „bezpieczne”.
Pewnie coraz bardziej budzimy w tobie strach, ale naprawdę warto orientować się, jakie zagrożenia czyhają na dzieci. Tylko tak jesteśmy w stanie chronić nasze pociechy – zapobiegać i w razie konieczności natychmiast reagować.
Molestowanie seksualne dzieci: kiedy zacząć rozmawiać z dzieckiem
Już kilkulatka, który samodzielnie porusza się na podwórku (np. na placu zabaw), należy uczyć, jak powinien zachowywać się w kontaktach z obcymi. Z uporem maniaka, nie odpuszczając nawet na cal, wpajaj więc takie zasady:
- nie wolno rozmawiać z obcymi bez towarzystwa rodzica lub opiekuna;
- nie wolno brać od obcych cukierków i innych przekąsek;
- nie wolno odchodzić z obcym, by np. poszukać z nim pieska, który biega nieco dalej;
- za każdym razem, gdy zaczepia je obcy, powinno ci o tym powiedzieć.
Zasady to jedno. Drugie – konsekwentne ich przestrzeganie. Czyli nawet jeśli dziecko wzięło cukierka od naprawdę przemiłej staruszki, srogo je upomnij, że nie wolno tak robić. Powiedz, że następnym razem ma do ciebie przyjść i powiedzieć, że pani proponuje mu łakocie i razem do niej podejdźcie.
Przeczytaj: Jak interpretować rysunki dziecka? Czy rysunki odzwierciedlają emocje dziecka?
W tym temacie nie ma żadnych ustępstw. Bo jeśli czasem przymkniesz oko, następnym razem dziecko może dostać cukierka od osoby, która będzie miała wobec niego inne zamiary niż starsza pani, ale ono tego kompletnie nie zauważy. I jeszcze jedno – przygotuj się na to, że dziecko np. podbiegnie do ciebie i powie, że dziwny pan je zaczepia, a ten dziwny pan stanie przed tobą i będzie świadkiem tych słów.
W tej sytuacji nie bagatelizuj wypowiedzi dziecka, nie uciszaj go, lecz wręcz przeciwnie – wyraźnie pochwal a nawet nagrodź. A panu powiedz, że jesteś dumna z tego, że dziecko tak świadomie dba o swoje bezpieczeństwo. Uwierz nam, pan będzie pod wrażeniem twojej rodzicielskiej mądrości.
Molestowanie seksualne dzieci: co dziecko musi wiedzieć
Nie musisz opowiadać dziecku, jak wygląda wykorzystywanie seksualne. Wystarczy, że przekażesz mu kilka prawd dotyczących jego ciała i fizyczności:
- Twoje ciało należy tylko do ciebie. Nikt nie ma prawa go dotykać ani kazać ci robić z nim rzeczy, których ty nie chciałeś, w tym także – pokazywać (np. podnosić koszulkę, by odsłonić pępek lub zsunąć majteczki).
- Są sytuacje, w których ktoś dorosły może (a nawet powinien) obejrzeć twoje ciało i je dotknąć. Może robić to mama, tata lub na przykład babcia podczas kąpieli, oglądania wysypki itp. Lekarz w obecności rodzica może cię zbadać, gdy jesteś nagi. Pani w przedszkolu może pomóc w czynnościach higienicznych, o ile wie o tym mamusia.
- Jeżeli ktoś cię dotyka w sposób, który ci nie pasuje, mocno zaprotestuj i nie pozwalaj na to.
Przeczytaj: Najlepsze książki o dojrzewaniu
- Gdy ktoś namawia cię do zachowania, które ci nie odpowiada, np. dotykania swojego ciała lub cudzego ciała, odejdź i mi o wszystkim opowiedz.
- Jeśli ktoś cię dotyka w dziwny sposób – w jaki nie lubisz, czujesz się nieswojo lub nigdy tak nie robiła mamusia – koniecznie mi o tym powiedz.
- Jeżeli ktoś zachowuje się w twojej obecności dziwnie, np. dotykając ciebie lub siebie, a dodatkowo prosi, byś o niczym nikomu nie mówił, koniecznie mi powiedz. To naprawdę bardzo ważne! A mamusia za zdradzenie takich tajemnic bardzo cię nagrodzi.