Eksperci od dawna przekonują, że padające w gniewie negatywne określenia kierowane do dziecka sprawiają, że w dorosłość wkracza ono z błędnym przekonaniem o własnej osobie. To źle, bo choć część silnych cech jest dla rodzica niekomfortowa, zwłaszcza, w sytuacjach w których łatwiej byłoby podporządkować sobie dziecko, to już dla jego samego i jego przyszłości cechy te są niemal bezcenne.
Zamiast patrzeć na dziecko oczami frustracji, zmiana perspektywy sprawi, że będziemy z dumą patrzeć, jak dziecko dorasta zamieniając się w urodzonego lidera
- przekonują psycholodzy dziecięcy i pedagodzy tworzący profil @create_kids_edu na Instagramie.
O co dokładnie chodzi w ich podejściu?
Polecany artykuł:
Co robić jeśli moje dziecko jest uparte?
Dziecko na wszystko ma jakieś "ale", ciągle ma ostatnie słowo, bywa zbuntowane, obstaje przy swoich racjach, potrafi w nieskończoność prosić o coś, aż rodzic się zgodzi, nie daje się przekonać nakazami i zakazami?
Upartość to tylko jedna z cech dzieci o silnej woli, którą niepotrzebnie napiętnują rodzice i nauczyciele. W gruncie rzeczy, dzieci o tak mocnym charakterze mają też mnóstwo fantastycznych umiejętności, które warto rozwijać. Błędem jest tłamszenie dziecka z silną osobowością tylko po to, by ułatwić sobie życie. A właśnie tak czyniono w poprzednich pokoleniach, demonizując pewne cechy, zamiast widzieć w nich potencjał.
Eksperci przekonują, że większość dzieci, które społeczeństwo nazywa "upartymi" i "krnąbrnymi" to jednostki, które mają szansę osiągnąć w dorosłości prawdziwy sukces. Nie wolno tylko podcinać im skrzydeł.
Jakie są mocne strony "upartych" dzieci?
- Nie poddają się zbyt łatwo
Dzieci o silnej woli wydają się czasami szybko rezygnować w złości, z rzeczy, które im nie wychodzą. Gdy jednak poradzą sobie z frustracją, zazwyczaj wracają do prób, ćwicząc konsekwentnie i z... "uporem". Tu jednak ów upór większość osób, paradoksalnie postrzega pozytywnie.
- Są świetnymi liderami
Dzieci o takiej osobowości nie boją się wyrażać swojego zdania przed nikim. Bronią swoich racji, są pewne siebie. Ich determinacja sprawia też, że świetnie radzą sobie w rozwiązywaniu problemów.
- Są empatyczne i pomagają słabszym
Dziećmi o silnych charakterach nie zawładnie strach, gdy trzeba wstawić się za kimś słabszym. Są w stanie sprzeciwić się woli grupy, by pomóc potrzebującym. Gdy siłę ich charakteru ukształtuje się w odpowiedni sposób, ich społeczne umiejętności mogą być pomocne dla innych.
- Nie ulegają presji ani manipulacji
To bardzo ważne dla bezpieczeństwa dziecka, gdy dorasta. Silny charakter sprawia, że dziecko nie popadnie tak łatwo w złe środowisko, bo nie czuje potrzeby dostosowywania się do grupy. Co więcej, nie jest łatwą ofiarą dla dorosłych o złych intencjach, bo nie daje sobą kierować i wyczuwa manipulację.
Jak wychowywać dziecko o silnej woli?
Może się wydawać, że dzieci z silnymi charakterami są uparte i krnąbrne, ale to dlatego, że dobrze wiedzą, czego w życiu chcą. Docenią rady i pomoc rodzica, ale nie powinny być one podane w sposób narzucający, a wspierający.
Zamiast „kierować ruchem jak policjant drogowy”, bądź jak „prowadnice na kręgielni”
- radzą pedagodzy z Create Kids.
Zmieniając podejście, ukierunkowując w odpowiednią stronę pewne cechy swojego dziecka, możemy osiągnąć ogromny, wychowawczy sukces. Potrzeba tylko i aż cierpliwości i wyrozumiałości.