Justyna Bejmert to psycholog, która na Instagramie dzieli się wieloma cennymi wskazówkami - przede wszystkim skierowanymi do rodziców, ale skorzystają z nich nie tylko oni. Podpowiadała m.in. jak reagować, gdy dziecko nas uderzyło czy co robić, gdy maluch czeka na młodsze rodzeństwo. Jeden z jej wpisów dotyczy zabawy z dzieckiem. Specjalistka wskazuje, że... wcale nie musimy tego robić.
Przeczytaj także: Oto 3 pułapki rodzicielstwa bliskości. Wpada w nie niemal każdy rodzic
Nie chcesz bawić się ze swoim dzieckiem? Nie musisz
Skończyłaś pracę, jedynie o czym marzysz to usiąść chociaż na chwilę, odsapnąć i nic nie robić. I wtedy słyszysz głosik: "Mamo, pobaw się ze mną". Nie masz na to siły ani ochoty, ale zabierasz się do działania, w końcu dziecko i jego potrzeby są najważniejsze.
"Dużo lepiej (zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka) będzie, jeśli po prostu odmówisz: >>Przepraszam córeczko/synku, nie mam siły, potrzebuje odpocząć<<" - czytamy na profilu @psycholog.justyna.bejmert.
Psycholog wskazuje, że nie możemy zapominać o swoich potrzebach, udawać, że one nie istnieją.
Dziecko jest ważne, ale Ty też jesteś ważna/y. Twoje potrzeby też wymagają zauważenia i zaopiekowania
- podkreśla Justyna Bejmert.
Gdy skupiasz się na sobie, nie jesteś złą matką. Wręcz odwrotnie - dopiero zregenerowana dasz z siebie wszystko.
Przeczytaj także: Baw się i odpoczywaj - 10 pomysłów na zabawy w pozycji leżącej
Mamo, pamiętaj o sobie
Nie dasz rady być cały czas na najwyższych obrotach, nie będziesz wciąż wymyślała kreatywnych zabaw i z uśmiechem na ustach wcielała się w bajkową postać. Musisz mieć czas na odpoczynek i regenerację, musisz pomyśleć o sobie. Nie dasz radę zaspokajać potrzeb innych, jeśli zapomnisz o swoich.
Jeśli nie będziesz miał/a czasu na regenerację zasobów, zabawa z dzieckiem zawsze będzie dla Ciebie męcząca
- podkreśla psycholog Justyna Bejmert.
Przecież to nie jest tak, że odmowa oznacza, że już nigdy nie pobawisz się z dzieckiem, że już nie będziesz słuchać jego potrzeb. Nie. Znów będziecie razem spędzać czas, ale gdy będziesz wypoczęta, będzie on o wiele bardziej jakościowy. Nie ograniczy się do "muszę, tak trzeba, jakoś dam radę".
"Kiedy dbasz o siebie w relacji z dzieckiem, jednocześnie uczysz tego swoje dziecko. Pokazujesz, że własne potrzeby są ważne" - czytamy we wpisie.
Nie bójmy czasem powiedzieć "nie". Dla dziecka samodzielna zabawa (ale i chwila nudy!) też może być wspaniałą przygodą.
Przeczytaj także: Dziecko płacze, bo nikt się z nim nie chce bawić? Te 4 umiejętności musi poznać