Dzieci w wieku wczesnoszkolnym nie zawsze potrafią usiedzieć na miejscu i skupić uwagę, gdy je o to prosimy. Niektóre z nich mogą mieć problem z koncentracją i szybko się rozpraszać.
Nauczycielka pierwszej klasy, którą uczniowie nazywają Miss P., prowadzi profil na Instagramie @andthatswhyiteach, na którym dzieli się swoimi spostrzeżeniami.
Polecany artykuł:
Nie tak dawno pokazała, w jaki sposób skupia uwagę dzieci. Zaprezentowała dwa sposoby, które najlepiej działają w jej klasie. Jeden z nich to najprostszy i chyba najstarszy sposób świata, dzięki któremu wszyscy wokół zaczynają słuchać.
Z powodzeniem możesz wypróbować te patenty w domu, aby zwrócić na siebie uwagę dziecka.
Jak długo dzieci potrafią skupić uwagę?
Nauczyciele najmłodszych dzieci doskonale wiedzą, że niekiedy nie jest łatwo zapanować nad grupą małych dzieci.
Niektórym maluchom trudno skupić się na dłuższą chwilę. Dopiero uczą się koncentrować na konkretnych rzeczach lub czynnościach, które chcemy, aby wykonały.
Do 3. roku życia dzieci skupiają uwagę na dźwiękach, ruchu i kolorach. Dopiero później rozumieją konkretne polecenia i zaczynają je wykonywać. Z początku koncentrują się na danej czynności przed około 5–15 minut. Z czasem czas ten wzrasta do 20 minut, aby w wieku szkolnym osiągnąć nawet 40 minut skupienia.
Warto jednak podkreślić, że w wieku wczesnoszkolnym tak długie skupienie uwagi u dzieci jest możliwe, gdy są one zainteresowane podejmowanym działaniem. Narzucenie wykonania czynności przez dorosłego może skrócić czas koncentracji nawet o połowę.
Dlatego jest potrzebny patent, który zaciekawi dzieci do słuchania.
Odliczanie w ciszy
Nauczycielka Miss P. na jednym ze swoich nagrań zaprezentowała dwa sposoby na to, aby w klasie zapanował spokój, a dzieci mogły skupić na niej swoją uwagę.
Pierwszym z nich jest odliczanie w całkowitej ciszy.
Miss P. trzyma w górze otwartą dłoń, pokazującą 5 palców lub dwie dłonie, pokazując 10 palców. Wszystko zależy, jak dużo czasu potrzebujemy. Następnie, powoli zaczynamy odliczać w dół, pojedynczo składając palce.
Efekt jest widoczny, a raczej słyszalny zaledwie po chwili.
Dzieci przestają rozmawiać, skupiając uwagę na nauczycielce i na tym, co chce im przekazać.
Najprostszy sposób świata
Drugim sposobem na zwrócenie uwagi najmłodszych jest stopniowe zniżanie głosu.
Nauczycielka podkreśla, że dzięki temu dzieci zaczynają dopasowywać się do jej tonu. Kiedy zaczyna szeptać, ich uwaga jest skupiona na niej. Dzięki temu spokojnie może przekazać im polecenie.
Miss P. sprawia, że dzieci dobrowolnie wchodzą z nią w relacje. Zwracają uwagę na spokojne odliczanie za pomocą palców, a nie słów lub wyciszają się, aby usłyszeć szept nauczycielki.
Tych metod możemy spróbować użyć na własnych maluchach, zamiast podnosić głos lub po raz kolejny się powtarzać.
Czytaj także: Krzyczenie na dziecko wykańcza cię bardziej, niż myślisz. Zobacz, dlaczego tak trudno przestać