Wspomnienia z dzieciństwa dotyczące naszych najbliższych, wbrew pozorom, mają ogromny wpływ na naszą przyszłość. Pozytywne myśli, bliskość, ciekawość świata, brak zmartwień i troska o drugiego człowieka to fragmenty, które później pragniemy odtworzyć w dorosłym życiu.
Problem pojawia się, gdy zamiast dobrych wspomnień, pojawiają się te, które z całej siły próbujemy wyprzeć i o nich zapomnieć. Specjaliści podkreślają, że niezaspokojenie podstawowych potrzeb dziecka może mieć wpływ na jego późniejsze związki.
Zobacz także: Chcesz wzmocnić relację ze swoim dzieckiem? O tych 8 rzeczach powinnaś pamiętać codziennie
Spis treści
- Doświadczenia z młodości
- Poczucie bezpieczeństwa
- Potrzeba niezależności
- Potrzeba miłości
- Wpływ doświadczeń z dzieciństwa na przyszłość
Doświadczenia z młodości
Dziecko przyjmie wszystko, co je otacza, i czerpie emocje garściami. Nie ma znaczenia, czy są one dobre, czy złe. Weźmie wszystko, co podaruje świat, w którym przyszło mu żyć. Doświadczenia z młodości pozostają z nim już do końca, tworząc głębokie ślady.
Wiele dzieci wychowuje się w kochających rodzinach, gdzie wsparcie, miłość i bezpieczeństwo są najważniejsze. Zdarza się jednak, że niektóre muszą zmagać się z wieloma trudnościami już od najmłodszych lat.
Poczucie bezpieczeństwa
Poczucie bezpieczeństwa, którego potrzebuje każde dziecko, obejmuje wsparcie, zaufanie, pielęgnację i troskę. Brak poczucia bezpieczeństwa prowadzi do utraty zaufania i problemów z przywiązaniem do drugiego człowieka.
Dzieci, którym w pierwszych latach życia zabrakło poczucia bezpieczeństwa, w związkach będą szukały oparcia, którego zawsze potrzebowały, tworząc nierówne relacje i napięcia. Będą wręcz dążyć do tego, aby ktoś je "uratował". Brak poczucia bezpieczeństwa rodzi najwięcej pytań: czy jestem dość dobra/dobry i przekonanie, że prędzej, czy później zostanie się porzuconym.
Potrzeba niezależności
Niezależność to nic innego, jak sprawowanie kontroli nad własnym ciałem, emocjami i myślami. Objawia się działaniem zgodnie z własnymi poglądami, moralnością, przekonaniami i poglądami. Odebranie dziecku niezależności oznacza skłonienie je jedynie do wykonywania poleceń, do zakazu działania na własną rękę.
Dzieci, którym ograniczało się niezależność, cechują się brakiem zaufania do siebie samych. Nie potrafią podjąć decyzji, a nawet zadbać o siebie w dorosłym życiu. Wciąż potrzebują kogoś, kto zrobi to za nie.
W relacjach z drugą osobą mogą dążyć do uszczęśliwiania i ciągłego szukania potwierdzenia, że robią dobrze i podejmują właściwe decyzje.
Potrzeba miłości
Brak zaspokojenia potrzeby, którą jest bezwarunkowa miłość, prowadzi do problemów z empatią, czułością i opiekuńczością. Dziecko, któremu nie była okazywana miłość, w dorosłym życiu będzie jej szukało. Niekiedy wręcz na siłę pragnie tkwić w romantycznym związku, pomimo niezgodności charakterów.
Co więcej, niezaspokojenie tej potrzeby może wręcz prowadzić do niezrozumienia czym tak naprawdę jest miłość. Zdarza się, że takie osoby mylą ją ze związkami opartymi na relacjach intymnych lub współuzależnieniem.
Brak miłości może wiązać się z problemami z depresją, niską samooceną i nadużywaniem różnych substancji.
Wpływ doświadczeń z dzieciństwa na przyszłość
Te przykre, niekiedy nawet traumatyczne przeżycia, prowadzą do niezaspokojenia podstawowych, jakże ważnych potrzeb do rozwoju zdrowych relacji z innymi.
Badania pokazują, że dzieci pozbawione tych trzech potrzeb będą starały się w dorosłym życiu wciąż o nie zabiegać. Mało tego, będą przeświadczone o tym, że na nie nie zasługują, więc starają się jeszcze mocniej.
Brak zaspokojenia potrzeb może przejawiać się uporczywym lękiem, a nawet wątpliwościami w późniejszych związkach. Stawianiem sobie pytań: Czy jestem dość dobra? Czy na to wszystko zasłużyłam?
Szczególnie te trzy niezaspokojone potrzeby przyczyniają się do późniejszych problemów w związku. Potrzeby, których zabrakło w trakcie dorastania dziecka, a o których jako rodzice zawsze powinniśmy pamiętać.
Czytaj także: Rodzicielstwo bardziej łączy, czy jednak dzieli? 8 wyzwań dla związku po pojawieniu się dziecka