Pokazanie się nago dziecku to fundowanie mu traumy? "Uczmy dzieci od najmłodszych lat"

2023-10-24 14:42

W niektórych domach nagość jest tematem tabu. W innych rodzice nie widzą niczego złego w tym, że myją się przy dziecku. Czy pokazywanie się nago dziecku może zafundować mu traumę? Specjaliści od seksualności zwracają uwagę na kilka ważnych rzeczy. Między innymi na to, żeby pokazać dzieciom od najmłodszych lat, że ludzkie ciała są niedoskonałe.

Mama z dzieckiem

i

Autor: Getti Images Pokazanie się nago dziecku to fundowanie mu traumy? Specjaliści od seksualności wyjaśniają

Temat nagości w rodzinie nie w każdym domu jest poruszany. Istnieją rodzice, dla których to niedopuszczalne kąpać się lub przebierać przy dziecku. Inni nie dopatrują się w tym żadnych poważnych konsekwencji. Wręcz przeciwnie, uważają, że uczy to akceptacji i braku wstydu do własnego ciała.

Czy oby na pewno paradowanie na golasa nie zaburza psychiki i nie powoduje traumy u dziecka? Eksperci od seksualności zwracają uwagę na kilka podstawowych kwestii.

Zobacz także: Policjantka ostrzega rodziców na plaży. "Szanujcie ciała swoich dzieci"

Spis treści

  1. Nagość a badania
  2. Ustalcie granice
  3. Bądź gotowy na pytania
  4. Nagość a uczucia dziecka
Paulina Gałązka o nagości i scenach erotycznych w „Dziewczynach z Dubaju”

Nagość a badania

Profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles Paul Abramson zwrócił uwagę, że nie ma wielu badań dotyczących narażenia dzieci na nagość rodziców. Jedno z badań wykazało jednak, że nagość ta nie miała szkodliwego wpływu na dzieci w wieku od 3 do 6. roku życia.  

— Nie ma nic złego w byciu nago z członkami rodziny — wyznał Abramson.

Wraz z wiekiem temat nagości nieco się zmienia. Specjaliści od seksualności zwracają uwagę, jak poruszać temat nagości w rodzinie i kiedy może być ten czas, aby przestać paradować na golasa przy dzieciach.

Ustalcie granice

To czy rodzic będzie ukrywał się ze swoją nagością, czy też nie będzie widział w tym niczego złego, zależy w głównej mierze od niego samego. Eksperci są jednak zdania, że należy ustalić pewne podstawowe zasady.

Warto wyjaśnić dziecku, że każda rodzina może mieć inne zdanie na temat nagości. Rodzice powinni mieć też świadomość, że nie każdemu domownikowi ta nagość może odpowiadać.

— Jeśli czujesz się komfortowo, będąc nago przed swoimi dziećmi, to bądź. Jeśli nie, unikaj takiej sytuacji — wyjaśnia Amy Lang, pedagog zdrowia seksualnego w Seattle w stanie Waszyngton.

Specjalistka zwraca również uwagę, że chodzi o to, aby robić to tak długo, jak wiadomo, że chodzi o prywatność, a nie o wstyd, zakłopotanie, czy cokolwiek negatywnego.

Warto także upewnić się, że dom i najbliższa rodzina to „bezpieczna przestrzeń”, a pokazywanie się nago przed innymi powinno być zabronione. Warto wyznaczać granice, których nikt nie powinien przekroczyć.  

Bądź gotowy na pytania

Około 3. roku życia dzieci zaczynają interesować się swoim ciałem. Interesują się, jak wyglądają i jak wszystko działa. Dotyczy to zarówno brzucha, nóg, palców, rąk, ale również części intymnych. Kiedy dzieci widzą nagie ciało rodzica, zaczynają zadawać pytania.

— Zachowanie spokoju i odpowiadanie na wszelkie pytania rzeczywiście jest pozytywnym podejściem — mówi Amy Lang.

Pokazanie, że rozmowa o nagości i częściach intymnych nie jest dla rodziców tematem tabu, jest bardzo ważne. Dzięki temu, gdy dziecko będzie miało jakikolwiek problem z własnym ciałem, zwróci się do nich po pomoc.

Prędzej czy później temat nagości i tak się pojawi. Dzieci w dzisiejszych czasach są bombardowane wizerunkami półnagich dorosłych w reklamach i na okładkach magazynów.

— Musimy zacząć uczyć dzieci, już od najmłodszych lat, że z natury jesteśmy niedoskonali, a nasze ciała przechodzą wiele zmian — mówi Aviva Braun, specjalizująca się w obrazie ciała z Nowego Jorku.

Warto tu podkreślić, że odpowiedzi powinny być dopasowane do wieku dziecka. Dlatego nie warto wdawać się w większe szczegóły, niż jest to konieczne w danym momencie.

Nagość a uczucia dziecka

Bez względu na to, czy jesteśmy rodzicami, którzy o nagości nie potrafią rozmawiać, czy też nagość nie jest tematem zakazanym, należy dbać o uczucia dziecka. Postawa dziecka wobec nagości może się zmienić wraz z wiekiem. Dziecko może zacząć zamykać drzwi od swojego pokoju lub łazienki, gdy się przebiera. Może odwracać się plecami, gdy zaczyna się ubierać. Dziecko może również szybko się wycofać, gdy zobaczy rodzica nago. Takie zachowania trzeba uszanować.

Dlatego jeżeli rodzic zauważy powyższe zachowania, a do tej pory nie widział niczego złego w nagości przy dziecku, warto się upewnić, czy wciąż nie ma ono nic przeciwko. Kluczowym etapem może być okres dojrzewania około 10. roku życia.

— To bardzo wrażliwy czas, kiedy ciała dzieci zaczynają się zmieniać. W tym wieku mogą chcieć się zakryć i nie być zbyt otwarci — wyjaśnia Braun.

Dziecko powinno wiedzieć, że rodzic szanuje jego granice.

Źródło: parents.com

Czytaj także: Tego nie mów swojej dorastającej córce! Psycholog radzi, jak rozmawiać z córką o pierwszej miesiączce

Seksualność dziecka - co trzeba o niej wiedzieć? Rozmowa bez tabu z terapeutką od seksu