Spis treści
- Relacje rodzica z nastolatkiem: jak o nie dbać?
- Relacje rodzica z nastolatkiem: dlaczego takie trudne?
W polskich szkołach jest coraz więcej przemocy. Najwięcej niepokojących lub patologicznych zjawisk występuje w gimnazjach, które są już postrzegane jako najbardziej niebezpieczne placówki. Agresja słowna, przemoc fizyczna, przemoc w cyberprzestrzeni, alkohol, seks i narkotyki to główne problemy, z którymi na co dzień borykają się nastolatkowie.
I często nie potrafią sobie z nimi poradzić. - Nastolatkowie coraz częściej używają siły do rozwiązywania swoich problemów. Są zaczepni, prowokują. Niestety, rośnie również poziom przemocy wśród dziewcząt - mówi psycholog dziecięcy Marta Żysko-Pałuba.
Agresja w szkole: czy to już przemoc czy jeszcze wybryki? >>
Relacje rodzica z nastolatkiem: jak o nie dbać?
Bliskość to jedyna metoda na utrzymywanie zdrowych stosunków w rodzinie. Jeśli rodzice będą poświęcać czas swoim dzieciom, interesować się ich sprawami oraz szczerze z nimi rozmawiać, w porę zauważą niepokojące sygnały.
- Ja miałam to szczęście, że zawsze byłam bardzo blisko moich córek. Bardzo im ufałam, a z drugiej strony starałam się kontrolować środowisko, w jakim się obracają - opowiada aktorka Katarzyna Żak.
Co zrobić, jeśli dziecko jest ofiarą przemocy w szkole? >>
Relacje rodzica z nastolatkiem: dlaczego takie trudne?
- Myślę, że jesteśmy trochę pogubieni w tej autonomii, którą dajemy swoim dzieciom. Nie daje się nam nic w zamian za to, że bardzo dużo poświęcamy dla swoich pociech. Wydaje mi się, że nie nadążamy za naszą cywilizacją i za zmianami naszych dzieci - mówi Edyta Pocyljusz, mama czwórki dzieci.
Agencja TVN/x-news