"Posłuchaj, co do ciebie mówię" nie zawsze działa. Tak zwrócisz uwagę dziecka

2024-01-25 11:22

Dziecko nie słucha. Wręcz ignoruje. Jest niegrzeczne, bo tyle razy prosisz i upominasz się, aby coś zrobiło, a ona jak siedziało w swoim pokoju, tak siedzi. „Posłuchaj, co do ciebie mówię!” - powtarzamy, gdy zalewa nas fala gniewu, ale to również nie działa. Zamiast się irytować, wypróbuj zwrotny, które od razu zwrócą uwagę dziecka.

Posłuchaj, co do ciebie mówię nie działa? Tak zwrócisz uwagę dziecka

i

Autor: Getty Images

Dlaczego dziecko mnie nie słucha?” - to pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Rodziców, którym często się wydaje, że wciąż proszą o uwagę. Upominają dziecko, gdy nie odpowiada na ich pytanie. Irytują się, gdy po raz setny o czymś przypominają.

Niekiedy nawet doszukują się problemów ze słuchem u własnych dzieci. Uważają, że coś musi być nie tak, gdy mówią, a dziecko nie reaguje. Czy jednak oby na pewno, nie słyszy tego, co do niego mówi rodzic? A może problem tkwi w komunikacji?

Zamiast powtarzać w kółko "posłuchaj mnie", zastąp te słowa innymi, bardziej skutecznymi zwrotami.

Zobacz także: 3 błędy wychowawcze, które zwiększają agresję dziecka. Unikaj ich jak ognia

Spis treści

  1. Ignorowanie czy zła komunikacja?
  2. Tak skutecznie zwrócisz uwagę dziecka
Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Ignorowanie czy zła komunikacja?

Kiedy przyjrzymy się bliżej, możemy zauważyć, że rodzic krzyczy z drugiego pokoju. Innym razem zalewa dziecko zadaniami, które ma wykonać jedno po drugim. A ono jeszcze nie przetworzyło pierwszej informacji lub zapomniało, co miało zrobić, bo jest skupione na układaniu klocków.

Coraz bardziej zirytowani rodzice w końcu zaczynają wręcz nakazywać „Posłuchaj, co do ciebie mówię” lub prosić – „Proszę, posłuchaj”. Dziecko w tamtej chwili w ogóle na nich nie patrzy, a oni się jeszcze bardziej denerwują. Tłumaczą sobie, że dziecko jest niegrzeczne, specjalnie ich ignoruje lub nie ma podzielnej uwagi.

Problemem jest jednak często nieodpowiednia komunikacja. Słowa wypowiedziane w powietrze, a nie do dziecka, którego uwagę przykuliśmy.

Jak jednak zwrócić uwagę dziecka bez ciągłego powtarzania i podnoszenia głosu?

Caron Irwin jest założycielką firmy, która wspiera rodziców na każdym kroku ich rodzicielstwa. Grono ekspertów dostarcza praktycznych i skutecznych strategii, które pomagają rozwiązać problemy związane z wychowywaniem dzieci.

Na swoim koncie na Instagramie @roo.family Caron umieściła cenne wskazówki, jak każdy rodzic może nauczyć dziecko słuchać. Jak sama podkreśla, umiejętność słuchania jest niezwykle cenna dla rozwoju dziecka.

„Nauczenie dziecka umiejętności słuchania jest ważne dla jego rozwoju osobistego, społecznego i naukowego. Może pomóc im stać się lepszymi komunikatorami, uczniami i przyjaciółmi!” – wyjaśnia.

Zamiast powtarzać każdą prośbę i coraz bardziej się denerwować, wypróbujmy kilka innych zwrotów, które sprawią, że dziecko naprawdę zacznie słuchać.

Tak skutecznie zwrócisz uwagę dziecka

Mówienie do dziecka wprost przy pomocy zwrotów, które go zainteresują, może okazać się znacznie skuteczniejsze, niż podnoszenie głosu lub powtarzane w kółko "Posłuchaj".

„Posłuchaj, co do ciebie mówię”, zastąp:

  • Mam do ciebie pytanie, możesz skupić na mnie swoją uwagę?
  • Porozmawiajmy, coś ci chodzi po głowie.
  • Potrzebuję twojej pomocy.
  • Możesz mi pomóc zrozumieć, jak się czujesz?

Inna forma pytań to inna relacja, która jest otwarta na budowanie mocnej więzi z dzieckiem. Tu nawet odpowiedź negatywna nie irytuje. Daje bowiem czas na zastanowienie i jest sygnałem, że rodzic jest obok. Widzi, wspiera i zawsze jest w stanie wyciągnąć pomocną dłoń.

Innym sposobem, aby dziecko usłyszało, to co chcemy mu przekazać, jest wyszeptanie prosto do ucha instrukcji. To na pewno zadziała znacznie lepiej niż jakiekolwiek podnoszenie głosu.

Czytaj także: Mów tak do dziecka przed snem. To najlepszy sposób na wzmocnienie więzi

Bezcenne dla zmiany relacji z dzieckiem. Każdy rodzić powinien wypróbować ten sposób