Rodzice czują się samotni i wyizolowani. Nowe badanie jasno pokazuje powody

2024-05-01 9:37

Wyzwania, jakie stawia przed nami rodzicielstwo niełatwe wyzwania. Według najnowszego badania, aż dwie trzecie rodziców czuje się osamotnionych i odizolowanych przez wymagania, jakie stawia przed nimi rodzicielstwo. Skąd się to bierze?

Rodzice czują się samotni i wyizolowani. Nowe badanie pokazuje dlaczego

i

Autor: fot. Getty Images Rodzice czują się samotni i wyizolowani. Nowe badanie pokazuje dlaczego

Spis treści

  1. Uczucie osamotnienia i wyizolowania
  2. Ekspertka mówi, jak sobie radzić. Pierwszy krok najcięższy

Uczucie osamotnienia i wyizolowania

Jak podaje New York Post, według najnowszych badań aż dwie trzecie matek i ojców czuje się odizolowanych i samotnych przez wymagania, jakie stawia przed nimi rodzicielstwo. Podobna liczba, bo aż 62 proc., twierdzi, że czują się wypalenie przez rodzicielskie obowiązki. Co więcej, ponad jedna trzecia rodziców (38 procent) uważa, że nie ma nikogo, kto wspierałby ich w roli rodzicielskiej. Jeśli chodzi o możliwość nawiązania kontaktu z innymi rodzicami poza pracą i domem, to ceniłoby ją aż 79 proc. wszystkich badanych. Badanie przeprowadzono wśród amerykańskich rodziców na Uniwersytecie Stanowym Ohio.

Anne Helms, matka dwójki małych dzieci z Columbus w stanie Ohio, powiedziała, że pracuje w domy na pełen etat. Jej praca polega na dzwonieniu do ludzi przez internet. Nie ucina sobie jednak z nimi pogawędek, więc nie słyszy takich pytań, jak: "co u ciebie", "jak leci". Przyznała, że są takie dni, kiedy najwięcej rozmawia ze swoim psem, ponieważ pracuje sama.

 Profesor Kate Gawlik z Ohio State University College of Nursing, podkreśliła, że istnieje ogromna różnica pomiędzy spotkaniami osobistymi a wirtualnymi. Jak twierdzi, większość osób tęskni za pogawędkami na korytarzu. Jak tłumaczy osobisty akcent pracy został wyeliminowany i pod wieloma względami nie wrócił do stanu sprzed pracy zdalnej.

Jacek Borkowski u Jaruzelskiej: "SAMOTNOŚĆ ZABIJA"

Ekspertka mówi, jak sobie radzić. Pierwszy krok najcięższy

Profesor Gawlik, która sama jest mamą czwórki maluchów, podkreśliła, że samotność może mieć bardzo negatywne skutki. Tłumaczy, że wpływa ona nie tylko na zdrowie psychiczne, ale również fizyczne. 

Samotność może wpływać na wszystko, od chorób układu krążenia po depresję, stany lękowe, pogorszenie funkcji poznawczych, a nawet układ odpornościowy

Warto wiedzieć, że według badań, przebywanie w izolacji społecznej przez dłuższy czas może wpływać na zdrowie tak, jak wypalanie około 15 papierosów dziennie. 

Profesor Gawlik podkreśliła również potrzebę samo opieki i wartość więzi. Jak tłumaczy, posiadanie kogoś z kim możesz się utożsamić i poczucie połączenia z kimś, kto radzi sobie z tym, z czym mamy do czynienia może być pomoce w walce z poczuciem samotności. Tłumaczy, że nawiązanie kontaktu z innymi rodzicami i uzyskanie wsparcia, kiedy go potrzebujemy, jest niezwykle ważne. Można to zrobić na przykład dzięki grupom internetowym lokalnych społeczności. Wiadomo, że rodzicielstwo może wydawać się samotne, ale może być łatwiej jeśli otoczymy się ludźmi, którzy będą nas wspierać. Najważniejsze jest zrobienie pierwszego kroku, ponieważ początek poszukiwania nowych kontaktów może być trudny. 

Sonda
Rozmowy z AI pomogą zwalczyć samotność?