Rodzice nie mają złych intencji, ale powinni przestać. Tak narażamy dziecko na niebezpieczeństwo

2024-03-11 13:21

Te słowa wydają się niewinne. Ich wypowiedzenie może zdarzyć się każdemu członkowi rodziny, jednak stereotypowo najczęściej przytrafia się to babciom, dziadkom i ojcom. Nieświadomie narażamy w ten sposób dziecko na bycie ofiarą ludzi o złych intencjach.

Tak, nieświadomie narażamy dziecko na bycie ofiarą złych ludzi

i

Autor: Getty Images Tak, nieświadomie narażamy dziecko na bycie ofiarą złych ludzi

Gdy opiekunowie nie mają jednej linii wychowawczej, wbrew pozorom narażają dziecko na coś dużo gorszego niż tylko bycie rozpieszczonym. Tak najmłodsi stają się łatwymi ofiarami, bo tracą czujność na pewne zachowania i słowa. 

Szczerość i otwartość na rozmowę w rodzinie, to dużo ważniejszy komunikat niż nam się wydaje. Dlaczego "to będzie nasza tajemnica" i "tylko nic nie mów mamie" to jedne z najgorszych zdań, jakie możemy wypowiedzieć do dziecka?

Zobacz: Bazy danych pedofilów są pełne takich zdjęć. Tak twoje dziecko stanie się obiektem chorych fantazji

Spis treści

  1. "Nie mów mamie" to zły komunikat do dziecka
  2. Na te zdania warto wyczulić dziecko
  3. Gdzie na dzieci czyha najwięcej niebezpieczeństw?
Bunt dwulatka - Plac Zabaw odc. 6

"Nie mów mamie" to zły komunikat do dziecka

Ważną kwestię z prośbą o udostępnienia poruszyła na swoim instagramowym profilu magister pedagogiki znana w sieci jako @mama_pedagod_viola. Ekspertka publikuje mnóstwo edukacyjnych rolek, w których prezentuje typowe sytuacje z życia rodzinnego i ich sposób odbierania przez dziecko, bądź też możliwe konsekwencje zachowań osób dorosłych wobec dzieci. 

Tak było i tym razem. Pedagożka wcieliła się w rolę córki rozmawiającej z tatą. Dziewczynka zapytała ojca, czy kupi jej czekoladę, na co ten odparł "Dobrze, ale nikomu nie mów, to będzie nasza tajemnica". 

Ekspertka zauważa, że takie i podobne słowa usłyszane od bliskich osób, zaczynają się dziecku kojarzyć z czymś niewinnym i pozytywnym. Choć bliscy nie mają zazwyczaj nic złego na myśli, a mówią to z braku rozsądku, to takich rozmów powinniśmy się wystrzegać. To przecież jedne z najczęstszych sposobów wywierania wpływu na dziecko, przez znanych dorosłych, mających złe intencje, m.in. przez pedofilów.

Na te zdania warto wyczulić dziecko

Ekspertka zaznaczyła też, że dziecko powinno wiedzieć, że w jego domu nie ma tajemnic i cokolwiek się dzieje, można o tym porozmawiać z bliskimi i uzyskać od nich potrzebne wsparcie i pomoc. 

Pedagożka poleca też, by wyczulić dziecko na pewne teksty, które powinny stanowić czerwone flagi. Słysząc je, powinno czym prędzej odejść od osoby, z którą rozmawia i zadzwonić do rodziców. Jakie słowa powinny wzbudzać podejrzenia?

  • To będzie nasza tajemnica;
  • Jeśli powiesz o tym mamie/tacie, będą wściekli;
  • Jeśli powiesz o tym mamie/tacie, to znajdę Cię i… (szantaż/zastraszanie);
  • Nie chcesz chyba zasmucić mamy/taty, prawda? Więc nie mów jej/mu o tym;
  • Jeśli rodzice się dowiedzą, wymierzą Ci karę;
  • Jeśli rodzice się dowiedzą, nie będą bezpieczni.

Gdzie na dzieci czyha najwięcej niebezpieczeństw?

Według Państwowej Komisji ds. Pedofilii działającej w 2022 roku, w 38 proc. badanych przypadków sprawcą był członek rodziny. W większości jednak oprawcami są znani, niespokrewnieni z ofiarą dorośli. Według raportu najliczniejszą grupę stanowili duchowni, nauczyciele, wychowawcy i opiekunowie, trenerzy sportowi, lekarze, partnerzy rodzica, znajomi rodziny i sąsiedzi. 

Wiele przypadków pozostało nierozpoznanych z uwagi na specyfikę cyberprzestępczości. To zwłaszcza ją, najtrudniej jest kontrolować rodzicom. Właśnie dlatego dziecko musi dokładnie wiedzieć, jakie zachowania powinny wzbudzać jego nieufność. 

Jak wynika z danych Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, 98% nastolatków korzysta z serwisów społecznościowych. Co gorsza, choć regulaminy serwisów pozwalają na założenie konta od 12-13. roku życia, wiele młodszych dzieci korzysta z nich regularnie.

Zobacz też: Te dzieci są najbardziej narażone na child grooming. Terapeutka radzi, jak je chronić