Spis treści
- Tablet dla dziecka: do czego może służyć?
- Tablet dla dziecka: kiedy kupić?
- Tablet dla dziecka: kontroluj, co dziecko na nim robi
Zacznijmy od końca. Tablet jest urządzeniem, które otwiera przed użytkownikiem mnóstwo możliwości. Możemy na nim oglądać filmy, słuchać, muzyki, grać w gry, tworzyć treści, komunikować się ze znajomymi, bawić się i uczyć.
Dzieci błyskawicznie uczą się obsługi urządzeń mobilnych. W ciągu jednego posiedzenia z tabletem czy smartfonem pojmą zasady ich działania. Dotykowy sposób obsługi jest intuicyjny i prosty. Łatwość korzystania w połączeniu z dostępem do ogromnej bazy programów sprawią, że tablet stanie obiektem westchnień dzieci.
Czytaj także: >> Jak wprowadzać dziecko w świat nowych technologii? >>
Tablet dla dziecka: do czego może służyć?
Gdybyśmy zapytali dziecka po co mu tablet odpowie zapewne, że do grania. Rzeczywiście, urządzenie świetnie nadaje się do tej roli. W sklepach Google Play dla tabletów z Androidem czy iTunes Store dla iPadów znajdziemy wyścigi, symulacje, gry zręcznościowe, strategiczne, łamigłówki, planszowe, przygodowe, muzyczne czy sportowe. Kolejnym zastosowaniem, które prawdopodobnie wskaże dziecko, będzie oglądanie klipów wideo. Tablet umożliwia dostęp do YouTube’a i innych serwisów z filmami. Starsze dzieci, by przekonać rodziców, wskażą naukowe zastosowanie gadżetu. I będą miały rację. Aplikacje pomagające w nauce matematyki, fizyki, astronomii, chemii, biologii, geografii czy historii z łatwością znajdziemy we wspomnianych sklepach.
Tablet dla dziecka: kiedy kupić?
Nie da się prosto odpowiedzieć na pytanie, kiedy kupić dziecku tablet. Bądźmy szczerzy, wskazanie optymalnego progu wiekowego jest karkołomne. Już 3-4-latki bardzo szybko pojmą do czego służy urządzenie i choć nie będą jeszcze potrafiły pobrać aplikacji, świetnie poradzą sobie z obsługą zainstalowanych już programów. Paradoksalnie, to właśnie prostota obsługi może być największym zagrożeniem dla naszego dziecka. Będzie ona dla niego tak oczywista, że szybko pokocha ono to urządzenie.
Jeżeli zdecydujemy się na zakup, musimy pamiętać o kontrolowaniu dostępu dziecka do gadżetu. Niezliczone możliwości tabletu sprawią, że dziecko nie będzie chciało się z nim rozstawać. Ustalmy zatem ile czasu dziennie będzie mogło poświęcić na taką zabawę i egzekwujmy go. Początkowo wyznaczmy pół godziny. Gdy czas się skończy zaproponujmy inną, najlepiej aktywną formę rozrywki.
Czytaj także: >> Czy dziecko może uzależnić się od smartfona? >>
Tablet dla dziecka: kontroluj, co dziecko na nim robi
Tablet jest urządzeniem, które otwiera przed dziećmi cały świat. Oprócz kontrolowania czasu, pamiętajmy więc o sprawdzaniu w jaki sposób nasz syn czy córka korzysta z niego. Podobnie jak komputer, ten rodzaj urządzeń pozwala na dostęp do „ciemnej strony” internetu. Nie chodzi tylko o treści nieodpowiednie dla dzieci (pornografię czy przemoc), ale również łatwość nawiązywania kontaktów, jeszcze większą niż w przypadku komputerów. Trzecie zagrożenie dotyczy… naszej kieszeni. Wymienione sklepy z aplikacjami oferują zakupy programów i wewnątrz aplikacji. Co to oznacza? Jeżeli raz kupiliśmy program, uprzednio podając dane karty płatniczej lub umożliwiając dopisywanie zakupów do rachunku u naszego operatora, pamiętajmy, by nie pozwolić na to samo dziecku. Android i iOS, systemy, które zarządzają tabletami wymagają podania hasła podczas zakupów, ale można tę opcję wyłączyć lub ominąć. Ceny aplikacji wahają się od kilku złotych do – w skrajnych przypadkach – kilku tysięcy. Warto o tym pamiętać.
Nie tylko dziecko, ale i my sami z łatwością odpowiemy na pytanie po co kupić tablet. To gadżet nie tylko do zabawy, ale i ułatwiający życie oraz naukę. Nieco trudniej odpowiedzieć czy nadszedł już czas, by go nabyć. Zastanówmy się, czy taka zabawka pomoże w rozwoju dziecka i czy będziemy w stanie kontrolować jego poczynania, gdy ją otrzyma. Niech odpowiedzialność wyznaczy kryterium wiekowe i zasady korzystania z tabletu.