Tak kilkulatki okazują miłość. "Oprócz tych wszystkich napadów złości, chcę, żeby zawsze taka była"

2023-12-21 12:59

Zachowanie kilkulatka często jest nieprzewidywalne. Nie zawsze umie zakomunikować, o co mu właściwie chodzi. Jeżeli jednak spojrzymy na to z zupełnie innej strony, poziom wzrastającego niezrozumienia i furii, znacznie się zmniejszy. Każdy rodzic powinien wiedzieć, że przez takie zachowanie kilkulatek okazuje im miłość.

Płaczące dziecko na rękach mamy

i

Autor: Getti Images Tak kilkulatki okazują miłość. "Oprócz tych wszystkich napadów złości, chcę, żeby zawsze taka była"

„Kocham cię” to słowa niosące ogromne pokłady miłości. Wraz z nimi idzie przytulenie, dobre słowo i spojrzenie głęboko w oczy.

Zwróćmy uwagę, że kilkulatek nie zawsze powie „Kocham cię”. Niekiedy swą miłość okazuje inaczej. Czasem w jakże nieprzewidywany sposób, a czasem jednym uśmiechem rozgrzewa nasze serca.

Budowanie dobrych relacji z dzieckiem należy zacząć od samego początku. Bardzo ważna jest przy tym dobra komunikacja i zrozumienie.

Anshiv Panchal jest mamą i prowadzi na Instagramie @anshivpanchal, na którym publikuje porady dla rodziców i pomysły na aktywność z dzieckiem. W jednym ze swoich postów wymienia, w jaki sposób kilkulatek okazuje miłość. Warto je poznać, bo niektóre zaskakują.

Zobacz także: Nie wzdychaj i nie poganiaj! To, jak witasz się z dzieckiem, wpływa na wasze relacje

7 leniwych sposobów, aby być lepszym rodzicem. Część z nich na pewno robisz

Spis treści

  1. Napady płaczu i złości
  2. Potrzeba bliskości
  3. Chęć spędzenia czasu razem
  4. Noszenie na rękach i okazywanie radości
  5. Okazywanie wsparcia
  6. „Chcę, żeby zawsze taka była”
Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Napady płaczu i złości

Wychowywanie kilkulatka to niekiedy jak rozbrajanie bomby. Postawisz niewłaściwy kubeczek, płacz. Wybierzesz talerz nie w tym kolorze, płacz. Oddalisz się do łazienki, płacz. Rozmawiasz z kimś innym, płacz.

Wybuchy złości u kilkulatka są na porządku dziennym, przez co sam rodzic może czuć się rozdrażniony i ma poczucie, że jego pokłady cierpliwości są na wyczerpaniu.

Czasami tylko nie dostrzegamy tego, co kryje się za tym płaczem i krzykiem. Chcąc je poskromić, tłumaczymy, przytulamy, jesteśmy obok. Mówimy to magiczne słowo „Kocham cię”. Wszystko po to, aby nauczyć dziecko kontrolowania emocji.

Tymczasem właśnie za tym płaczem i ciągłym zwracaniem na siebie uwagi, dziecko chce nam powiedzieć, jak bardzo mu na nas zależy.

Potrzeba bliskości

Prosisz, aby przez chwilę pobawiło się samo, bo musisz iść do łazienki. Prosisz, aby porysowało, bo chcesz przygotować obiad. Tymczasem kilkulatek chodzi za tobą krok w krok. Jest obok dosłownie wszędzie, niczym drugi cień.

Tym zachowaniem dziecko również okazuje nam miłość.

Chce powiedzieć:

„Kocham cię. Lubię być blisko. Lubię patrzeć, co robisz i uczyć się od ciebie”.

Chęć spędzenia czasu razem

Jako kolejny sposób okazywania miłości Anshiv wymienia „proszenie o łaskotki”. W tym przypadku może to być również powiedzenie „Mamo pobaw się ze mną” lub jeżeli dziecko jeszcze nie mówi, przynoszenie zabawek, pokazywanie książeczek.

Dzieci lubią spędzać czas ze swoimi rodzicami. Potrzebują ich uwagi, ale wiele się uczą właśnie poprzez zabawę. To właśnie na niej skupiają się przez większość czasu. Nic więc dziwnego, że chcą, aby mama i tata do niej dołączyli. Zaczepianie i łaskotanie to chwila, gdy mogą poczuć naszą bliskość.

Noszenie na rękach i okazywanie radości

Noszenie na rękach, przytulanie, bycie w ramionach mamy lub taty to także sposób, w jaki kilkulatek okazuje swoją miłość.

Niekiedy możemy pomyśleć, że dziecko jest już za duże, aby je nosić. Wręcz za ciężkie, bo coraz bardziej dokucza nam kręgosłup. Myśląc jednak, że jest to jego sposób na okazanie miłości, perspektywa diametralnie się zmienia. Nagle przestaje być za duże, a my znajdujemy siłę, aby choć przez chwilę je ponosić. Zawsze też możemy po prostu przykucnąć, usiądź i wciąż je w ramiona.

Kolejnym sposobem na okazywanie miłości przez kilkulatka jest okazywanie radości na widok rodzica. Najczęściej obserwujemy to, gdy dziecko nie widzi nas przez dłuższy czas – odbierane ze żłobka, z przedszkola lub od babci. To rzucanie się na szyję, chęć przytulenia jest bardzo ważna. Nie myślmy zatem o niczym innym tylko o tym, aby odwzajemnić dawany nam uścisk.

W takich chwilach, gdy to ono wyciąga do nas ręce, powiedzmy za nie te dwa proste słowa - „Kocham cię”. Potrafią zdziałać prawdziwe cuda w relacji rodzic dziecko.

Okazywanie wsparcia

Ostatnim sposobem okazywania miłości, który wymienia Anshiv jest doprawdy niezwykły i szczególnie ważny. To forma okazywania wsparcia, którą jest w stanie zrobić już kilkuletnie dziecko.

Zwróćmy na to uwagę, gdy jesteśmy źli, rozgniewani lub czymś zasmuceni. Dziecko podchodzi do nas i uśmiecha się w taki sposób, że wszystko, co złe przemija.

„Chcę, żeby zawsze taka była”

Wiele mam, które skomentowały post Anshiv przyznały z radością, że to cała prawda.

„Moja córka zawsze chce sprawić, żebym się uśmiechnęła, kiedy czuje, że jestem smutna” – przyznaje jedna z komentujących mam.

„Jak słodko. Mój syn robi te wszystkie rzeczy” – wyznała druga.

„Oprócz tych wszystkich napadów złości, chcę, żeby zawsze taka była” – dodała kolejna.

Czytaj także: Nie wzdychaj i nie poganiaj! To, jak witasz się z dzieckiem, wpływa na wasze relacje

6 oznak, że dziecko czuje się przy tobie emocjonalnie bezpieczne. "Musiałam to usłyszeć"

Pamiętaj o tych 3 potrzebach dziecka. Mają kluczowe znaczenie dla jego szczęścia w miłości