Tak myśli dziecko po napadzie złości. Ekspert mówi, co robić, by go wesprzeć

2024-09-20 11:31

Napady złości są wpisane w rozwój dzieci. Są trudnym przeżyciem zarówno dla rodzica, ale przede wszystkim dla samego dziecka. Przypomniała o tym ostatnio znana instagramowa pediatrka. Lekarka zacytowała w swoim poście najczęstsze myśli, które pojawiają się w głowie dziecka, tuż po napadzie furii. Trzeba przyznać, że dają mocno do myślenia, ale jednocześnie pomagają rodzicom obrać prawidłową postawę.

Tak myśli dziecko po napadzie złości. Ekspert mówi, co robić, by go wesprzeć

i

Autor: Getty images Tak myśli dziecko po napadzie złości. Ekspert mówi, co robić, by go wesprzeć

Napady furii to dla rodziców, którzy zaczynają przygodę z tym tematem ogromne wyzwanie. Nim dziecko zacznie panować nad swoimi emocjami, upłyną lata. Z pewnością szybciej się to stanie, gdy dziecko w trudnych momentach otrzyma od opiekuna wsparcie niż naganę. Pediatrka dr Cathryn, która wspiera rodziców swoimi radami na instagramowym profilu @healthiest_baby w jednym ze swoich wpisów zwróciła uwagę na to co dzieje się w głowie małego dziecka, gdy emocje po ataku złości zaczynają z niego uchodzić. Zrobiła to po to, by uświadomić wszystkim opiekunom, jak ważne jest właśnie wsparcie malucha w takich sytuacjach, a nie jego karanie.

Bunt dwulatka - Plac Zabaw odc. 6

Co myśli dziecko po napadzie złości?

Jak podkreśla lekarka w głowie maluch krążą same czarne myśli. Pojawiają się pytania typu: „Czy nadal mnie kochasz?”, „Złościsz się na mnie?”, „Czy będę miał kłopoty?”, „Co zrobiłem źle?”. W sercu zaś buzują ogromne wyrzuty sumienia i strach.

Maluch w tym momencie potrzebuje otuchy od swoich rodziców i zapewnienia, że mimo wszystko miłość rodzica jest stała i bezwarunkowa. To trudne dla opiekuna, bo z automatu raczej przychodzi w nas chęć ukarania dziecko za „całe zajście”.

Wielu rodziców obawia się, że pocieszenie malucha po napadzie złości wzmocni złe zachowanie. Jednak maluchy nie planują i nie inicjują ataków złości celowo. Napady złości występują, ponieważ mózgi dzieci wciąż się rozwijają i uczą się radzić ze swoimi emocjami

- tłumaczy pediatra.

Jak udzielić wsparcia dziecku po napadzie złości?

Ekspertka zaapelowała do wszystkich rodziców, by przestali być surowi dla dzieci po ataku złości, ale dali im to, czego w tym momencie najbardziej od nas oczekują. Na swojej iście wymienia 7 rzeczy:

  • zapewnienie dziecka, że nie jesteśmy na nie źli,
  • pokazanie, że nasza miłość jej bezwarunkowa,
  • mocny przytulas,
  • powiedzenie „kocham cię”,
  • komunikat „rozwiążemy to razem”,
  • wsparcie „to było naprawdę trudne”,
  • podniesienie na duchu.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"