Wiele badań pokazuje, że dzieci coraz więcej czasu spędzają przed ekranem telefonu. Specjaliści podkreślają, że może to mieć zły wpływ na wzrok dzieci, rozwój mowy, relacji z innymi i ogólnie skupiają się wyłącznie na negatywnych skutkach wszelkiej elektroniki.
Co mogą zrobić rodzice? Zabrać telefon dziecku? Całkowicie zakazać mu kontaktu z najnowszą technologią? Nie jest to przecież możliwe.
Zamiast na zamartwianiu się o to, ile czasu dziecko spędza przed ekranem telefonu lub tabletu, nauczmy go tych 3 prostych rzeczy. Dzięki temu nasi podopieczni będą mądrze z nich korzystać i będą w sieci bezpieczni.
Zobacz także: Często podnosisz głos na dziecko? To może być wina smartfona — pokazują nowe badania
Spis treści
Sprawdzajcie wspólnie aplikacje
Pierwszym krokiem jest wspólne sprawdzenie aplikacji, którą dziecko chce ściągnąć na swój telefon. Warto przy tym przeczytać umowę z użytkownikiem i recenzje na jej temat. Inne osoby, które już ją zainstalowały, mogą informować o błędach, które się pojawiają lub podać ogólne informacje, czy w ogóle warto z niej korzystać.
W trakcie możemy zapytać naszego podopiecznego, co w ogóle myśli o tej aplikacji lub stronie internetowej. Czy po przeczytaniu opinii wciąż jest nią zainteresowane?
W przypadku, gdy aplikacja wygląda na oszustwo, należy porozmawiać z dzieckiem, dlaczego tak uważamy. Następnie nauczyć je, na co trzeba zwracać uwagę przy podejrzanych aplikacjach lub stronach.
Krótkie „nie”, które zazwyczaj może w takich sytuacjach kończyć rozmowę, nie wystarczy. Dziecko musi wiedzieć, co powinno go zaniepokoić, aby mogło odpowiedzialnie korzystać z mediów.
Porozmawiajcie o granicach
Dziecko musi być świadome tego, dlaczego nie można korzystać z telefonu komórkowego i tabletów przez cały czas. Warto zatem ustalić z nim te zasady, omawiając nasze oczekiwania i wysłuchując, co ono ma do powiedzenia na ten temat.
Oczywiście należy wziąć pod uwagę wiek naszego podopiecznego, ustalając czas i warunki korzystania z telefonu i innych urządzeń.
Takie wyznaczanie granic wspólnie z dzieckiem nauczy je, że warto zachować równowagę i pomogą uniknąć niezdrowych nawyków.
W trakcie rozmowy powinniśmy ustalić:
- Czy telefon lub tablet powinny znaleźć się w innym pomieszczeniu na noc, aby nie kusiły, leżąc na szafce nocnej?
- Czy dziecko potrzebuje wyznaczenia limitu w ciągu dnia?
- Zainstalowanie kontroli rodzicielskiej.
W trakcie rozmowy o granicach korzystania z telefonu lub tabletu pamiętajmy, żeby dzieci również miały czas, aby się wypowiedzieć. Weźmy ich zdanie pod uwagę, tworząc kodeks korzystania z nowoczesnych technologii.
Używaj telefonu do dobrych celów
Pokażmy dzieciom, że telefon to nie tylko urządzenie, na którym mogą grać lub rozmawiać ze znajomymi za pomocą różnego rodzaju komunikatorów i aplikacji.
Urządzenia mobilne mają wiele korzystnych możliwości. Dla wielu dorosłych są niezbędnym narzędziem do pracy, nauki, a także własnego rozwoju.
Wykorzystajmy do rozwoju dziecka ciekawe gry edukacyjne, nauki alfabetu, liczenia, mnożenia, poznawania nowych gatunków dinozaurów, jeżeli właśnie to go ciekawi lub szukania nowych książeczek, które będziecie czytać wieczorami.
Telefon komórkowy to urządzenie, które może uzależnić, ale jeżeli dziecko mądrze z niego korzysta, może być niezwykle pomocne. Dlatego po tym, jak dziecko go odłoży, porozmawiajmy z nim o tym, czego ciekawego się dowiedziało, jak daleko zaszło w swojej ulubionej grze i co go dziś najbardziej zainteresowało.
Niech dziecko będzie świadome tego, że najważniejsze jest spędzenie czasu razem i możliwość podzielenia się swoimi pasjami.
Czytaj także: Oderwij dziecko od smartfona - 6 tricków specjalistów