Tata pokazał małą różnice w zabawie z maluchem. Wnioski porażają

2023-10-30 14:25

Małe dzieci są wyczulone na brak uwagi rodziców: gdy tylko odwrócimy głowę, domagają się naszego zainteresowania. Coraz częściej dorośli lekceważą dzieci z powodu telefonów komórkowych. Zdaniem specjalistów to zagrożenie dla rozwoju społecznego i emocjonalnego maluchów. Widać to doskonale na filmie, który krąży w internecie.

smutne dziecko w ramionach taty

i

Autor: Getty images Taka pokazał małą różnice w zabawie z maluchem. Wnioski porażają

Małe dziecko domaga się nieustannej uwagi rodzica. To dla niego potrzeba, wynikająca z zaspokojenia poczucia bezpieczeństwa. Gdy malec traci z oczu rodzica, woła go - w zależności od wieku - słowami lub krzykiem. Obecność mamy i taty nie tylko fizyczna, ale i duchowa, jest niezbędna dla jego rozwoju emocjonalnego. Niestety, psychologowie zauważają, że coraz częściej uwaga dorosłych skupia się na telefonie, a nie na dziecku. Obrazuje to doskonale film, który nakręcił jeden z ojców, a który pokazuje, jak zachowują się maluchy, których rodzice wpatrują się nieustannie w swoje smartfony. 

Spis treści

  1. Pokazał, jak dzieci reagują na wpatrywanie się w  telefon
  2. Phubbing rodzicielski - nowe zjawisko 
  3. Brak uwagi rodzica wpływa na rozwój dziecka
  4. Tak wpływa na dziecko korzystanie przez rodziców z komórek 
“Idealny tata? To mój mąż” - jak kobiety postrzegają partnerów jako ojców

Pokazał, jak dzieci reagują na wpatrywanie się w  telefon

Film, opublikowany na profilu TikTokowym, pokazuje ojca opiekującego się dzieckiem. Na jednym nagraniu jest zaangażowany w zabawę, na drugim - wpatruje się w ekran telefonu. Za każdym razem, gdy mężczyzna wchodzi w reakcje z dzieckiem i uczestniczy w tym, co ono robi, buzię malucha zdobi uśmiech, podejmuje on trudniejsze działania, komunikuje się z tatą. Gdy zaś siedzi obok ojca trzymającego telefon, bawi się sam lub domaga jego uwagi - np. zabierając mu smartfona.    

Phubbing rodzicielski - nowe zjawisko 

W dzisiejszych czasach telefon komórkowy stał się nieodłącznym elementem naszej codzienności. To nic nowego, jeśli powiemy, że za bardzo się do niego przywiązaliśmy, a nawet uzależniliśmy: spędzamy na scrollowaniu postów czy czytaniu wiadomości w internecie dłużej, niż powinnyśmy, co odbija się na naszym zdrowiu psychicznym i fizycznym. Coraz częściej specjaliści wyliczają zagrożenia jakie niesienie zbyt częste zaglądanie do teflonu, a wśród nich jest to, dotyczące ówczesnych rodziców i ich braku zainteresowania własnymi dziećmi. 

Wydaje się, że to przejaskrawione stwierdzenie, ale statystyki wypadków czy badania psychologiczne pokazują jasno, że coraz częściej rodzice zamiast patrzeć na dzieci, patrzą w ekran smartfona. I nie chodzi tu tylko o to, że w czasie scrollowania Facebooka czy Instagrama, malec pozostaje bez opieki, ale przede wszystkim o wpływ takiej sytuacji na psychikę małego człowieka.

Badania przeprowadzone w Chinach na uniwersytecie w Qingdao i opublikowane w 2019 r. w Frontiers in Psychology, trzecim najczęściej cytowanym i szóstym co do wielkości wydawcą badań naukowych, mówią o zjawisku nazywanym przez naukowców phubbingiem rodzicielskim. Phubbing to lekceważenie lub zaniedbywanie swoich dzieci z powodu koncentrowania się na telefonie. Obserwacje autorów badania wykazały, że wiąże się to ze złymi relacjami między dorosłym a dzieckiem i z uzależnieniem od telefonu u malucha w przyszłości.  

Czytaj również: Odłóż telefon - może wpływać negatywnie na twoją ciążę

Dajesz maluchowi telefon, by się uspokoił? Badania pokazały, co naprawdę się wtedy dzieje

Brak uwagi rodzica wpływa na rozwój dziecka

To, że brak uwagi i zaniedbanie dziecka przez rodzica wpływa negatywnie na jego rozwój w każdym obszarze, wiadomo nie od dziś. Nigdy wcześniej jednak, nie obserwowano tego zjawiska w kontekście korzystania z nowych technologii. Ale taka jest nasza rzeczywistość, że współcześni rodzice najczęściej nie zaniedbują dziecka z powodu picia alkoholu, brania narkotyków czy biedy, ale z powodu komórek. 

Zbyt częste korzystanie przez rodziców ze smartfona może niekorzystnie wpływać na inteligencję emocjonalną dzieci, czyli umiejętności umysłowe, które pozwalają osobie rozpoznawać, rozumieć i zarządzać swoimi emocjami. Wszystko przez brak rozmowy, brak komunikacji czy pozostawianie jej samej sobie w trudnych momentach, a także, co podkreślają naukowcy - z „nieruchomą twarzą”, czyli pozbawioną mimiki i wyrazu, która nie pozwala dziecku na naukę odczytywania z wyglądu i rozpoznawania ich.

W badaniu z 2022 roku zatytułowanym "Czy korzystanie z mediów cyfrowych szkodzi inteligencji emocjonalnej dzieci?" i przeprowadzonym przez badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara wzięło udział 400 rodziców dzieci w wieku 5–12 lat. Spośród wielu badanych czynników, jedynym powiązanym z niższą inteligencją emocjonalną dzieci, było używanie przez rodziców telefonów komórkowych w obecności potomstwa.

Tak wpływa na dziecko korzystanie przez rodziców z komórek 

Im większym problemem jest phubbing, tym więcej pojawia się badań na jego temat. Badanie opublikowane w Developmental Science udowodniło, że niemowlęta i małe dzieci w wieku od siedmiu miesięcy do dwóch lat, których matki często korzystały przy nich z telefonów komórkowych wykazywały więcej stanów niepokoju i były mniej śmiałe w odkrywaniu świata. 

Inni naukowcy, na podstawie rozmów z 8-latkami postawili tezę, że dzieci czują się nieważne i muszą konkurować ze smartfonami o uwagę rodziców. Ponad połowa dzieci objętych badaniem stwierdziła, że ​​ich rodzice spędzają zbyt dużo czasu na telefonie. Rozkojarzone telefonem matki są zwykle mniej przewidywalne, mniej niezawodne i mniej uważne.

Kilkuletnie dzieci skarżyły się również na to, że w restauracjach czy podczas domowych posiłków większość rodziców wyciąga natychmiast telefony i nie rozmawia z dziećmi. Przez to maluchy czują się smutne, wściekłe, złe i tracą poczucie bezpieczeństwa. 

źródła: www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2023.1117221/full

www.cogitatiopress.com/mediaandcommunication/article/view/4731