Ten nawyk ma na sumieniu wielu rodziców. Fatalnie wpływa na dziecko

2024-08-01 13:34

Z pozoru niewinne zachowanie, w którym my dorośli nie widzimy już niczego niestosownego. Wielu rodziców nie jest świadomych tego, że przez to ich dzieci stopniowo tracą poczucie własnej wartości i przekonanie o tym, że są dla nich ważne.

Ten nawyk ma na sumieniu wielu rodziców. Fatalnie wpływa na dziecko

i

Autor: Getty images Ten nawyk ma na sumieniu wielu rodziców. Fatalnie wpływa na dziecko

Trudno wyobrazić sobie codzienność bez smartfona, komputera czy tabletu. Urządzenie z dostępem do internetu które mamy pod ręką wręcz kusi, by wciąż zerkać w jego ekran. Wiedzą o tym młode mamy, które długie minuty spędzają na karmieniu niemowlaka, w ręce trzymając smartfona. Ojcowie na placach zabaw, scrollujący wiadomości lub przeglądający media społecznościowe.

Nic dziwnego, że nasze dzieci same chętnie korzystają z ekranów, często wpatrując się w nie zbyt długo. Ale naukowcy twierdzą, że nie jest to jedyne zagrożenie dotyczące ciągłego korzystania ze smartfonów przez rodziców. Phubbing ma inne, poważne konsekwencje.

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Używasz smartfona w towarzystwie dziecka? Lepiej przestań

Phubbing to termin złożony z dwóch angielskich wyrazów: phone (telefon) oraz snubbing (lekceważenie). Oznacza lekceważenie rozmówcy przez większe zainteresowanie tym, co wyświetla się na ekranie telefonu, niż prowadzenie rozmowy. Takie zachowanie to jednak nie tylko przejaw braku kultury. Negatywnie wpływa na relacje społeczne, a w przypadku więzi rodzica z dzieckiem, które czuje się ignorowane, powoduje obniżenie poczucia własnej wartości.

Bezustanne funkcjonowanie z telefonem w ręku pokazuje dziecku, że urządzenie jest dla rodzica tak ważne, że nie potrafi bez niego żyć. Smartfon towarzyszy także w czasie rozmowy czy zabawy, przez co sprawia, że dziecko czuje się przygnębione i odrzucone.

Felice Martin w Behavioural Health Associates of Georgia twierdzi, że ciągłe robienie zakupów przez internet, komunikowanie się z innymi w obecności dziecka, włączanie bajek na TouTube, a także rozmawianie przez telefon przy dziecku to oznaki uzależnienia od telefonu. Ma to bardzo negatywny wpływ na dziecko.

Smartfon buduje mur między tobą a dzieckiem

Urządzenie, które ma ułatwiać codzienne czynności jest zmorą naszych czasów, kiedy korzystamy z niego bez umiaru. Naukowcy od dawna alarmują, że dzieci, którym nie poświęca się odpowiedniej uwagi częściej mierzą się z trudnościami zarówno w dzieciństwie jak i później w dorosłym życiu. Przykładem takich deficytów mogą być problemy w budowaniu relacji a także depresja.

To oczywiste, że nie jesteśmy w stanie poświęcać swoim dzieciom 100% wolnego czasu. Warto jednak starać się za wszelką cenę maksymalnie wykorzystać ten, który nam pozostaje. Towarzysząc dziecku poświęćmy mu całą swoją uwagę, a telefon odłóżmy wówczas na półkę, a najlepiej wyłączmy dźwięk powiadomień.

Ekrany i maluchy. Co powinien wiedzieć każdy rodzic o cyfrowym bezpieczeństwie?

Pytanie 1 z 10
Jaki rodzaj treści cyfrowych jest najbardziej odpowiedni dla małych dzieci?