To lepsze niż „prezent od dzidziusia”. Zrób to, gdy wrócisz z dzieckiem ze szpitala

2024-09-02 11:14

Starsze rodzeństwo, choć zwykle cieszy się z faktu narodzin młodszego braciszka lub siostrzyczki, może czuć się odstawione na boczny tor. Pedagog poleca sposób, który może sprawić, że w inny sposób spojrzy na zmianę, która właśnie się dokonuje.

To lepsze niż „prezent od dzidziusia”. Zrób to, gdy wrócisz z dzieckiem ze szpitala

i

Autor: Getty images Co zrobić, żeby starsze dziecko nie czuło się odsunięte po narodzinach młodszego?

Zazdrość o młodsze rodzeństwo jest dla starszaka czymś naturalnym i warto się na to przygotować. Zwykle rodzice odpowiednio wcześniej starają się uzmysłowić dziecku, z czym wiąże się pojawienie się w domu młodszego brata lub siostry. Niektórzy skupiają się na tym, by wyjaśnić, jak wygląda i jak zachowuje się noworodek (dużo płacze, śpi, często je i brudzi pieluszki). Nierzadko jednak koloryzują rzeczywistość, przekonując, że będzie super i już wkrótce rodzeństwo będzie mogło się razem bawić.

Po pojawieniu się w domu niemowlęcia starszak orientuje się jednak, że mama nie ma czasu na zabawę z nim, młodszy brat ciągle płacze, a gdy śpi, domownicy chodzą na paluszkach. W dodatku wizja wspólnej zabawy nijak ma się do rzeczywistości, bo ilekroć próbuje zbliżyć się do malucha, rodzice przestrzegają, by nie pociągał za rączki i nóżki, uważał, nie krzyczał do uszka, nie wymachiwał przed oczkami ciężkimi grzechotkami. To wszystko sprawia, że starsze dziecko czuje się oszukane, bo nie tak wyobrażało sobie posiadanie młodszego rodzeństwa.

Bunt dwulatka - Plac Zabaw odc. 6

Czy „prezent od dzidziusia” to dobry pomysł?

Praktyka kupowania zabawki, która ze szpitala przyjeżdża do domu razem z noworodkiem to schemat znany z wielu domów. Rodzice, by nieco osłodzić starszakowi zmianę, która czeka wszystkich domowników kupują coś ekstra.

Dzięki zabawce, przynajmniej te pierwsze dni w powiększonym rodzinnym składzie mają być łatwiejsze. Oczywiście młodsze dziecko faktycznie może przyjąć, że otrzymuje prezent od maluszka, jednak kilkulatek doskonale rozumie, że to podarunek od rodziców. Czy jednak w ogóle warto kupować taki prezent z okazji narodzin dziecka?

Oczywiście może być doskonałym sposobem na to, by jeszcze lepiej wprowadzić starszaka w rolę starszego brata lub siostry. Dlaczego? Dając dziecku książkę (może poruszać temat rodzeństwa i maluszka w domu) z zaznaczeniem, że jej czytanie stanie się waszym codziennym rytuałem, dajemy dziecku nie tylko przedmiot, lecz także czas. Pamiętajcie, by po narodzinach młodszej pociechy znaleźć przynajmniej kwadrans, który poświęcicie w pełni starszakowi. Najlepiej kwadrans z mamą i kwadrans z tatą.

Zrób to po powrocie ze szpitala

By przygotować dziecko na pojawienie się młodszego rodzeństwa warto zawczasu zaplanować, jaka będzie jego rola. To może być chociażby przykrywanie maluszka kocykiem przez starszaka, podawanie pieluszki czy włączanie pozytywki do usypiania.

Kiedy jednak wrócicie ze szpitala, można nie tylko zorganizować w uroczysty sposób powitanie maluszka, lecz także uczcić nową rolę starszaka w rodzinie.

Pedagożka prowadząca na Instagramie profil @mama_pedagog_viola pokazała, w jaki sposób zapoznać starsze rodzeństwo z młodszym. Poleca, by to nie starszakowi przedstawiać noworodka, ale odwrotnie. Dlaczego to ważne? Zobacz nagranie:

W komentarzach pod filmem pojawiło się sporo komentarzy, w których mamy zgodnie stwierdzają, że ten sposób zupełnie zmienia perspektywę. Sprawia, że starszak czuje się ważny, słysząc, kim jest dla maluszka.

„Pierwszy raz spotykam się z takim podejściem i jest przecudowne” − zgodnie twierdzą w komentarzach.

Zobacz też typowe teksty rodzeństwa: