Pewna mama, prowadząca w mediach społecznościowych profil Nellesworld, pokazała filmik, na którym przytula się do męża (możesz zobaczyć go TUTAJ). Gdy tylko para zaczyna się obejmować, podbiega do nich synek i zazdrośnie odpycha ich od siebie, przerywając tę krótką chwilę i krzycząc: "Hej, to moja mama!".
Pod filmem pojawiło się wiele komentarzy rodziców, którzy doświadczają identycznej zazdrości ze strony swoich dzieci. Dla wielu z nich to słodkie i wzruszające, dla innych - sygnał świadczącym o pewnym problemie emocjonalnym.
"Mój syn jest dokładnie taki sam. W tym roku poszedł do szkoły, a mój mąż powiedział: Teraz będę mógł przytulić mamę, kiedy cię nie będzie. Mój syn najpoważniejszym głosem, jaki kiedykolwiek słyszałam, powiedział: Tato, wyjdę ze szkoły i przyjdę z tobą walczyć”.
"Dzieci powinny zawsze wiedzieć, że relacje ich rodziców są na pierwszym miejscu. To jest stawianie im granic" - czytamy w komentarzach.
Spis treści
- Skąd się bierze zazdrość dzieci o rodziców?
- Gdy zazdrość o rodzica staje się problemem
- Jak rozwiązać ten problem zazdrości o rodziców?
Skąd się bierze zazdrość dzieci o rodziców?
Dzieci mają wyjątkową zdolność do przerywania intymnych chwil rodziców, ale nie każdy taki przypadek jest zwykłym zbiegiem okoliczności. Dzieci mogą być zazdrosne widząc, że ich rodzice okazują sobie czułość. Uważają, że mają wyłączność na przytulanie mamy lub taty, a niekiedy nawet oświadczają, że wezmą z nimi kiedyś ślub.
Zazwyczaj takimi uczuciami dzieci obdarzają rodziców przeciwnej płci, a więc miłość po grób mamie wyznają synowie, a ojcom - ich córeczki, ale nie zawsze tak jest.
Takie zachowanie z jednej strony jest zrozumiałe. Dziecko jest przywiązane do rodziców, ale często odczuwa wyjątkową więź z jednym z nich, zazwyczaj z mamą, która poświęca mu więcej czasu, towarzyszy w zabawie, usypianiu, karmieniu itd.
Z drugiej strony, obserwując rodziców, zaczyna rozumieć, że każdy wybiera sobie w życiu partnera, którego kocha i z którym chce spędzić całe życie. A dziecko kocha rodziców i to oni są dla niego ideałami.
Dlatego chłopcy w wieku 4-5 lat wyobrażają sobie, że spędzą życie z mamą i to z nią się ożenią. Dla kilkuletnich dziewczynek natomiast wzorem mężczyzny jest ojciec, nie widzą więc przeszkód, aby "odebrać" go mamie i zaciągnąć do ołtarza. Na szczęście, to się zmieni za kilka lat, możecie być pewni.
Czytaj również: Nie usłyszysz pewnych zdań od żadnego ojca, a innych - od żadnej matki. Zakład?
„Tatoza” – kiedy dziecko woli tatę… Czym jest "tatoza" i jak sobie z nią radzić?
Gdy zazdrość o rodzica staje się problemem
Zazdrość dziecka może stać się dla rodziców frustrujące, jeśli zaczyna przeradzać się u dziecka w obsesję lub zaczyna prowadzić do histerii, agresji lub innych negatywnych uczuć. Dziecko nie potrafi wyjaśnić, dlaczego tak się czuje, ale prawdopodobnie istnieje jakaś przyczyna jego zachowania.
Oto najczęstsze powody, dla których dzieci są zazdrosne, i które powinny być dla ciebie sygnałem, że w waszych rodzinnych relacjach nie wszystko jest takie, jak być powinno.
1. Dziecko jest bardzo mocno związane z jednym z rodziców
Niemowlęta i małe dzieci są silnie związane z mamą, ponieważ to ona je karmi, tuli i spędza większość czasu na pielęgnacji i opiece. Uważa się nawet, że do wieku kilku miesięcy, malec nie ma świadomości, że on i mam to dwie osobne istoty. Ale gdy dziecko podrasta i nadal cierpi na "mamozę" warto przyjrzeć się czy nie została zaburzona równowaga w podziale codziennych obowiązków związanych z wychowaniem dziecka.
Jeśli jeden z rodziców jest stale z dala od rodziny, drugi przejmuje jego rolę. Może to spowodować, że dziecko będzie zwracać się ze wszystkimi sprawami do obecnego rodzica i to w nim lokować wszystkie swoje uczucia.
Dzielenie się ukochaną mamą (lub tatą) z kimś, kto pojawia się w życiu dziecka wieczorem na kilka minut, staje się dla dziecka trudne.
2. Maluch może czuć się "opuszczony" przez rodziców
To uczucie zwykle nie jest prawdziwe, bo jako rodzice poświęcacie dziecku dużo czasu i uwagi, ale dla malca, widok rodziców przytulających się w kuchni bez niego, jest sygnałem, że został zdradzony, opuszczony i zaniedbany.
Dziecko jest małe i nie rozumie, że mama czy tata nie są tylko dla niego, że mają swoje sprawy, potrzeby. Może nie być gotowym na informację, że nie jest jedyną miłością rodzica i musi dzielić się nim z tym drugim. Dziecko może czuć się zazdrosne, jak wtedy, gdy w domu pojawia się młodsze rodzeństwo.
3. Malec czuje "wstręt" do okazywania sobie czułości
W pewnym wieku dzieci myślą, że przedstawiciele płci przeciwnej są zupełnie niepotrzebni, a nawet obrzydliwi - zwłaszcza, gdy zaczynają dostrzegać niuanse związane z miłością między ludźmi czy wstyd związany z cielesnością.
Swoje uczucia przenoszą na rodziców, których widok w intymnej, nawet zupełnie niewinnej sytuacji, powoduje u nich wstręt. "Fuj! Oni sie całują!".
Czytaj również: Nadopiekuńcza mama: sprawdź, czy nią jesteś [7 oznak]
Jak rozwiązać ten problem zazdrości o rodziców?
Co możesz zrobić jako rodzic? Nie poddawaj się presji dziecka i nie unikaj okazywania uczuć współmałżonkowi. Jeśli pokażesz mu, że odpuszczasz, maluch poczuje, że ma rację i będzie nadal was terroryzował.
Dziecko powinno wiedzieć i widzieć, że rodzice się kochają, całują i przytulają, bo to dla niego wzorzec prawidłowo funkcjonującej i kochającej się rodziny, który będzie mu potrzebny w przyszłości, gdy sam będzie ją zakładał.
Jeśli uważasz, że powodem zazdrości dziecka jest zbyt małe zaangażowanie partnera w jego wychowanie, spróbuj to zmienić. Możesz to osiągnąć, zachęcając drugiego rodzica do spędzania większej ilości czasu z dzieckiem i usuwając się, gdy taka sytuacja ma miejsce.