To najzdrowsze dzieci na świecie. Oto co robią ich rodzice

2023-10-12 11:15

Najlepszym zdrowiem na świecie cieszą się japońskie dzieci. Kluczowe są styl życia i nawyki żywieniowe. To sprawia, że Japończycy żyją też dłużej niż inne nacje.

Japońskie dzieci są najzdrowsze na świecie

i

Autor: Getty Images Japońskie dzieci są najzdrowsze na świecie

Wyniki badania opublikowanego w "The Lancet" pokazały, że japońskie dzieci cieszą się najlepszym zdrowiem na całym świecie. Wiadomo, co decyduje o tym, że Japończycy żyją długo i rzadziej chorują.

Za jeden z głównych czynników wpływających na długość życia uważa się choroby cywilizacyjne, do których zalicza się np. otyłość. Podczas gdy w Polsce wskaźnik otyłości wśród dzieci niepokojąco rośnie, w Japonii w ostatnich latach spada.

Spis treści

  1. Japońskie dzieci są najzdrowsze
  2. Co jedzą dzieci w Japonii?
  3. Nie zwalniaj dziecka z WF-u
  4. Wspieraj i bądź dla dziecka autorytetem
W formie nawyki żywieniowe i geny

Japońskie dzieci są najzdrowsze

Na tym szczytnym podium, jeśli chodzi o zdrowie, uplasowały się dzieci z Japonii. Warto wzorować się na najlepszych, dlatego pora przyjrzeć się ich codziennym nawykom, zarówno tym dotyczącym żywienia jak i aktywności fizycznej. Nie bez znaczenia wydaje się być też sposób wychowania młodych Japończyków.

Sceptycy powiedzą, że może to kwestia genów albo klimatu, na które nie mamy większego wpływu. Nie jest to jednak prawdą.

Z czym kojarzy się Japonia? Z dyscypliną, kultem pracy i przestrzeganiem zasad. Z dużą dbałością o ekologię i myśleniem bardziej o innych niż o sobie.

Japończycy są narodem, który żyje najzdrowiej i najdłużej, choć trzeba wiedzieć, że wielu Japończyków mierzy się z problemami emocjonalnymi i popada w pracoholizm. Myśląc jednak o dzieciach, warto dostrzec to, że - w przeciwieństwie do polskich dzieci, które tyją najszybciej w Europie, w Japonii widzimy trend zupełnie odwrotny.

Co jedzą dzieci w Japonii?

Podstawą wielu japońskich posiłków jest ryż. Jest on niskokaloryczny, a przy tym sycący. Nie chodzi jednak wcale o to, by jeść mało czy chudo, ale wartościowo. Do diety warto wprowadzić ryby, także te tłuste, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe. Zamiast soli i cukru używajmy większej ilości przypraw. Unikajmy w diecie dzieci jedzenia wysokoprzetworzonego, słodyczy, słodzonych napojów.

W menu dziecka już od najmłodszych lat powinny znaleźć się warzywa strączkowe, produkty pełnoziarniste, chude mięso, warzywa i owoce. Świeć przykładem: sięgaj o wiele różnych produktów, wystrzegaj się diety monotonnej, proponuj dziecku nowe dania.

"Pokaż dziecku, że lubisz jeść, a jedzenie smakuje wspaniale" – radzi Naomi Moriyama, autorka książki "Zdrowy jak japońskie dziecko"

Nawet, jeśli na początku będzie do nich podchodzić z niechęcią, z czasem się przekona. Im więcej okazji do próbowania zdrowych rzeczy, tym większa szansa na wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych.

Czytaj też: Sposób na niejadka? Ten tata wymyślił genialny patent, któremu nie oprze się żadne dziecko

Nie bez znaczenia jest także sposób podawania posiłku - Japończycy nie nakładają na talerze ogromnych porcji. Jedzą małymi porcjami, pozwalając dzieciom decydować o tym, ile zjedzą. Pamiętasz zasady BLW? To rodzic decyduje o tym co i kiedy je dziecko, ale to maluch wybiera czy i ile zje.

W Polsce to zazwyczaj rodzice nakładają dziecku porcję obiadu, a potem nierzadko pilnują, by talerz był czysty. Kiedy tak nie jest, dopytują, czemu dziecko nie zjadło, grożą, że nie będzie mogło sięgnąć po słodycze (dość popularny straszak i tradycja w wielu domach). "Mięsko chociaż zjedz" - na pewno pamiętasz ten tekst z własnego domu.

Dzieci jak i dorośli nagminnie się więc przejadają co nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Eksperci twierdzą, że lepiej pozwolić dzieciom samodzielnie decydować o tym, ile jedzą i nie wywierać nie nie presji.

Zobacz: "Bądź grzeczny, zjedz obiadek". Tak właśnie wpędzasz dziecko w uzależnienie

Ważne jest nie tylko to, co jemy, ale także w jaki sposób. Przynajmniej jeden posiłek w ciągu dnia warto zjeść wspólnie, bez pośpiechu, celebrując tę chwilę. Jako rodzice dajemy dzieciom przykład. Kiedy nasza relacja z jedzeniem jest niewłaściwa, trudno spodziewać się, by u dziecka ten temat nie stanowił problemu.

Nie zwalniaj dziecka z WF-u

Wielu rodziców zwalnia dzieci z zajęć wychowania fizycznego, a przy tym nie dba o to, by dziecko miało odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia. Tymczasem w Japonii niemal wszystkie dzieci drogę z domu do szkoły pokonują rowerem lub pieszo.

Tutaj także kluczowy jest przykład, jaki dajesz swoim pociechom. Jeśli sama najlepiej odpoczywasz na kanapie z pilotem lub smartfonem w ręku, nie dziw się, że twoje dziecko będzie unikać zabawy na świeżym powietrzu.

Warto znaleźć przynajmniej jeden rodzaj aktywności fizycznej, który wam obojgu będzie sprawiał frajdę. Rodzinna wycieczka rowerowa, jazda na rolkach czy gra w piłkę przyniesie ogrom korzyści. Wg WHO odpowiedni poziom aktywności fizycznej dla dzieci w wieku od 5 do 17 lat jest kluczowy dla właściwego rozwoju kości, koordynacji czy układu sercowo-naczyniowego.

Wspieraj i bądź dla dziecka autorytetem

Zdaniem ekspertów, ustalanie zasad i egzekwowanie ich przestrzegania sprawia, że dziecko czuje się bezpiecznie. Zna granice, a jednocześnie wie, że rodzic jest dla niego wsparciem.

Japończycy stosują autorytatywne podejście do rodzicielstwa. Wychowując dzieci dają im przestrzeń do wyrażania emocji, ale zwracają dużą uwagę na przestrzeganie ustalonych zasad.

Źródło: thehealthy.com