Twoje dziecko się nudzi? To świetnie, nie szukaj mu zajęć na siłę

2024-07-15 14:47

Dziecko za wszelką cenę chce zachęcić cię do zabawy, ale nie masz na to teraz czasu? Albo narzeka, że mu się nudzi, licząc, że pozwolisz mu bez umiaru grać na komputerze? Nie tędy droga. Zobacz dlaczego warto by dziecko choć trochę się ponudziło.

Twoje dziecko się nudzi? To świetnie, nie szukaj mu zajęć na siłę

i

Autor: Getty images Twoje dziecko się nudzi? To świetnie, nie szukaj mu zajęć na siłę

Kilkulatek wciąż przychodzi i mówi "mamo, nudzi mi się", a w twojej głowie natychmiast zaczyna się nerwowe poszukiwanie zajęcia dla niego? To błąd. Dziecko musi się od czasu do czasu ponudzić, a rolą rodzica wcale nie jest wymyślanie zabaw i aktywności, by zagospodarować mu wolny czas.

Dlaczego nie powinnaś przesadnie przejmować się tym, że twoje dziecko zwyczajnie nie ma pomysłu na to, co robić? Psychologowie przekonują, że nuda jest potrzebna, a nawet pożądana, bo otwiera pole dla dziecięcej kreatywności.

Jak ułatwić sobie sprzątanie? Plac Zabaw odc. 10

Martwisz się, że dziecko się nudzi? Niepotrzebnie

Część rodziców słysząc z ust swoich pociech słowa "nudzi mi się", niemal wpada w panikę. Gorączkowo stara się wymyślić coś, co zajmie czas i uwagę dziecka, przecież maluch nie może siedzieć bezczynnie. Czy aby na pewno? Nie tylko może, lecz także powinien. Tylko dzięki nudzie i przestrzeni na to, by samodzielnie zaplanować sobie aktywności ma szansę i okazję do tego, by poznać, co tak naprawdę lubi.

W wypchanym po brzegi grafiku zajęć dodatkowych często brakuje miejsca na to, by spędzić czas bezproduktywnie. Niektórzy tak bardzo starają się o to, by ich dzieci mogły realizować swoje zainteresowania, że zapisują je na wszystko, na co tylko znajdą miejsce w trakcie tygodnia. Szybko może okazać się, że dziecko jest tym zmęczone i traci zapał do aktywności, które na początku sprawiały mu frajdę.

Brak czasu wolnego i możliwości nudzenia się sprawia także, że dziecko właściwie nie ma kiedy odkryć, co tak naprawdę lubi. Angażowane w różne zajęcia nie zastanawia się, czy sprawiają mu one przyjemność, jest skupione na zadaniach.

Nuda ma wiele zalet

Niektórzy z nas przyzwyczaili się do życia w ciągłym pędzie i nie potrafią odpoczywać nawet wtedy, gdy mogą. Stąd w mediach społecznościowych tak wiele obrazków ilustrujących "aktywny wypoczynek" i porad na to, jak produktywnie spędzić urlop. Nawet, jeśli najchętniej schowalibyśmy się pod kocem i poleżeli na kanapie z pilotem do telewizora w ręku, czujemy, że nam nie wolno. Wyrzuty sumienia biorą górę, sobie i bliskim planujemy więc zajęcia na każdą porę dnia.

Musisz jednak wiedzieć, że nuda ma sporo zalet. Gdy dziecko się nudzi:

  • rozwija wyobraźnię,
  • uczy się planowania,
  • rozwija własną kreatywność,
  • dowiaduje się, co tak naprawdę lubi, skupiając się na sobie i własnych myślach,
  • ma poczucie sprawczości, bo zaczyna robić coś, co sprawia mu przyjemność, a nie coś, co zaplanował dla niego ktoś inny,
  • odpoczywa od nadmiaru bodźców.

Do tej listy z pewnością można dopisać coś jeszcze i pora przestać bać się słów "mamo, nudzi mi się".

Czytaj też: Jak powstrzymać dzieci przed kłótnią o zabawki? Ta mama dzieli się swoim sekretnym sposobem

Co robić, gdy dziecko się nudzi?

Warto zapytać, co przez to rozumie. Być może wcale nie chodzi o brak pomysłu na zorganizowanie sobie czasu, ale maluch zwyczajnie woła o uwagę rodzica. Jeśli twoje dziecko wprost pyta cię o to, co mogłoby robić, nie dawaj gotowych rozwiązań na tacy. Zamiast mówić, co może robić, lepiej jest naprowadzić je w taki sposób, by samo zdecydowało.

Wspólnie możecie stworzyć listę aktywności, coś w stylu sposobów na nudę, które przydadzą się w awaryjnej sytuacji. Izabela Kubalska, ekspertka relacji w rodzinie przekonuje, że nuda jest potrzebna.

"Nie ratuj dziecka, ale możesz je wesprzeć mówiąc: widzę, że jest ci ciężko, że się nudzisz" - poleca Izabela Kubalska.

Ekrany i maluchy. Co powinien wiedzieć każdy rodzic o cyfrowym bezpieczeństwie?

Pytanie 1 z 10
Jaki rodzaj treści cyfrowych jest najbardziej odpowiedni dla małych dzieci?