Wspólna kąpiel dzieci to dobry pomysł? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy rodzeństwo powinno kąpać się razem. Przede wszystkim wszystko zależy od chęci dzieci. Jeśli rodzeństwo się lubi i obie strony wyrażają chęć, aby kąpać się razem, to warto im to umożliwić.
Spis treści
- Czy dziecko podczas kąpieli się wstydzi?
- Czy wspólna kąpiel dzieci to dobry pomysł?
- Co zrobić, gdy to nie wspólna kąpiel dzieci staje się nadmiernym problemem?
Czy dziecko podczas kąpieli się wstydzi?
Wstyd pojawia się dopiero w późniejszych latach rozwoju dziecka. Każdy maluch przychodzi na świat bez poczucia wstydu i do pewnego wieku eksponowanie nagości jest dla niego naturalne. Ponadto granice wstydu zmieniają się i zależą między innymi od etapu rozwoju, a także procesu dojrzewania dziecka.
Od narodzin do około trzeciego roku życia dziecko poznaje swoje ciało i uczy się nazywać jego części. W tym okresie dotyka je, ogląda oraz sprawdza, jak jest zbudowane. Na tym etapie nie dzieli części ciała na te, które należą do sfery intymnej i na te leżące poza nią.
Później, gdy dziecko jest starsze i ma od trzech do sześciu lat, to chociaż dostrzega już różnice między chłopcem a dziewczynką, to nadal eksponowanie nagości nie jest dla niego powodem do wstydu. W tym czasie dzieci chętnie bawią się np. "w doktora" i oglądają oraz dotykają nawzajem intymnych części ciała.
Warto jednak pamiętać, aby nawet przedszkolakom należy pozwolić stawiać granice związane z nagością i np. dbać o to, by nie przebierać ich w towarzystwie tłumu obcych osób lub pozwolić biegać nago po zatłoczonej plaży.
Dopiero starsze dzieci, powyżej siedmiu lat, wiedzą, że niektóre części ciała należy zakrywać i wtedy też zwykle zaczynają odczuwać wstyd związany z eksponowaniem ciała nago. Dlatego też odczuwanie wstydu podczas kąpieli z rodzeństwem u dziecka jest zależne od jego wieku oraz etapu rozwoju.
Przeczytaj także:
Dojrzewanie dziewczynki: kiedy i jak rozpoczyna się okres pokwitania u dziewczynek?
Dojrzewanie chłopców - kiedy i jak zaczyna się okres pokwitania u chłopców
Czy wspólna kąpiel dzieci to dobry pomysł?
Warto pamiętać, że kąpiel dla dzieci nie jest tylko czynnością higieniczną, a raczej kolejną okazją do zabawy. To również dobry czas, aby opiekunowie mogli pobyć razem z nimi - można im towarzyszyć w zabawie, czytać książki na dobranoc, słuchać audiobooków itd.
Jeśli jednak, jedno z dzieci wyraźnie nie chce kąpać się z siostrą lub bratem, warto, aby myło się samo. Trzeba pamiętać, że dzieci rozwijają się w różny sposób, a do tego nierzadko mogą wstydzić się nagości szybciej niż rówieśnicy, bo np. starsze rodzeństwo już z nimi rozmawiało, usłyszało o tym w telewizji lub w rozmowie dorosłych bądź ktoś już je zawstydził i tym samym poinformował, że nie powinien w tym wieku pokazywać się innym nago. Wtedy też należy to uszanować i pozwolić kąpać się samodzielnie.
Co zrobić, gdy to nie wspólna kąpiel dzieci staje się nadmiernym problemem?
Jeśli dziecko nie chce kąpać się z rodzeństwem, nie ma w tym nic złego. Jeśli jednak maluch protestuje przeciwko myciu się, wstydzi się i nie chce się rozebrać do kąpieli w pojedynkę, warto się temu bliżej przyjrzeć.
Najczęściej trudność tkwi w ciele dziecka, a konkretnie w jakimś problemie zdrowotnym. Zwykle dziecko unika rozebrania i kąpieli, bo np. mogło uderzyć się, skaleczyć, podrapać itd. i w związku z tym obawia się złej reakcji rodzica lub konieczności pójścia do lekarza.
Innym powodem takiego zachowania, jeśli powtarza się przez dłuższy czas i jest nadmierne, może być molestowanie seksualne. Warto w takich sytuacjach podjąć próby spokojnej rozmowy z dzieckiem lub w razie konieczności spróbować rozwiązać trudność z psychologiem.
Przeczytaj także:
Kiedy z dzieckiem pójść do psychologa, a kiedy do pedagoga i psychiatry?
Zabawy tematyczne - dlaczego zabawa sklep czy w dom jest ważna dla rozwoju dziecka?