WYCHOWANIE DZIECKA: Co robić, gdy DZIECKO KŁAMIE? [FILM]

2014-09-15 16:29

Dlaczego dzieci kłamią? Z lenistwa, z wygody, ze strachu przed konsekwencjami swoich czynów. Czy więc winę za kłamanie dzieci ponoszą zbyt surowi rodzice?

niegrzeczne dziecko

i

Autor: _photos.com Gdy dziecko zaczyna kłamać, powinniśmy jak najwcześniej zareagować.

Spis treści

  1. Wychowanie dziecka: dlaczego dzieci kłamią?
  2. Wychowanie dziecka: jak przekonać dziecko, że kłamanie jest złe?

Kłamanie nie jest dla nas odruchem naturalnym. Spuszczamy wzrok, zaczynamy wykonywać nerwowe ruchy, czerwienimy się - reakcji na kłamstwo jest wiele, każda jest oznaką sprzeciwu organizmu wobec tego, co robimy.

Co ciekawe, małe dzieci nie kłamią. Nie potrafią - zaczynają się śmiać, wiercić i szybko prawda wychodzi na jaw. Umiejętność kłamania nabywają wraz z dorastaniem.

- Gdy chcę wyjść do koleżanki, a mam nieodrobione lekcje, to kłamię, że już odrobiłam. Naprawdę mam zrobioną tylko połowę - przyznaje się 8-letnia Hania Markiewicz.

>> Dekalog dziecka prawdomównego. Jak oduczyć je fantazjowania? >>

Wychowanie dziecka: dlaczego dzieci kłamią?

Dzieci najczęściej kłamią dlatego że boją się konsekwencji popełnionych czynów. Nie chcą się przyznać, że coś zbroiły, więc wolą zrzucić winę na młodsze rodzeństwo lub stwierdzić, że nic nie wiedzą o danej sytuacji (np. kto zbił wazon). Jeśli za każdym razem będziemy je surowo karać, nie zachęcimy ich do mówienia prawdy. Nauczą się za to, że prawdomówność im się zwyczajnie nie opłaca - a tego przecież nie chcemy.

Gdy dziecko coś zbroi, stłucze albo będzie niegrzeczne w szkole, trzeba z nim o tym porozmawiać. Wytłumaczyć mu, że takie zachowanie jest złe, ale o wiele gorsze jest zrzucanie winy na innych i nieprzyznawanie się do popełnionych czynów.

>> Dla dziecka prawda i fikcja to jedno? >>

Wychowanie dziecka: jak przekonać dziecko, że kłamanie jest złe?

Przede wszystkim zacząć od siebie. Jeśli sami będziemy mijać się z prawdą i np. prosić dziecko, żeby powiedziało babci przez telefon, że nas nie ma, ono nauczy się, że kłamstwo jest dozwolone. - Trudno nam będzie przekonać dziecko, żeby było prawdomówne, jeśli sami będziemy kłamać i pokazywać, że tak można - mówi Edyta Janczewska, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.

Trzeba od małego uczyć dziecko, że kłamstwo jest złe i że prędzej czy później wyjdzie na jaw. Jeśli będziemy wobec siebie szczerzy, dla dziecka prawdomówność będzie czymś naturalnym.

Agencja TVN/x-news