Wychowanie DZIECKA - granica między opiekuńczością a natręctwem. Czy obsesyjnie troszczysz się o swoje dziecko?

2013-04-11 16:58

Twoje dziecko niedawno przyszło na świat. Starasz się zapewnić mu jak najlepszą opiekę. Czy nie przesadzasz? Wiele młodych mam wpada w obsesyjną troskę o dziecko. Zobacz czy dotyczy to także ciebie. Zobacz czy jesteś NATRETNĄ MAMĄ?

nadopiekunczosc

i

Autor: Mei Teng|sxc.hu

Spis treści

  1. Wychowanie dziecka a nadopiekuńczość - jakie błędy popełniamy najczęściej?
  2. Wychowanie dziecka - najlepiej zrobi to mama?
  3. Nadmierna opieka nad dzieckiem - przyczyny

"Natrętna mama" to pojęcie staje się ostatnio bardzo modne - na forach internetowych mamy wymieniają swoimi doświadczniami i zastanawiają się gdzie przebiega granica między byciem troskliwą, a natretną mamą. Żadna z nas nie chce zostać tak nazwana. Przecież chcemy dla naszego dziecka jak najlepiej. Chcemy być czułe, dobre, przykładne, ale niekoniecznie natrętne. Jednak czasami opieka nad dzieckiem wymyka się nam spod kontroli. Chcemy być tak dobre, że nieświadomie wpadamy w pewnego rodzaju obsesyjność. Źle wypływa to na ogólne relacje z partnerem. Nie jest to też dobre dla dziecka.

Wychowanie dziecka a nadopiekuńczość - jakie błędy popełniamy najczęściej?

Aż 11 proc. kobiet ma objawy natrętnych mam. To zazwyczaj młode kobiety, które doświadczają obsesyjno-kompulsywnych zaburzeń (OCD). Objawiają się one nadmiernymi obawami o dziecko. Ciągłe sprawdzanie czy nic mu się nie stało, zbyt częsta sterylizacja butelek, smoczka, zamartwianie się o drobnoustroje. Czy to coś złego? Tak, jeśli robimy to nieustannie.

Wychowanie dziecka - najlepiej zrobi to mama?

Podobnie jest u kobiet, które są przekonane, że nikt lepiej niż one nie zaopiekują się ich dzieckiem. To obsesyjne niezastąpienie sprawia, że nie dopuszczają do opieki nikogo bliskiego z otoczenia.

Nadmierna opieka nad dzieckiem - przyczyny

Występowanie zaburzeń typu OCD potęguje stres, głównie związany z ciążą oraz poczuciem odpowiedzialności za zdrowie dziecka. Dochodzą do tego wahania hormonalne i zmiany w aktywności mózgu, które następują po urodzeniu dziecka. Czasami za natręctwo w stosunku do swoich dzieci jesteśmy winne my same, niekiedy otoczenia albo trudna sytuacja albo procesy wywołane w naszym organizmie.

serwisy prasowe