WYCHOWANIE DZIECKA: jak walczyć z nietolerancją wobec ciemnoskórych dzieci? [FILM]

2014-10-10 10:39

Polacy nie są narodem tolerancyjnym. Co gorsza, mimo że młode pokolenie jest otwarte na świat, również ma problem z akceptacją odmienności. Jak wychować dziecko, żeby było tolerancyjne? Zastanawiają się prezenterka Omenaa Mensah oraz dyrektorka międzynarodowego przedszkola Magdalena Helwing.

Wychowanie dziecka

i

Autor: thinkstockphotos.com Wychowanie dziecka polega m.in. na nauczeniu go tolerancji.

Spis treści

  1. Wychowanie dziecka: jak walczyć z nietolerancją?
  2. Wychowanie dziecka: pokażmy dziecku, że świat jest kolorowy

Katarzyna Wujczyk partnera poznała w Polsce. Był czarnoskóry. W wieku 23 lat zdecydowała się wyjechać z nim do Surinamu, a po 5 latach na świat przyszła ich córeczka. Kobieta jednak źle się czuła za granicą, nie układalo jej się z partnerem, wróciła więc z dzieckiem do Polski. I zaczęły się problemy.

>> 3 postanowienia, których najczęściej nie dotrzymują rodzice. Ty też? >>

Wychowanie dziecka: jak walczyć z nietolerancją?

Na ulicy często wytykano dziewczynkę palcami albo krzyczano za nią "murzyn". - Nie lubię, jak się ludzie na mnie patrzą albo jak ktoś dotyka moich włosów. Nie jest to dla mnie przyjemne i denerwuję się. Czasem płaczę wieczorem - przyznaje się dziewczynka.

Problem doskonale zna prezenterka Omenaah Mensa, która nie tylko ma małą córeczkę, ale również sama wychowywała się w Polsce. - W tej już nie pamiętam przykrości, które mnie spotykały, ale mama opowiada, że w I, II i III klasie wracałam ze szkoły smutna i skarżyłam się, że dzieci nie chcą się ze mną bawić.

>> Kim są rodzice-pługi? >>

Wychowanie dziecka: pokażmy dziecku, że świat jest kolorowy

Ludzie w Polsce nie są tolerancyjni. Ten problem jest szczególnie poważny w małych miasteczkach, gdzie każda odmienność budzi zdziwienie i zainteresowanie. Czasem niezdrowe.

- Moim zdaniem, jeśli dziecko nie jest tolerancyjne, winę za to ponoszą rodzice. Powinni od małego pokazywać maluchowi, że ludzie są różni, przez co świat jest kolorowy - tłumaczy Omenaa Mensah.

Dzień Dobry TVN/x-news