Spis treści
- PRZEKLINANIE U DZIECI - przyczyny
- DZIECKO PRZEKLINA - jak reagować?
- DZIECKO PRZEKLINA - na to zwróć szczególną uwagę!
Prawidłowo przebiegający proces socjalizacji obejmuje wiele aspektów życia. Z jednej strony oznacza to, że twoja pociecha z łatwością uczy się nowych zabaw i prawidłowych zwyczajów, z drugiej – że równie lekko przyswaja niecenzuralne słowa i zaczyna przeklinać.
PRZEKLINANIE U DZIECI - przyczyny
Przeklinanie dorosłych najczęściej wiąże się z rozładowaniem emocji. Gdy kawa wyleje się na komputer, w pierwszym odruchu wielu z nas wyrzuca z siebie rozładowujące napięcie słówko. Jednak w przypadku dzieci przyczyny przeklinania często leżą gdzie indziej.• Tu jestem!Dziecko przeklina, bo chce zwrócić na siebie uwagę. Dzieci są genialnymi obserwatorami. Z łatwością zatem zauważą, że kilkakrotne próby „zwykłego” zwracania na siebie uwagi nie odnoszą rezultatu – w przeciwieństwie do głośno wypowiedzianego przekleństwa. I chociaż tata czy mama nie wyglądają na zadowolonych, to w końcu ich uwaga skierowana jest dokładnie tam, gdzie chce kilkulatek – czyli na niego.• Małe słówko, wielki efektZawsze opanowany tata, niezmiennie spokojna mama – a tu nagle, w ułamku sekundy można zobaczyć ich zupełnie inną reakcję! Cóż, dla dziecka, który właśnie odkrył „moc” przeklinania, wzbudzanie emocji może być niezłą zabawą. Co gorsza, dziecko może „eksperymentować” i na większej liczbie ludzi – przecież efekt będzie jeszcze wyraźniejszy, gdy język pójdzie w ruch podczas wizyty u cioci.• Ale tata też tak powiedział!Gdy słyszymy przekleństwo w ustach naszej słodkiej czterolatki, w pierwszej myśli często zrzucamy odpowiedzialność na telewizję czy podwórko. Należałoby jednak zastanowić się, czy jesteśmy absolutnie pewni, że sami nigdy nie używamy niecenzuralnych słów. Wystarczy jeden raz, by dziecko to z łatwością podchwycił – i uznał jako mocny argument. Bo przecież skoro mój wspaniały tata tak mówi…• Przeklinanie = zabawaPrzekleństwa w ustach małego dziecka brzmią inaczej – ich zniekształcanie oraz nieadekwatność sytuacji może wywołać u nas rozbawienie. I chociaż naprawdę trudno się opanować, słysząc: „gdzie są te kietynskie klocki?”, to zdecydowanie warto stłumić wybuch śmiechu. W przeciwnym razie nasze dziecko uzna, że przeklinanie jest czymś w rodzaju żartu i będzie to powtarzał w celu rozbawienia rodziców. Jeśli zamiast tego za którymś razem spotka się z mniej przyjemną reakcją, trudno będzie mu to zrozumieć.
DZIECKO PRZEKLINA - jak reagować?
Jak reagować w sytuacji, kiedy słyszymy z ust dziecka „pikantne” słówko? To oczywiście zależy od wieku pociechy. Trzy- czy czteroletnie szkraby najczęściej używają przekleństw jako nowości, sprawdzają reakcję rodziców. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem kompletne ignorowanie usłyszanego słowa. Brak spodziewanego efektu szybko sprawi, że nowa „rozrywka” stanie się nieatrakcyjna i dziecko o niej zapomni.W przypadku starszych dzieci, konieczna jest interwencja. Po pierwsze, należy przeprowadzić mały wywiad – czy dziecko w ogóle wie, co oznaczają używane przez niego słowa. Jeśli nie, konieczne jest proste, spokojne wyjaśnienie. Powiedz smykowi, że są to słowa obraźliwe i mówiąc tak a nie inaczej np. do mamy, sprawia jej wielką przykrość.Czasem dziecko bardzo łatwo nabywa „umiejętności” rozładowywania emocji poprzez przeklinanie. W takiej sytuacji należy jasno przedstawić sytuację panującą w domu – tutaj nie przeklinamy. Oczywiście możesz zaproponować smykowi słowa zastępcze, takie jak „o kurczę”. A jeśli dziecko się do nich nie stosuje – ostrzec dwa razy, po czym wprowadzić karę (np. wieczorny zakaz oglądania bajki). Co ważne, unikaj stosowania gróźb w stylu – „odpadnie ci język”. Dziecko najpierw będzie się bało, a potem zda sobie sprawę, że rodzice nie są wiarygodni.
DZIECKO PRZEKLINA - na to zwróć szczególną uwagę!
Pamiętaj, że wymagając od dziecka zaprzestania przeklinania, musisz świecić przykładem. Stwierdzenia w stylu „ja mogę!” są zwykłą hipokryzją i z pewnością nie pomogą w nawiązywaniu prawidłowych relacji z dzieckiem.