Spis treści
- 1. Zbyt luźne zapięcie pasów
- 2. Nieprawidłowo poprowadzone pasy
- 3. Pasy poskręcane
- 4. Zapinanie pasów na kurtce/kombinezonie
Błędy w zapinaniu pasów samochodowych mogą wynikać z pośpiechu lub zwykłej niewiedzy. Tymczasem samo zapięcie pasów nie wystarczy, by ochronić dziecko przed następstwami groźnego wypadku - istotne jest także to, czy pasy są zapięte we właściwy sposób. Oto 4 najczęściej popełniane błędy.
1. Zbyt luźne zapięcie pasów
Nie bez powodu mówi się, by pasy zapinać tak mocno, jak mocno kocha się swoje dziecko. Ewidentny luz między pasami a ciałem dziecka stwarza ryzyko wysunięcia się dziecka w razie np. wypadku, gdy dojdzie do szybkiego przemieszczania się malucha.
Kilka centymetrów luzu to niestety niechlubna norma, bo statystyki pokazują, że nawet połowa dzieci jeździe w zbyt luźno zapiętej uprzęży.
Polecamy: Od kiedy dziecko może jeździć samochodem bez podstawki?
2. Nieprawidłowo poprowadzone pasy
Niestety, wiele dzieci pas barkowy zamiast po barku ma poprowadzony... pod ramieniem. Tak, starsze dzieci zapinane w fotelikach pasem samochodowym są w stanie zrobić to samodzielnie, jednak rolą rodziców jest, by takiemu zachowaniu zapobiegać.
Pas biodrowy powinien za to płasko przechodzić po udach, nie opierać się na brzuszku dziecka. Tylko w ten sposób chroni jego narządy wewnętrzne w razie wypadku. Ważne, by pas samochodowy (w przypadku starszych dzieci), był prowadzony w foteliku wg instrukcji producenta.
Zobacz także: Czy wolno wozić dziecko na przednim fotelu auta?
Podnóżek pod fotelik samochodowy - dlaczego warto go kupić?
3. Pasy poskręcane
Poskręcane pasy samochodowe lub pasy wewnętrznej uprzęży fotelika to właściwie to samo co pasy zbyt luźno zapięte. Zapinając dziecko w foteliku zawsze zwracaj uwagę na to, czy pas nie jest poskręcany
4. Zapinanie pasów na kurtce/kombinezonie
Patrz punkt 1. Zapinając pasy na grubej puchowej kurtce lub kombinezonie, w rzeczywistości między pasem a ciałem dziecka jest ogromny luz. W razie ew. wypadku dziecko przemieści się lub zanurkuje pod pas, co jest bardzo niebezpieczne.
Pasy fotelika muszą przylegać do ciała - tylko wtedy właściwie chronią osobę nimi zapiętą. Co ważne, warto też unikać zakładania dziecku na podróż koszulki wykonanej ze śliskiego materiału. To także może sprzyjać wyślizgnięciu się dziecka z pasów.
Niestety, z raportu WHO na temat globalnego bezpieczeństwa na drogach i Raportu Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju z 2015 roku wynika, że w Polsce 7% dzieci w ogóle nie jest przewożonych w fotelikach.
Co więcej, zdecydowana większość dzieci przewożonych w fotelikach ma źle zapięte pasy, niedostosowany do wzrostu fotelik, fotelik niewiadomego pochodzenia (taki, który nie przeszedł istotnych testów bezpieczeństwa), fotelik niewłaściwie zamontowany w aucie.
Zobacz wyniki patrolu fotelik.info i nie popełniaj tych błędów: