Zbadali, jak obecność psa w domu wpływa na dziecko. Zalet jest więcej, niż myślałaś!

2024-08-07 11:54

Australijscy badacze wyliczają korzyści płynące z posiadania psa. Okazuje się, że dzieci, które wychowują się w domach, w których jest pies, mają niższe ryzyko wystąpienia zaburzeń emocjonalnych. To nie wszystko.

Zbadali, jak obecność psa w domu wpływa na dziecko. Zalet jest więcej niż myślałaś!

i

Autor: Getty images Zbadali, jak obecność psa w domu wpływa na dziecko. Zalet jest więcej niż myślałaś!

Rodzice będący właścicielami czworonogów przekonują, że posiadanie psa ma wiele zalet. Twierdzą, że pozytywnie wpływa na dzieci, które w kontakcie z pupilami uczą się empatii. Maluchy, które wychowują się z psami, mają też ich zdaniem rzadziej chorować i cierpieć na alergię, co ma mieć związek z tym, że dzieci nie dorastają w sterylnie czystym otoczeniu.

Niedawno pisaliśmy o Lil Masti, która pozwala córeczce taplać się w kałuży, co spotkało się z wieloma pozytywnymi reakcjami. Eksperci dowodzą, że dla dobra odporności dziecko musi się czasem ubrudzić.

W mediach społecznościowych często pojawiają się zdjęcia dzieci w otoczeniu zwierzaków domowych. Rozczulający widok dowodzący pięknej relacji małego człowieka z psem lub kotem sprawia, że takie fotografie wzruszają największych twardzieli.

Jak ułatwić sobie sprzątanie? Plac Zabaw odc. 10

Zaburzenia emocjonalne rzadsze o 23%

Badacze z Instytutu Telethon Kids w Australii postanowili zbadać, jak obecność psa w domu wpływa na rozwój emocjonalny dzieci. Skupili się na dzieciach w wieku przedszkolnym, bo badaniem objęli 1646 gospodarstw domowych, w których mieszkały dzieci w wieku od 2 do 5 lat. Naturalnie w części domów i mieszkań mieszkały również psy, w drugiej części - rodziny nie zdecydowały się na posiadanie pupila.

Pod uwagę wzięto oczywiście szereg innych czynników, które mogły wpłynąć na wyniki badań, takie jak fakt korzystania przez dzieci z urządzeń ekranowych czy wysypianie się. Wnioski, które uzyskały, pozwalają stwierdzić, że w domach, w których był pies:

  • zaburzenia emocjonalne u dzieci były rzadsze o 23%,
  • ryzyko wystąpienia zachowań nieakceptowalnych społecznie niższe o 30%,
  • ryzyko problemów w interakcji z innymi dziećmi niższe o 40%.

Co ważne, badania dotyczące wpływu czasu spędzanego w towarzystwie psa dotyczyły sytuacji, w których pies był jednym z domowników. Nie dowodzą zatem, że równie skuteczna w tym względzie mogłaby być dogoterapia, a więc okazjonalne przebywanie w towarzystwie czworonoga.

Pozytywny wpływ na dzieci w wieku przedszkolnym dostrzeżono m.in. za sprawą spacerów z pupilem i wspólnych zabaw.

Najlepsze rasy psów do domu z dziećmi. Najmłodsi będą zachwyceni:

Dzieciństwo w towarzystwie psa a ryzyko schizofrenii

Nie sposób nie wspomnieć też o innych korzyściach, takich jak chociażby poziom aktywności fizycznej w rodzinach, w których jest pies. Średnio spacery z psem tygodniowo zajmują około 5 godzin, co sprawia, że także małe dzieci więcej czasu spędzają w ruchu na świeżym powietrzu.

Badacze z Johns Hopkins Children’s Center w Baltimowe (USA) wykazali, że ryzyko zachorowania na schizofrenię w wieku dorosłym jest o 24% niższe u tych osób, które przez 13. rokiem życia mieszkały w domach, w których był pies. Co ważne, najlepszy efekt "ochronny" uzyskano u osób, które z psami wychowywały się od urodzenia oraz przed ukończeniem 3. roku życia.

Co ciekawe, choć w badaniu uwzględniano także koty, kontakt z nimi nie wpłynął ochronnie i nie zmniejszył ryzyka wystąpienia zaburzeń psychicznych.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"