Spis treści
Twój maluch już samodzielnie chodzi? Trzeba mu kupić dobre, wygodne buty. Wprawdzie najzdrowsze dla stóp jest chodzenie na bosaka – i warto, by maluch robił to przy każdej sposobności – ale z pogodą nie wygrasz. Jesienią i zimą bez ciepłych butów nie sposób wyjść z domu. Pora kupić dobre buty dla dziecka. Koniecznie nowe! Malec nie może nosić butów po dziecku znajomych czy starszym rodzeństwie, nawet jeśli całkiem dobrze wyglądają, bo mogłoby to zniekształcać jego stopę. Wyjaśniamy, na co należy zwracać uwagę, by dobrze wybrać buty dla dziecka. Przeczytaj uważnie, ponieważ niektóre obecne zalecenia specjalistów są inne niż jeszcze kilka lat temu.
>> Jakie buty na przejściową pogodę? >>
Buty dla dziecka: na co zwracać uwagę?
- Wybierz buty dla dziecka z oddychającego materiału, w którym stopy nie będą się pocić. Najlepiej z naturalnej skóry wysokiej jakości albo materiału typu gore-tex, mającego membrany, które odprowadzają ze środka pot, nie dopuszczając jednocześnie wilgoci z zewnątrz. Także wewnętrzna wyściółka butów powinna być z oddychającego materiału.
- Nie kupuj butów ortopedycznych. Buty dla malucha mają być lekkie i giętkie, ich zadaniem jest ochrona stopy przed zimnem i urazami, a nie „pomaganie” w chodzeniu. Mogą mieć delikatnie wyprofilowaną wkładkę, choć nie muszą: do 2.–3. roku życia nie ma potrzeby, aby wkładki były specjalnie profilowane. Wkładki z wyraźniejszym profilem stosuje się później, gdy pojawi się łukowate zagłębienie od wewnątrz stopy. Nie trzeba też zwracać uwagi na zapiętek, bo nie ma on znaczenia. Wcale nie musi być sztywny, jak się przez długi czas uważało, ponieważ i tak nie utrzyma ciężaru dziecka – od tego jest śródstopie.
- But dla dziecka nie może być twardy ani sztywny! Powinien być miękki i elastyczny, wyginać się w każdą stronę. Cały but powinien być giętki, a zwłaszcza podeszwa, która powinna się łatwo zginać na 1/3 długości (licząc od przodu). Dopiero w okolicy śródstopia powinna być twardsza, by zapewnić stopom stabilizację.
- Podeszwa jesiennego buta powinna być cienka, ale dobrze izolować stopy od podłoża, aby chronić je przed zimnem i wilgocią. Koniecznie musi być także antypoślizgowa.
- Dobre dopasowanie to podstawa: bucik nie może być ani za duży, ani za mały, powinien być raczej wąski niż szeroki. Zwłaszcza na środku powinien ściśle przylegać do stopy, musi więc być w tym miejscu wąski. Butów nie wolno kupować na zapas! Luz w stopie może wynosić maksymalnie 5–7 mm.
- Obuwie musi łatwo wchodzić na nogę. Czasami bucik jest dobry na długość, ale nie chce wejść dziecku na nogę przy mierzeniu. Jeśli dziecko ma wysokie podbicie, nie wolno wciskać mu buta na siłę. Gdy podczas wkładania buta stopa napotyka opór i dziecko podkurcza nóżkę, to trzeba poszukać innego modelu obuwia, bo ten będzie dla dziecka niewygodny.
- Wybieraj buty dla dziecka sznurowane – są nieco lepsze od tych zapinanych na rzep, bo można je lepiej dopasować do stopy. A jeśli już wybierzesz buty na rzep, to ważne jest, aby był on umieszczony na śródstopiu, czyli w środkowej części stopy, na wysokości podbicia, a nie w tej części stopy, która się zgina.
- Staraj się zmieniać maluchowi buty co trzy miesiące. Do 30.–36. miesiąca życia stopa dziecka rośnie średnio o 0,5–1 rozmiar przez trzy miesiące. To znaczy, że co trzy miesiące trzeba kupić maluchowi nową parę butów. Później, między 3. a 6. rokiem życia, buty mogą być kupowane nieco rzadziej: co cztery do sześciu miesięcy.
>> Dobre buty dla dziecka czyli jakie? >>
Gdy buty dla dziecka zostały już kupione
- Można łatwo sprawdzić, czy są wygodne, czy nie: jeśli maluch w nich kuca i siada na piętach, to znaczy, że buty są miękkie i nie krępują ruchów, a jeśli siada na pupie i rozkłada stopy na boki – to znak, że obuwie jest zbyt sztywne.
- Jeżeli buty dla dziecka są twarde i sztywne, możesz je nieco uelastycznić domową metodą: ściskaj je i wyginaj we wszystkie strony, aż skóra zmięknie.