Gry i programy edukacyjne dla dzieci

2014-07-23 13:45

Komputery mogą uprzyjemnić czas, a także pomóc w nauce. Czym warto kierować się przy wyborze gier i komputerowych programów dla dziecka? Prędzej czy później twoje dziecko zwróci uwagę na gry komputerowe. Jednak zanim kupisz jakąś grę, zastanów się, czy będzie odpowiednia. Dopracowana grafika i realistyczny dźwięk sugestywnie wpływają bowiem na psychikę. Należy również dostosować treść gry i jej trudność do wieku twojego dziecka.

Korzyści z komputera

i

Autor: photos.com

Spis treści

  1. Wybieraj gry bez przemocy
  2. Komputer może slużyć także do nauki

Dziecko,które przecież nie zdaje sobie sprawy, że to, co widzi na ekranie komputera, nie dzieje się naprawdę, może mieć przez to wypaczony obraz świata. Zwłaszcza popularne „strzelanki” dają jasny komunikat: walka i śmierć są normą, zaś do celu trzeba dążyć po trupach. Badania amerykańskich naukowców wskazują jednoznacznie na związek między brutalnymi grami komputerowymi a przejawami agresji „na żywo” u chłopców i u dziewczynek.

Wybieraj gry bez przemocy

Kupując grę dla dziecka, warto kierować się kilkoma kryteriami doboru.

  • Wiek. Im młodsze dziecko, tym trudniej mu poruszać się w wirtualnym świecie. Gry dopasowane wiekowo nie będą dla niego zbyt trudne. Poza tym gry dla starszych dzieci mogą zawierać treści nieodpowiednie dla maluchów. Na większości gier, z przodu opakowania, znajdują się informacje o wieku, dla jakiego są przeznaczone, tzw. ikonki PEGI. To europejski system klasyfikacji gier. Dodatkowe ikonki na tylnej okładce informują, dlaczego dana gra dozwolona jest dla konkretnej grupy wiekowej.
  • Tematyka gry.Przygody, a może zadania logiczne? Zanim kupisz grę, warto zorientować się, co najbardziej interesuje twoją pociechę.
  • Wersja jezykowa.Gry dla najmłodszych powinny mieć polski dubbing.
  • Walory edukacyjne.Niektóre gry będą tylko rozrywką, inne mogą dziecko sporo nauczyć, np. o zwyczajach zwierząt czy roślinach.

Komputer może slużyć także do nauki

Inna kategoria programów dla dzieci to gry edukacyjne, które coraz częściej zalecają nauczyciele. By dziecko zainteresowało się nią i odniosło korzyść, przy zakupie kieruj się wiekiem, dla jakiego gra jest przeznaczona.

  • Gry edukacyjne. Dzieci, bawiąc się, poznają cyfry, litery, uczą się zasad ortografii czy też rozwiązują proste zadania.
  • Programy pomagające dziecku w nauce. To również gry, ale ich treść odpowiada programowi nauczania na różnych etapach edukacji.
  • Programy tematyczne. Ich zadaniem jest zainteresowanie wiedzą z danej dziedziny, np. przyrody.
  • Kursy językowe. Pomagają opanować podstawy języka, m.in. mówienie i rozumienie. Niektóre mają słowniczki obrazkowe ułatwiające zapamiętywanie słówek.
miesięcznik "Zdrowie"