Klocki plastikowe dla dzieci. Od kiedy i jakie kupić?

2019-09-13 14:54

Klocki plastikowe to typowa zabawka dla dzieci, która zapewnia im rozwój, w tym m.in. rozwija małą motorykę, wyobraźnię oraz uczy logicznego myślenia. Dowiedz się, od kiedy dziecko może z nich korzystać, a także jakie rodzaje kloców sprawdzą się najlepiej?

Klocki plastikowe dla dzieci. Od kiedy i jakie kupić?

i

Autor: Getty images

Klocki z plastiku to popularna zabawka dla dziewczynek, jak i chłopców, którymi mogą się bawić, zależnie od rodzaju, nawet w okresie niemowlęctwa. Nic dziwnego, że sklepy z zabawkami oferują różnorakie rodzaje, w tym m.in. klocki magnetyczne, sensoryczne, przestrzenne, a także mniej standardowe, jak np. klocki-układanki, jeżyki bądź przyssawki.

Czy warto kupować klocki z plastiku? Kiedy warto zdecydować się na klocki używane? Dowiedz się, czy klocki plastikowe są lepszym sposobem na zabawę niż np. klocki drewniane.

Spis treści:

  1. Klocki plastikowe – co trzeba o nich wiedzieć przed zakupem?
  2. Kiedy warto kupić klocki plastikowe dla dziecka?
  3. Klocki plastikowe – rodzaje. Jakie wybrać?
  4. Klocki plastikowe a drewniane – jakie sprawdzą się lepiej?
  5. Czy warto kupić używane klocki z plastiku?

    Klocki plastikowe – co trzeba o nich wiedzieć przed zakupem?

    Warto pamiętać o tym, by zakupione klocki były dopasowane do wieku dziecka. Poszczególne zestawy różnią się między sobą nie tylko wielkością elementów, ale także sposobem układania, techniką łączenia i wieloma, innymi kwestiami, dlatego też warto sprawdzić na opakowaniu, w jakim konkretnie wieku powinno być użytkujące je dziecko.

    Dodatkowo, warto kupować tylko te klocki z plastiku, które wyprodukowano z surowca pewnego pochodzenia – nie warto inwestować w tego typu zabawki dla dzieci, które są tanie, ale ich producent jest mało znany.

    Oprócz tego, na bezpieczeństwo mają wpływ również posiadane certyfikaty i atesty, które także powinny posiadać wybrane klocki. Ponadto, przed zakupem warto przyjrzeć się jakości ich wykonania, gdyż wpływa ona m.in. na trwałość klocków.

    Przed zakupem warto także pamiętać, że plastikowe klocki to idealny sposób na spędzanie wolnego czasu. Właśnie dzięki nim dzieci skutecznie: • rozwijają małą motorykę, wyobraźnię, kreatywność i logiczne myślenie, • ćwiczą koncentrację i cierpliwość, • mogą uczyć się liczb, kolorów, kształtów itd. • oraz uczą się budować relacje społeczne.

    Czytaj: Jak wybrać bezpieczne zabawki dla dziecka?

    Puzzle magnetyczne dla dzieci. Czy warto kupować i jakie?

    Kiedy warto kupić klocki plastikowe dla dziecka?

    Warto wiedzieć, że plastikowe klocki dla dzieci zaleca się kupić dopiero po ukończeniu przez nie 1. roku życia. Przed ukończeniem 12. miesiąca życia, niemowlęta mogą bawić się klockami miękkimi, czyli stworzonymi np. z gumy lub pianki, które można nie tylko gryźć, ale też ugniatać itp.

    Po tym okresie, dziecko może wykorzystać w zabawie klocki plastikowe, których rodzaj należy dopasować do wieku. Inne klocki będą odpowiednie dla 2-latka, a inne np. dla 4-latka, dlatego też kupujący powinni zawsze zwracać uwagę na oznaczenia wiekowe widniejące na opakowaniu.

    Czytaj: Zabawki dla rocznego dziecka. Pomysł na prezent na roczek

    Klocki plastikowe – rodzaje. Jakie wybrać?

    Klocki plastikowe dla dzieci powyżej 1. roku życia powinny być na tyle duże, by dziecko nie mogło się nimi zadławić. Na tym etapie życia sprawdzą się plastikowe klocki sensoryczne, które oddziałują na wzrok, słuch i dotyk.

    Tym samym zestawy tego typu klocków szeleszczą, błyszczą, grają oraz mogą mieć różne, inne funkcje, które pozytywnie wpłyną na rozwój dziecka. Dobrze sprawdzają się także klocki na sznurku, drążku bądź innych elementach, które ułatwiają maluchowi tworzenie.

    Ponadto, w tym wieku wybrane klocki powinny mieć kilka elementów (2-3), gdyż maluch jest w stanie położyć klocki obok siebie bądź ułożyć jeden na drugi. Tym samym świetnie sprawdzą się klocki, których efektem układania jest np. konkretne zwierzę, postać itp.

    Dopiero ok. 2. roku życia dziecko jest w stanie budować konstrukcje z 4 i więcej elementów. Wtedy sprawdzają się także plastikowe klocki sześcienne tzw. klocki-układanki. Aby je ułożyć, należy właściwie odwrócić każdy z elementów, które ostatecznie tworzą spójny obraz – zazwyczaj składają się z 6 lub 8 elementów.

    Gdy dziecko kończy 3 lata jest już w stanie układać skomplikowane konstrukcje, dlatego też wtedy sprawdzają się standardowe klocki z plastiku.

    Ciekawą opcją jest zestaw ok. 100 elementów w wiaderku, który zawiera elementy o różnych kształtach, kolorach i motywach. Kolejnym urozmaiceniem są także plastikowe klocki magnetyczne, których elementy odpychają się i przyciągają, co stanowi kolejne wyzwanie dla malucha.

    Atrakcyjną zabawką dla chłopców i dziewczynek są także przypominające puzzle – klocki konstrukcyjne, z których można stworzyć praktycznie wszystko, dlatego też są idealne do pobudzania wyobraźni. Popularnością cieszą się także klocki jeżyki, które świetnie stymulują zmysł dotyku oraz klocki przyssawki, które można przykleić np. do okna lub innej powierzchni.

    U starszych dzieci sprawdzą się niezawodne klocki Lego, których motyw można dopasować do zainteresowań dziecka lub Klocki Blocki - produkt polskiej marki, który powstaje przy współpracy z psychologami dziecięcymi pedagogami i  ekspertami ds. rozwoju dziecka.

    Ciekawym rozwiązaniem jest kolekcjonowanie konkretnego rodzaju klocków, co sprawia, że dziecko, co jakiś czas może mieć w swoim zestawie nowe elementy.

    U starszych dzieci sprawdzą się także przestrzenne klocki konstrukcyjne, składające się z rurek i łączników, z których można tworzyć efektowne, duże budowle. Spodobają się im także nowoczesne klocki z plastiku, które mają bardziej skomplikowane elementy, a z których można tworzyć np. kręcące się maszyny, które nie tylko się skręca, ale także dowolnie wygina itd.

    Czytaj: Zabawki dla dziewczynek: co wybrać na prezent dla dziewczynki? [TOP 10 zabawek]

    Klocki plastikowe a drewniane – jakie sprawdzą się lepiej?

    Obecnie na rynku kupujący mogą wybrać spośród klocków wykonanych z różnych materiałów m.in. z plastiku, drewna, tkaniny, metalu, pianki, gumy oraz wielu innych. Najpopularniejsze są jednak klocki plastikowe, wśród nich najbardziej znane klocki Lego, a także bardziej ekologiczne - klocki drewniane.

    Nie można jednak jednoznacznie odpowiedzieć, jaki materiał jest lepszy, gdyż jest to zależne od oczekiwań rodziców. Wiadomym jest, że klocki plastikowe są mniej trwałe niż klocki drewniane, jednak należy zauważyć, że tak jak zdarza się słabszy i trwalszy plastik, tak i podobnie wygląda sytuacja w przypadku drewna.

    Klocki plastikowe kojarzą się z gorszą estetyką, jednak decydując się na popularnych producentów, można znaleźć ładne klocki o ciekawych motywach, które nie będą kojarzyły się z kiczem.

    Warto również pamiętać, że decydując się na plastikowe klocki o prostej budowie, daje się dziecku pole do wyobraźni (niestety, większość z nich często ma wiele elementów, kolorów, a dodatkowo również nierzadko świecą, grają itp., a to zmniejsza pole do fantazji).

    Zaletą klocków z plastiku jest jednak to, że są łatwe w czyszczeniu – wystarczy umyć je gorącą wodą z detergentem, aby zabić ewentualne drobnoustroje. W przypadku klocków z drewna nie jest to takie proste, gdyż materiał ten musi być odpowiednio pielęgnowany.

    Czytaj: Zabawki dla dzieci: czy zabawki dla niemowlaka trzeba dezynfekować?

    Czy warto kupić używane klocki z plastiku?

    Coraz więcej opiekunów zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem zamiast kupowania nowego zestawu klocków, zainwestować w klocki używane. Jest to rozwiązanie proekologiczne, które dla wielu rodziców jest świetnym sposobem na szybki zakup dużej ilości różnorodnych klocków, a tym samym również oszczędność.

    Warto podkreślić, że wielu rodziców zamieszcza ogłoszenia o sprzedaży, oddaniu lub wymianie klocków. W przypadku właśnie tego rodzaju zabawek dla dzieci jest to w pełni bezpieczne, gdyż po ich zakupie wystarczy wymoczyć je w gorącej wodzie z płynem (np. w wannie) i już plastikowe klocki są gotowe do zabawy.