Spis treści
- Mapy dla dzieci: dlaczego warto umieścić je w pokoju dziecka?
- >> Czytaj także: Patrz z dzieckiem w niebo. 7 obiektów, które zaobserwujecie gołym okiem >>
- Mapy dla dzieci: jakie produkty z motywem mapy znajdziemy w pokoju dziecka?
- >> Sprawdź też: Teleskop dla dziecka: jaki teleskop kupić dziecku? [PORADNIK] >>
- Mapy dla dzieci: jakie wybierać dla dzieci?
- >> Zobacz również: Jak zachęcić dziecko do nauki przyrody? Pięć sprawdzonych sposobów >>
Dzięki mapom dla dzieci twoja pociecha w szybki i bardzo przyjemny sposób pozna świat, który ją otacza. Poznawanie innych krajów, dowiedzenie się, że Ziemia jest zbudowana z lądów i wód, że na świecie są różne kontynenty - to fascynująca wiedza, którą za pomocą map dla dzieci można przedstawić w bardzo przystępny sposób.
Mapy dla dzieci: dlaczego warto umieścić je w pokoju dziecka?
Umieszczenie mapy dla dzieci w pokoju naszych pociech ma wiele zalet. Przede wszystkim, dzięki nim już od najmłodszych lat obudzimy w małym człowieku chęć poznawania świata, ciekawość innych kultur, o których, podczas przedstawiania poszczególnych miejsc, możemy dziecku wspominać. Wystarczy codziennie dosłownie na kilka minut zatrzymać się, nawet z małym, półtorarocznym dzieckim, przy mapie i wskazywać mu poszczególne kraje. Już po kilku razach dziecko nie będzie miało problemów z zapamiętaniem, które państwo znajduje się w wybranym miejscu na mapie. Mapy dla dzieci to inwestycja w rozwój dziecka, które na pewno będzie już na samym początku edukacji wiedziało o geografii więcej niż jego równieśnicy. Ponadto, mapy dla dzieci w postaci gier edukacyjnych to świetna zabawa dla najmłodszych, a w postaci naklejek na ścianę - udekorowanie dziecięcego pokoju.
>> Czytaj także: Patrz z dzieckiem w niebo. 7 obiektów, które zaobserwujecie gołym okiem >>
Mapy dla dzieci: jakie produkty z motywem mapy znajdziemy w pokoju dziecka?
Na rynku pojawia się teraz wiele produktów ułatwiających dzieciom poznawanie mapy. Najbardziej popularnym sprzętem jest globus. Ukazuje on zbliżony kształt Ziemi oraz położenie konkretnych wód i lądów. Po wprawieniu go w ruch można zobaczyć, jak kula obraca się wokół własnej osi, a więcej o tym zjawisku pociecha dowie się z atlasów i podręczników do geografii. Ciekawym motywem jest też wieszanie map lub naklejek ściennych w pokoju, w którym uczy się dziecko. Dzięki temu, że spędza tam ono dużo czasu, mimowolnie zerka na obrazek i zapamiętuje poszczególne elementy, łącząc je później ze sobą z odpowiednimi państwami. Istnieje też wiele gier i puzzli z mapami Polski, Europy lub całego świata. Realizowana jest wtedy główna zasada "nauka poprzez zabawę".
>> Sprawdź też: Teleskop dla dziecka: jaki teleskop kupić dziecku? [PORADNIK] >>
Mapy dla dzieci: jakie wybierać dla dzieci?
Wybór odpowiedniej mapy dla dzieci zależy głównie od ich wieku. Dla kilkulatków wybierz np. puzzle, dzięki którym będą się mogły bawić niezwracając uwagi na to, że jest to również nauka. Dla starszych pociech lepsze będą naklejki ścienne, globusy lub gry edukacyjne. Najlepiej jeśli mapy zawarte na nich nie będą miał zbyt wielu szczegółów takich jak drogi, rzeki czy miejscowości. Może to przerazić dziecko i zniechęcić do dalszego poznawania świata. Warto jednak dodać, że i z mapy zawieszonej w pokoju bardzo małego dziecka - nawet kilkunastomiesięcznego - będzie pożytek, jeśli codziennie będziemy mu coś na niej wskazywać.